Yangiliklar: Mart 2021
Joriy yilning 29-mart – 4-aprel kunlari “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti talabalari “Hikoyalar karvoni” loyihasi doirasidagi Yoshlar sayyohlik festivalida ishtirok etmoqda. Festival O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-oktabrdagi “Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-6099-sonli Farmoni hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 19-noyabrdagi 735-sonli “Sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlash va jismoniy faollikni oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori asosida o‘tkazilmoqda.
Ta’kidlash joizki, “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti ikkinchi bosqich talabasi – Amirbek Mirzayev boshchiligidagi talabalar Parlamenti huzurida “Hikingly” sport va ekstremal turizm klubi faoliyat yuritmoqda.
Joriy yilning 30-mart kuni Samarqand viloyati “Zarafshon” milliy bog‘i hududida “Hikingly” klubi a’zolari “Belgilangan yo‘nalishda oriyentirlash” sport yo‘nalishi bo‘yicha o‘tkazilgan musobaqalarda ishtirok etishdi. Quvonarlisi, talabalar belgilangan vazifalarni a’lo darajada bajarishga muvaffaq bo‘lishdi.
Musobaqaning maqsadi sport turizmi, tog‘da oriyentirlash va “mountain bike” velosportini keng rivojlantirish orqali sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, shuningdek, ichki turizm sharoitida yoshlarning sayyohlik faolligini oshirishdan iborat.
O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzini va mavqeyini tubdan oshirish hamda 2020-yil 29-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Oliy Majlisga qilgan Murojaatnomasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti talabalari orasida o‘zbek tilida “Eng chiroyli nutq” tanlovi tashkil etildi. Tanlov g‘oliblari 2021-yil 30-mart kuni “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetida taqdirlandi.
Tavlovda faxrli 1-oʻrinlarini egallagan ishtirokchi maxsus diplom va bazaviy hisoblash miqdorining ikki baravari miqdorida; faxrli 2-oʻrin egallagan ishtirokchi maxsus diplom va bazaviy hisoblash miqdorining bir yarim baravari miqdorida; faxrli 3-oʻrinni egallagan ishtirokchi maxsus diplom va bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida bir martalik pul mukofoti bilan rag‘batlantirildi.
Shuningdek, tanlovda faol ishtirok etgan “Ipak yoʻli” turizm xalqaro universitetining hamda Buxoro turizm texnikumining talabalariga sertifikatlar taqdim etildi.
Jahon sayyohlik bozorining o‘sib borishi bilan so‘nggi yillarda ommaviy turizm (yoki “overturizm”) dan voz kechish tendensiya paydo bo‘ldi. “Alohida qiziqish” yoki “Nish (niche) tourism” deb atalgan bu tendensiya sayohatchilarning (ko‘pincha yuqori darajali va tajribali sayohatchilar) yangi va ekzotik turistik zonalarni izlashga qiziqishi bilan tavsiflanadi.
Shu munosabat bilan joriy yilning 25-26-mart kunlari “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetida “O‘zbekistonda maxsus Nish turizmini rivojlantirish istiqbollari” mavzuida onlayn xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tmoqda.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya “Research Support Center” tadqiqot markazi, O‘zbekiston Respublikasi turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamkorligida tashkillashtirildi.
Mazkur sho‘balar doirasida quyidagi masalalar muhokama qilinadi:
- Nish (Niche) turizmi yuzasidan xalqaro tajribalar;
- O‘zbekistonda Nish (Niche) turizmini rivojlantirish omillari va yo‘nalishlari;
- Nish (Niche) turizmi bilan parallel ravishda rivojlantirilishi zarur bo‘lgan turizmning boshqa yo‘nalishlari;
- Nish (Niche) turizmi paketini yaratish va turistik mahsulotlarini sotish;
- Nish (Niche) turizmi bo‘yicha marketing tadqiqotlarini olib borish, SWOT-tahlili;
- O‘zbekistonda Nish (Niche) turizmini rivojlantirishda mintaqaviy xususiyatlar;
- Sport turizmi.
Nish (Niche) turizmi COVID-19 pandemiyasi ta’siridan keyin xorijiy sayyohlarni jalb qilishning asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, tadqiqotchilar fikricha O‘zbekistondagi Nish (Niche) turizmi uchun foydalanilmagan imkoniyatlar to‘g‘risida ko‘proq ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish zarur. Bu konferensiya shu yo‘ldagi harakatlardan biridir.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev ta’kidlaganidek, joriy yilda oliy ta’lim muassasalarini tugatayotgan har bir bitiruvchini aniq bir tashkilotga biriktirishni ta’minlash bilan birga, uning bo‘lajak ish joyi, ishlashi va ijtimoiy sharoitlarini bugundanoq aniq belgilamoq zarur.
Ayni paytda “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetining 2020-2021 o‘quv yili bitiruvchilarini korxona, tashkilot va muassasalarga ishga taqsimlash hamda joylashtirishni tashkil etish bo‘yicha jarayon qizg‘in tus olgan. Ya’ni, bitiruvchilar bandligini kafolatli ta’minlashga ko‘maklashish, maqsadida “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetida 2020-2021 o‘quv yili bitiruvchilari uchun 2021 yilning 15 aprel kuni soat 10:00da “Karera kuni” tadbiri bo‘lib o‘tadi.
“Karera kuni” tadbiri offlayn formatda o‘tkazilib, unda O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi hududiy boshqarmalari, Respublika va Samarqand viloyatidagi turistik firmalar, logistika firmalari, Toshkentdagi Hilton, Marriott, Hyatt Regency kabi premium-klass mehmonxonalari, “O‘zbekiston havo yo‘llari”, “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyalarining Personal bilan ishlash bo‘limlari boshliqlarini, restoranlar va boshqa tashkilotlardan ko‘pgina ish beruvchilarning qatnashishi rejalashtirilgan. Mazkur yarmarka bitiruvchilarning bandligini ta’minlashga, bo‘lajak mutaxassislarni ish beruvchilar bilan tanishtirishga ko‘maklashadi.
Tadbirda ishtirok etish istagini bildirgan turli tashkilot, turizm ob’ekti rahbarlari va vakillari quyidagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tishlari so‘raladi. https://forms.gle/7LbrxcBYrSReAHD46
Ro‘yxatdan o‘tish muddati 2021 yil 10 aprelgacha deb belgilangan.
Barcha ish beruvchilarni “Karera kuni” tadbiriga taklif etamiz!
“Rektor Kubogi” doirasidagi musobaqalarning rasmiy qismi futbol bo‘yicha saralash bahslaridan boshlandi. Bugun Samarqand shahar “Spartak” stadionida jamoalar birinchi yarimi o‘rtasida pley-off o‘yinlari bo‘lib o‘tdi. Rektor kubogida jami 16 jamoa kurashmoqda.
Rektor Kubogi musobaqalari universitetda talabalar orasida ommaviy sportining yuqori darajasini namoyish etish uchun ajoyib imkoniyatdir.
Aziz talabalar! Omad sizlarga hamisha yor bo‘lsin!
2021-yil 24-mart kuni Hindiston Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Manish Prabxat “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetiga amaliy tashrif buyurdi.
Tashrif davomida “Ipak yo‘li” universitetining Hindiston oliy o‘quv yurtlari bilan hamkorlik salohiyatlari, hamda turizm va ta’lim sohasida hind-o‘zbek munosabatlarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, mehmonga universitetda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ilmiy va amaliy ishlar haqida ma’lumot berildi.
Bundan tashqari, Janob Manish Prabxat “Ipak yo‘li” universiteti talabalari uchun “Hindiston Respublikasining sayyohlik salohiyati va bu sohaga ixtisoslashgan oliy o‘quv yurtlari” mavzusida ma’ruza qildi.
Ikki kun davomida Janob Manish Prabxat uchun Samarqandning diqqatga sazovor joylariga ziyorat tashkil etiladi. Mehmon Samarqand bo‘ylab sayohatini Doniyor Payg‘ambar maqbarasidan boshlaydi, keyinchalik Ulug‘bek rasadxonasi va qadimiy shaharning boshqa tarixiy-me’moriy yodgorliklari bilan tanishadi.
Bu yil “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetida ilk marotaba “Rektor Kubogi” sport musobaqalar tashkil etiladi, unda talabalar turli sport turlari bo‘yicha o‘z kuchlarini sinab ko‘rishlari mumkin.
Musobaqalar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan sport, ta’lim, madaniyat va tarbiya hamda yoshlar bo‘sh vaqtini o‘tkazishni tashkil etish uchun shart-sharoitlar yaratish borasida ilgari surilgan beshta tashabbusning amaliy ijrosini ta’minlash maqsadida o‘tkazilmoqda.
Joriy yilning 23-mart kuni “Rektor Kubogi” musobaqalari doirasida Samarqand shahar shaxmat Federatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi jismoniy tarbiya va sport vazirligi ko‘magida “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti talabalari uchun shaxmat bo‘yicha professional trening o‘tkazildi.
Trening davomida ishtirokchilarni ro‘yxatga olish va qur’a tashlash, musobaqani tantanali ochish tartibi, shaxmat o‘yin qoidalariga rioya etilishini nazorat qilish bo‘yicha hakamlarning majburiyatlari, musobaqa natijalarini sarhisob qilish tartibi kabi masalalar ko‘rib chiqildi hamda qatnashchilarga tegishli tushuncha va ko‘rsatmalar berildi.

Материалы отфильтрованы по дате: марта 2021
С 29 марта по 4 апреля текущего года студенты Международного университета туризма «Шелковый путь» принимают участие в Молодежном туристическом фестивале в рамках проекта «Караван историй». Фестиваль проводится в целях реализации Указа Президента УП №6099 от 30 октября 2020 года «О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта» и ПКМ №735 от 19 ноября 2020 года «О дополнительных мерах по поддержке здорового образа жизни и повышения физической активности».
Примечательно, что в Международном университете туризма «Шелковый путь» при студенческом Парламенте функционирует клуб спортивного и экстремального туризма «Hikingly», координатором которого является студент 2-курса Амирбек Мирзаев.
30 марта текущего года на территории Национального парка «Зарафшан» Самаркандской области участники клуба «Hikingly» приняли участие в соревнованиях по спортивному ориентированию «Ориентирование в заданном направлении». Отрадно, что студенты смогли справиться с поставленными задачами.
Целью соревнований является пропаганда здорового образа жизни через широкое развитие спортивного туризма, горного ориентирования и велоспорта МТВ («mountain bike»), а также повышение туристической активности молодёжи в условиях внутреннего туризма.
В целях кардинального повышения престижа и статуса узбекского языка в качестве государственного 29 декабря 2020 года Президент Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёев подписал указ «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственном языке». В целях обеспечения выполнения задач, поставленных в Послании Ш.М. Мирзиёева Олий Мажлису, среди студентов Международного университета туризма «Шелковый путь» был организован конкурс «Самая красивая речь», проведенный на узбекском языке. 30 марта 2021 года состоялась торжественная церемония награждения победителей конкурса.
Участник, занявший почетное 1-е место, награжден специальным дипломом и единовременным денежным вознаграждением в размере двух базовых расчетных величин; участник, занявший почетное 2-е место, – специальным дипломом и полутор базовых расчетных величин; участник, занявший почетное 3-е место, – специальным дипломом и единовременным денежным вознаграждением в размере одной базовой расчетной величины.
Кроме того, студентам Международного университета туризма «Шелковый путь» и Бухарского техникума туризма, принимавшим активное участие в конкурсе, были вручены сертификаты.
С ростом мирового туристического рынка в последние годы наблюдается тенденция к отказу от массового туризма (или «сверхтуризма»). Эта тенденция, получившая название «особый интерес» или «нишевый» туризм, характеризуется интересом путешественников (обычно высококлассных и опытных путешественников) к поиску новых и экзотических туристических зон.
В связи с этим, с 25 по 26 марта текущего года в Международном университете туризма «Шёлковый путь» проходит международная научно-практическая онлайн конференция на тему: «Перспективы развития специального Нишевого туризма в Узбекистане».
Организаторами международной научно-практической конференции являются Центр поддержки исследований «Research support center», Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, а также Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
На конференции будут обсуждаться такие вопросы, как:
- Международный опыт нишевого туризма;
- Факторы и направления развития нишевого туризма в Республики Узбекистан;
- Другие области туризма, которые необходимо развивать параллельно с нишевым туризмом;
- Создание нишевого туристического пакета и продажа туристического продукта;
- Проведение маркетингового исследования нишевого туризма - SWOT – анализ;
- Региональные особенности развития нишевого туризма вРеспублики Узбекистан;
- Спортивный туризм.
Стоит отметить, что Нишевый туризм является одним из основных направлений привлечения иностранных туристов после воздействия пандемии COVID-19, по мнению исследователей, следует больше проводить научные исследования о неиспользованных возможностях Нишевого туризма в Узбекистане. Эта конференция - одно из действий в этом пути.
В своих выступлениях Президент Шавкат Мирзиёев не раз отмечал о необходимости прикрепить каждого выпускника вуза к конкретной организации, четко определить его будущее место работы, трудоустроить, а также обеспечить всеми социальными условиями еще до окончания высшего учебного заведения.
В целях осуществления поручений главы государства в настоящее время в международном университете туризма “Шелковый путь” полным ходом идет процесс организации трудоустройства выпускников 2020-2021 учебного года. Другими словами, 15 апреля 2021 года в 10:00 в международном университете туризма «Шелковый путь» состоится мероприятие «День карьеры».
Данное мероприятие пройдет в оффлайн-формате, в нем примут участие региональные отделения Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан, туристические компании, логистические компании не только из    Самаркандской области, но и со всей страны, а также руководители, начальники отделов по работе с персоналом отелей премиум-класса, таких как Hilton, Marriott, Hyatt Regency в Ташкенте, компаний «Узбекистон хаво йуллари», “Узбекистон темир йуллари”. Ожидается участие представителей крупных туристических объектов – ресторанов и других организаций. Цель ярмарки - трудоустройство выпускников, знакомство будущих специалистов с потенциальными работодателями.
Руководителям и представителям различных организаций, туристических объектов, желающих принять участие в мероприятии, предлагается зарегистрироваться по нижеследующей ссылке: https://forms.gle/bpWf7259eN5YCVWC7
Крайний срок регистрации - 10 апреля 2021 года.
Приглашаем всех работодателей на мероприятие «День карьеры»!
Официальная часть соревнований в рамках «Кубка Ректора» стартовала с отборочных матчей по футболу. Сегодня прошли матчи между участниками верхней половины сетки плей-офф. Соревнования по футболу проходят на стадионе «Спартак» города Самарканда. Всего за первенство поборются 16 команд.
Стоит подчеркнуть, что «Кубок Ректора» – это отличная возможность продемонстрировать высокий уровень развития массового молодежного спорта в университете.
Дорогие студенты! Пусть удача всегда будет на вашей стороне!
24 марта 2021 года Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Индии в Узбекистане Маниш Прабхат с рабочим визитом посетил Международный университет туризма «Шелковый путь».
В ходе визита были обсуждены вопросы сотрудничества университета «Шелковый путь» с вузами Индии и развития индийско-узбекских отношений в сфере туризма и образования. Также гостя проинформировали о широкомасштабных научных и практических работах, осуществляемых в университете.
Кроме того, господин Маниш Прабхат провел лекцию для студентов университета «Шелковый путь» на тему: «Туристический потенциал Индии и высшие учебные заведения, специализирующихся в этой области».
В течение двух дней для господина Маниша Прабхат будет организована обзорная экскурсия по достопримечательностям Самарканда. Свое путешествие по городу гость начнет с мавзолея пророка Даниила, затем он ознакомится с обсерваторией Улугбека и другими историко-архитектурными памятниками древнего города.
В Международном университете туризма «Шелковый путь» впервые будет организован «Кубок Ректора», в котором студенты смогут испытать свои силы по различным видам спорта.
Соревнования пройдут в рамках практической реализации пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым, в котором спорт, образование, культура и воспитание играют очень важную роль, для создания условий по организации досуга молодежи Узбекистана.
В рамках предстоящего «Кубка Ректора», 23 марта текущего года, при поддержке Федерации шахмат города Самарканда и Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан был проведен профессиональный инструктаж по игре в шахматы для студентов Международного университета туризма «Шелковый путь».
Во время инструктажа были рассмотрены вопросы непосредственно проведения соревнования: регистрация участников и проведение жеребьевки, порядок торжественного открытия соревнования, обязанности судей по контролю за соблюдением правил игры в шахматы, порядок подведения итогов соревнования.