Yangiliklar: Fevral 2023
1997 yilning 29 avgustida qabul qilingan Kadrlar tayyorlash milliy dasturi asosida mamlakatimizda uzluksiz ta’limning yangi mexanizmi ishlab chiqildi. Dastur ijrosini amalda ta’minlash maqsadida 2021/2022 o‘quv yilida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga turizm tizimining eng muhim bo‘g‘inlaridan biri bo‘lgan “Ijodiy sanoat: muzeyshunoslik” magistratura mutaxassisligiga talabalar o‘qishga qabul qilingan edi. Bugun universitetda ushbu mutaxassislikni bitirgan ilk magistrlarga magistrlik diplomini topshirish tantanali marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni  «Ipak yo‘li» turizm va madaniy meros xalqaro universiteti rektori A.Abduxakimov kirish so‘zi bilan ochib berar ekan, quyidagi fikrlarni bildirdi: “Har bir bitiruvchi hayotida magistr diplomini qo‘lga kiritishi juda muhim voqea hisoblanadi. Bu nafaqat oliy ma’lumot to‘g‘risidagi hujjat, balki o‘zining intilishlari, harakatlari, erishgan natijalari uchun yuqori javobgarlik belgisidir. Professor-o‘qituvchilarimiz sizga ko‘p narsani o‘rgatishdi, bilim olish uchun qat’iy intilish va uni amalda qo‘llash, qiyinchiliklarni yengish va mustaqil bo‘lish, doimo o‘z-o‘zini rivojlantirish istagini uyg‘otdi. Umidlarimizni oqlashingizga ishonamiz va biz siz bilan faxrlanamiz. Endi siz hayotingizning yangi sahifasini, ya’ni professional karerangizni boshlaysiz. O‘zingizga ishoning. Orzularingizni ro‘yobga chiqarishda intiluvchan va mas’uliyatli bo‘ling. “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining diplomi bu yo‘lda sizning ishonchli tayanchingiz bo‘lsin».
Shuningdek, universitet rektori oliy ta’lim tizimida magistratura bosqichining o‘rni va ahamiyati, respublikamizda madaniy merosga qaratilayotgan e’tibor va uning turizm sohasini rivojlantirishda tutgan o‘rni, muzeyshunoslik kasbi haqida batafsil to‘xtalib o‘tgandan so‘ng, uzoq, mashaqqatli, ayni paytda sharafli ilm yo‘lini bosib o‘tgan bitiruvchi magistrlarga diplomlarni tantanali ravishda topshirdi.
Bundan tashqari, tantanali tadbirda universitet birinchi prorektori J.Eltazarov, o‘quv ishlari prorektori J.Xoffman, ilmiy ishlar bo‘yicha prorektor T.Szi, universitet jamoasi va magistratura bosqichi bitiruvchilarining ota-onalari, oila a’zolari ishtirok etishdi.
Universitetimizning “Turizm menejmenti” kafedrasi mudiri, Iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), Akmaljon Odilovich Odilov Hindiston hukumati tomonidan to‘liq moliyalashtiriluvchi grant dasturi g‘olibi bo‘ldi.
“Ijodiy va innovatsion tashkilotni rivojlantirish” (Developing Creative and Innovative Organization) mavzusida Hindistonning ilg‘or universitetlarida tajriba orttirib kelish imkoni beruvchi mazkur grant dastur orqali orttrilgan bilim va  tajribamni jonajon yurtimiz rivojiga, qolaversa, universitetimizni rivojlantirishga safarbar etaman deydi, grant g‘olibi, PhD, Akmaljon Odilov.
Dastur doirasida do‘st Hindiston tomoniga yurtimiz va uning turizm salohiyati haqida turkum ma’lumotlar berilishi nazarda tutilgan.
Dushanba, 27 Fevral 2023 16:08
AXBOROT XATI
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filialida 2023-yilning 16-17-mart kunlari “O‘zbek tilining milliy korpusi: muammolar va vazifalar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman hamda 2023-yilning 27-28-aprel kunlari “Raqamli texnologiyalar: sohalarga amaliy joriy etishning muammo va yechimlari” mavzusida xalqaro ilmiy-texnik anjumanlar o‘tkaziladi.
PDF
Dushanba, 27 Fevral 2023 15:36
Qadrli hamkasblar!
Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti, Samarqand davlat universiteti 2023-yil 28-29-aprel kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan “Turkiy dunyo doirasida “Tabarruk ziyorat” turizm konsepsiyasi” ijrosi yuzasidan Imom al-Buxoriy tavallud kuni munosabati bilan “Imom al-Buxoriy-muhaddislar sultoni” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazishini e’lon qiladi.
Konferensiyadan maqsad Islom dini ravnaqi hamda Islom sivilizatsiyasi rivojiga benazir hissa qo‘shgan Imom Buxoriyning olamshumul ahamiyatga molik diniy-ma’naviy merosini o‘rganishga bag‘ishlangan bugungi tadqiqotlar natijalarini umumlashtirish hamda ularning navbatdagi bosqichida dolzarblik kasb etayotgan vazifalarni belgilab olishni nazarda tutadi.
Konferensiya tashkilotchilari:
• Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi
• “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti
• Samarqand davlat universiteti
Konferensiyada muhokama qilinadigan asosiy masalalar:
• Islom – odob-axloq dini! Imom al-Buxoriyning odob-axloq haqidagi qarashlari!
• Imom al-Buxoriy faoliyatlarida va xozirgi zamonda ustoz-shogird munosabatlari: tahlil va tadbiq.
• Sahihul Buxoriy asarining tarbiyaviy ahamiyati va ularni ta’limda qo‘llash.
• Hozirgi kunda O‘zbekistonda Imom al-Buxoriy ma’naviy merosini tadqiq etishga qaratilayotgan e’tibor.
Anjuman asnosida “Sahihul Buxoriy” asarining eng qadimiy va nodir qo‘lyozma nusxalari ko‘rgazmasi ham bo‘lib o‘tadi.
Tezis matnini rasmiylashtirish talablari:
• Konferensiya materiallari ekspertlar va tahririyat tekshiruvidan o‘tgandan so‘ng ilmiy to‘plam holida chop etiladi.
• Tezis (1-3 bet) va maqolalar (7-8 bet) Times New Roman, 14 shrift, 1,5 intervalda bo‘lishi (yuqori va pastdan 2 sm, o‘ngdan 1,5 va chapdan 3 sm)
• Tezis va maqolalar o‘zbek, arab va ingliz tillarida qabul qilinadi.
• Maqolaning yuqori qismi o‘rtasida maqolaning nomi bosh harflar bilan beriladi – F.I.Sh. ilmiy daraja va unvoni, shaxsiy telefon raqami va elektron pochtasi ko‘rsatiladi.
• Maqolalarga keltirilgan izohlar (snoska) har bir sahifaning ostida beriladi. Adabiyotlar ro‘yhati maqolaning oxirida keltiriladi.
• Maqolalar mazmuni, statistik ma’lumotlar ishonchligi uchun mualliflar javob beradi.
Tezis va maqolalarni qabul qilish muddati:                              15-aprel 2023-yil
Konferensiya bo‘lib o‘tadigan kun:                                          28-aprel 2023-yil
Tezis va maqolalar quyidagi manzil va mas’ul shaxsga yuboriladi:
Manzil: O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va turizm vazirligi huzuridagi Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti , Samarqand shahri, Universitet xiyoboni, 17.
Tel.: (+99866) 240-67-85.
Tel.:(+99891) 033 80 81
Э-почта: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Mas’ul shaxs: Sanjar Jumayev– “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Ilmiy tadqiqotlar bo‘limi bosh mutaxassisi.
Joriy yilning 22-fevral sanasida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida professor-o‘qituvchilar, universitet oliy ta’limdan keyingi ta’lim institutlarida tahsil olayotgan tadqiqotchilar hamda talabalar uchun universitet Ilmiy tadqiqot ishlari va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Tong Qian Zou tomonidan “Turizm tadqiqotlari:mavzular va usullardagi chegaraviy ishlanmalar” mavzusida onlayn seminar-trening tashkil etildi. Webinarda Avstraliyaning ECU (Edith Cowan University) universiteti professori Songshan (Sam) Huang o‘zining maruzasi bilan ishtirok etdi.
(Ma’lumot uchun: Songshan (Sam) Huang ECU universiteti Biznes va Huquq (SBL) fakulteti Turizm biznesi va xizmatlari marketingi bo‘yicha professori va shu bilan birgalikda u SBL turizm tadqiqotlari markazi direktori hisoblanadi. Professor Xuang xalqaro miqiyosda turizm va mehmondo‘stlik industriyasi tadqiqotlari bo‘yicha samarali tadqiqotchi dunyodagi yetakchi olimlardan biri sifatida tan olingan. Hozirgi vaqtga qadar Professor Xuangning xalqaro e’tirof etilgan bazalarga kiritilgan jurnallarda 140dan ziyod maqolalari chop etilgan. Shulardan 120 ta maqola SSCI indeksli jurnallarda chop etilgan. 2021-2022 yillarda Stanford universiteti xulosalariga ko‘ra Professor Xuang dunyoning top 2% olimlari qatoriga kiritilgan (Elsevier BV (digitalcommonsdata.com).
Juma, 24 Fevral 2023 15:51
Odobi go‘zal, bilimi chuqur, tafakkuri yuksak, mushohadasi keng, mas’uliyatni teran his etadigan, jamiyat ravnaqiga xizmat qilishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan
AZIZ TALABA QIZLARIM!
Sizlarni bahor va muhabbat kuychisi Zulfiyaxonim tavalludining 108-yilligiga bag‘ishlangan “Bahor keldi seni so‘roqlab” nomli she’riyat kechasiga taklif qilamiz.
Kechada Zulfiyaxonim ijodiga mansub she’rlar o‘zbek, rus, ingliz, xitoy, nemis, arab va turk tillarida o‘qiladi.
Tashabbusingizni kutamiz!
1-mart 2023-yil Soat: 11.00 Faollar zali
UNIVERSITET XOTIN-QIZLAR KENGASHI
PDF: BATAFSIL TANISHISH
❗️ Eslatib o'tamiz: O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 15-iyundagi PQ-279-son qaroriga muvofiq 2022/2023- o'quv yilidan boshlab magistratura qabuli bo'yicha belgilangan yangi tartib, jumladan, magistraturaga qabul bir yilda ikki marta – avgust va yanvar oylarida tashkil etiladi.
Joriy yilning 28 - fevral kuni soat 14.00 da  “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining “Majlislar zalida”da  2021/2022-o‘quv yilida qabul qilingan Ijodiy sanoat: muzeyshunoslik”  mutaxassisligi bo‘yicha ilk magistr  bitiruvchilari uchun “Diplom topshirish” marosimi o‘tkaziladi.
Shu munosabat bilan, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti ma’muriyati, barcha bitiruvchi magistrlarimizni ushbu tadbirga lutfan taklif qiladi!
Chorshanba, 22 Fevral 2023 16:41
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida 08.00.17 – “Turizm va mehmonxona faoliyati” ixtisosligi bo‘yicha malakaviy imtihon 2023-yil 24-fevral kuni soat 14:30 da universitetning 108-xonasida bo‘lib o‘tadi.

На основе Национальной программы подготовки кадров, принятой 29 августа 1997 года, в нашей стране был разработан новый механизм непрерывного образования. В целях обеспечения реализации программы в 2021/2022 учебном году был осуществлен прием студентов по специальности «Креативная индустрия: музееведение», который является одним из важнейших звеньев системы туризма. Сегодня в университете состоялась церемония вручения степени магистра первым выпускникам этой специальности.
Мероприятие открыл ректор Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» А.Абдухакимов, который высказал следующие мысли: «Получение степени магистра – очень важное событие в жизни каждого выпускника. Это не только документ о высшем образовании, но и знак высокой ответственности за свои стремления, действия и достигнутые результаты. Наши профессора и преподаватели многому вас научили, привили сильное желание учиться и применять это, преодолевать трудности и быть самостоятельными, постоянно развиваться. Мы верим, что вы оправдаете наши ожидания, и гордимся вами. Теперь вы начинаете новую страницу своей жизни, то есть свою профессиональную карьеру. Верьте в себя!
Будьте амбициозны и ответственны в осуществлении своей мечты. Пусть диплом Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» станет вашей надежной опорой на этом пути».
Также ректор вуза подробно рассказал о роли и значении магистратуры в системе высшего образования, внимании, уделяемом культурному наследию в нашей республике и его роли в развитии индустрии туризма, профессии музееведа , а затем торжественно вручил дипломы магистрам-выпускникам, прошедшим долгий, трудный, и в то же время почетный путь науки.
В торжественном мероприятии приняли участие первый проректор университета Дж.Элтазаров, проректор по учебной работе Дж.Хоффман, проректор по научной работе Т.Цзи, коллектив университета, а также родители и члены семей выпускников.
Победителем грантовой программы, полностью финансируемой Правительством Индии, стал заведующий кафедрой «Менеджмент в сфере туризма» нашего университета, доктор философии (PhD) экономических наук Акмалджон Одилович Одилов.
«Развитие творческой и инновационной организации» (Developing Creative and Innovative Organization), которая дает возможность получить опыт в передовых университетах Индии, я мобилизую свои знания и опыт, полученные в рамках этой программы, для развития нашей страны, более того, для развития нашего университета», - говорит обладатель гранта, кандидат экономических наук Акмалжон Одилов.
В рамках программы предполагается предоставить дружественной индийской стороне ряд сведений о нашей стране и ее туристическом потенциале.
16-17 марта 2023 года в Самаркандском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми состоится международная научно-практическая конференция на тему «Национальный корпус узбекского языка: проблемы и задачи» а так же 27-28 апреля 2023 года на тему «Цифровые технологии: проблемы и решения практической реализации в областях» состоится международная научно-техническая конференция.
Уважаемые коллеги!
Международный исследовательский центр имама Бухари в сотрудничестве с Международным университетом туризма и культурного наследия «Шелковый путь» и Самаркандским государственным университетом сообщает о проведении научно-практической конференции «Имам ал-Бухари – султан мухаддисов», которая состоится 28-29 апреля 2023 года в городе Самарканде.
Цель конференции: подведение итогов нынешних исследований, посвященных изучению общезначимого религиозно-духовного наследия имама Бухари, внесшего значительный вклад в развитие исламской религии и цивилизации; определить задачи, которые приобретают актуальность на следующем этапах.
Организаторы конференции:
Основные вопросы, которые будут обсуждаться на конференции:
1. Ислам - религия морали! Взгляды имама Бухари на нравственность.
2. Отношения наставничества в деятельности имама аль-Бухари и в настоящее время: анализ и применение.
3. Воспитательное значение работи Сахихул Бухари имама аль-Бухари и их применение в образование.
4. В настоящее время уделяемое внимание духовного наследию Имама аль-Бухари в Узбекистане.
В рамках конференции будет организована выставка самых древних и редких рукописных копий «Сахихуль Бухари».
Материалы конференции будут изданы в виде сборника после рецензирования экспертами и редакторами.
Требования к оформлению текста публикаций:
Крайний срок подачи тезисов и статьей 15 апреля 2023 г.
Дата конференции: 28 апреля 2023 г.
Тезисы и статьи следует направлять по следующему адресу ответственному лицу:
Адрес: Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» при Министерстве культуры и туризма Республики Узбекистан, г. Самарканд, Университетский бульвар, 17
Тел.: (+99866) 240-67-85.
Тел.:(+99891) 033 80 81
Э-почта: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.
Ответственное лицо: Санжар Джумаев – главный специалист научно-исследовательского отдела Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
22 февраля этого года в Международном университете туризма и культурного наследия “Шёлковый путь” для профессора и учителя, обучающиеся исследователей в образовательных учебных заведениях и студентов был организован проректором по исследованиям и инновациям был организован онлайн семинар-тренинг по теме «Исследованиях туризма: Белфар диаграммы по темам и методам». На вебинаре принял участие профессор Австралийского Университета ECU (Edith Cowan University) Сонгшан Хуанг со своей лекцией.
(Для информации: Сонгшан (Сэм) Хуанг профессор Университета ECU в Факультете бизнеса и права, по маркетингу туристического бизнеса и услуг и в то же время директор исследовательского центра по туризма. Профессор Хуан признан эффективным исследователем по исследованиям туризма и гостеприимной индустрии на международном уровне, одним из ведущих ученых в мире. До настоящего времени в журналах, включенных в международные признанные базы, было опубликовано более 140 статей. Из них, 120 статей были опубликованы в журналах с индексом SSCI. Согласно заключению Стэнфордского университета 2021-2022 годах, профессор Хуан входит в число топ 2% ученых мира. (Elsevier BV (digitalcommonsdata.com).
PDF: READ MORE
Мои прекрасные, умные, прогрессивные, чувствующие и знающие свою позицию в обществе девочки
Приглашаю всех Вас на творческий вечер, посвященный дню рождения величайшей и гениальной поэтессе, воспевающей Любовь, Весну, Красоту - Зульфияхоним. На мероприятии будут читаться стихи поэтессы на узбекском и английсих языках.
Ждем ваших инициатив.
Время проведения: 1 марта 2023 года в 11:00 в конференц-зале университета
Женский совет университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь"
PDF: УЗНАТЬ ПОДРОБНЕЕ
❗️ Напоминаем: в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-279 от 15 июня 2022 года установлен новый порядок приема в магистратуру начиная с 2022/2023 учебного года, в том числе организован прием на степень магистра два раза в год - в августе и январе.
Joriy yilning 28 - fevral kuni soat 14.00 da “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining “Majlislar zalida”da 2021/2022-o‘quv yilida qabul qilingan “Ijodiy sanoat: muzeyshunoslik” mutaxassisligi bo‘yicha ilk magistr bitiruvchilari uchun “Diplom topshirish” marosimi o‘tkaziladi.
Shu munosabat bilan, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti ma’muriyati, barcha bitiruvchi magistrlarimizni ushbu tadbirga lutfan taklif qiladi!
Квалификационный экзамен по специальности 08.00.17 – «Туризм и гостиничная деятельность» состоится 24 февраля 2023 года в 14:30, 108 ауд. в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь».