Joriy yilning 29-sentabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida 1-oktabr “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” bayrami keng nishonlandi. Tadbirda bayram dasturxoni yozilib, unga oliygohimiz professor-o‘qituvchilari taklif qilindi va bir guruh fidoyi professor-o‘qituvchilarga rahbariyat tomonidan faxriy yorliqlar topshirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Mamlakatimizda o‘zbek tilini yanada rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish chora tadbirlari to‘g‘risida” 2020-yil 20-oktabrdagi PF-6084-son farmoni, Vazirlar Mahkamasi Rayosati majlisining 2023-yil 26-iyuldagi 56-son bayoni va 7-sentabrdagi 160-son bayoni ijrosini ta’minlash hamda universitetimizda tahsil olayotgan ona tili o‘zbek tili bo‘lmagan xorijlik talaba-yoshlarning o‘zbek tiliga bo‘lgan qiziqishini orttirish maqsadida 2023-yil sentabr oyida universitetimizda tahsil olayotgan ona tili o‘zbek tili bo‘lmagan xorijlik talaba-yoshlari oʻrtasida “Oʻzbek tili – qalbim tarjimoni” mavzusida respublika ko‘rik-tanlovining universitet bosqichi o‘tkazildi.
Ko‘rik-tanlovning oliy ta’lim muassasasi bosqichida ishtirokchilar o‘zi haqida 3-5 daqiqalik tanishtiruv videolavhasi tayyorlash va O‘zbekiston tarixi, madaniyati, o‘zbek xalqi qadriyatlari, ijtimoiy hayotiga oid mavzularda esse yozish shartlari bo‘yicha bellashishdi.
Ko‘rik-tanlovning yakuniy natijasiga ko‘ra, universitetning Turizm (faoliyat turlari bo‘yicha) magistratura bosqichi magistranti Farishta Qayumiy tanlovning mutlaq g‘olibi deb topildi va respublika bosqichiga yo‘llanma oldi.
Joriy yilning 28-sentabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida xotin-qizlar maslahat kengashi tomonidan kengash qoshidagi “Qizlarjon” klubi va “Lider qizlar” klublari faollarining birinchi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda “Qizlarjon” klubining rahbari “Turizm menejmenti” fakulteti boshlig‘i R.Toshniyozova tomonidan klub nizomi va ushbu o‘quv yilida amalga oshiriladigan ishlar rejasi bo‘yicha davra suhbati o‘tkazildi.
Shuningdek, klubda tashkil etilgan hamda rejalashtirilgan to‘garaklar haqida to‘liq ma’lumotlar berilib, ushbu to‘garaklarga talaba-qizlarni jalb qilish masalalari bo‘yicha kerakli topshiriqlar berildi. Yig‘ilishda klub sardori tomonidan yangi loyihalar va startaplar uchun innovatsion g‘oyalar taqdimotini tashkil etish bo‘yicha e‘lon berildi.
Davra suhbati o‘zaro fikr-mulohazalarga boy bo‘lish birga, keyingi rejalarni, yangi loyihalarni yo‘lga qo‘yish haqida suhbatlashishdi. Ishtirokchilarga sovg‘alar taqdim etildi. Uchrashuv yakunida qizlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.
Joriy yilning 29-sentabr kuni Samarqand shahridagi Cambridge international nodavlat maktabi o‘quvchilari “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti bilan yaqindan tanishish maqsadida kelishdi. O‘quvchilar oliygohning turizm laboratoriya xonalari, o‘quv auditoriyalari hamda kutubxonasi va sport zali bilan yaqindan tanishdi. O‘quvchilarning universitetimiz hayoti bilan tanishishi ularning oliygohimizga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Joriy yilning 20-27 sentyabr kunlari “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida “Besh tashabbus” va “Talabalar ligasi” dasturlari doirasida universitetning birinchi bosqich talabalari ishtirokida sportning voleybol, futbol, stol tennisi, shaxmat kabi turlari boʻyicha ommaviy sport tadbirlari bo‘lib o‘tmoqda. Unda talaba yoshlar jamoalarga bo‘lingan holda o‘zaro bellashayapti. Sport tadbirlari davom etmoqda.
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining buyrugʻi bilan 1-oktabr – Oʻqituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan oʻrta maxsus va professional taʼlim sohasida fidokorona faoliyat yuritib, yoshlarning sifatli taʼlim olishi va kasb-hunar egallashida oʻzining samarali mehnati bilan namuna boʻlayotgan, tizim rivoji uchun oʻzining munosib hissasini qoʻshib kelayotgan bir guruh soha fidoyilari “O‘rta maxsus va professional ta’lim a’lochisi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlandi. Ular orasida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti huzuridagi Buxoro turizm va madaniy meros texnikumi maxsus fan o‘qituvchisi Zakirova Dilnoza Sharifovna ham bor.
Universitetimiz jamoasi ham Zakirova Dilnoza Sharifovnani ushbu muvaffaqiyat bilan chin yurakdan qutlab, u kishining kelgusidagi ishlarida omad yor bo‘lishini tilaydi.
Joriy yilning 28-sentabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti xotin-qizlar kengashi va “Tarix va madaniy meros” kafedrasi hamkorligida “Xon atlas” festivali o‘tkazildi.
Azaldan atlas, adras matolari xalqimiz madaniyati ko‘zgusi, milliyligi belgisi bo‘lib kelgan. Ulardan tikilgan zamonaviylik hamda milliylik uyg‘unlashgan bejirim kiyimlar esa hatto xorijliklar diqqatini tortmoqda. Universitetimiz talaba-qizlari uchun bunday festivallarni tashkil etish an’anaga aylangan. Darhaqiqat bu kabi madaniy merosimiz mahsulotlari, ularning tarixi va buguni haqidagi bilimlar talaba yoshlarda mehr, g‘urur, iftixor tuyg‘usini o‘yg‘otish bilan birga, ularni asrab-avaylash, an’anani davom ettirish istagini shakllantirishi shubhasizdir.
2023-yilning 20-sentabr kuni Samarqand Konsert zalida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro univesiteti o‘qituvchilari hamda talabalari uchun “Yangi hayot uchun Yangi O‘zbekiston uchun” shiori ostida universitet professori K.Mustaev rahbarligidagi “Musiqa to’garagi” jamoasi hamda Moskvadan taklif etilgan san’atkorlar bilan hamkorlikda “ Jazz-blyuz jam” konserti tashkil qilinib unda bir biridan ajoyib taronalar ijro etildi.
2023-yilning 26-sentabr kuni Samarqand viloyati “Zakovat” klubi birinchi liga o‘yinlari boshlandi.
Ushbu o‘yinlarda “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining 6 ta jamoasi faol ishtirok etib, aksariyat savollarga to‘g‘ri javob topishga muavaffaq bo‘ldi.
Eslatib o‘tamiz, birinchi liga g‘oliblari keyingi mavsumdan professional liga jamoalari safida ishtirok etish imkoniyatini qo‘lga kiritadi.
Universitetmizning bilimdon jamoalariga omad tilaymiz!
Joriy yilning 27-sentabr kuni “Butunjahon turizm kuni” munosabati bilan “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti va Samarqand viloyat turizm boshqarmasi hamkorligida tashkil qilingan tadbirni viloyat hokimi o‘rinbosari R.Qobilov kirish so‘zi bilan ochib, barchani ushbu bayram bilan chin yurakdan qutladi.
Ma’lumki, bugungi kunga kelib turizm sohasida amalga oshirilgan islohatlar natijasida juda katta amaliy ishlarga qo‘l urildi. Soha haqiqiy ma’noda yuksalishga erishib, xorijlik va mahalliy turistlarga xizmat ko‘rsatish darajasi oshdi.
Tadbirda turizm sohasida yil davomida faollik ko‘rsatib mehnat qilgan qator ta’lim, madaniy meros va ommaviy axborot vositalari xodimlariga diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi. Shundan so‘ng tadbirning asosiy qismi “Graduation Party 2023” tadbiri ham bo‘lib o‘tdi. Unda oliygohimizda magistratura yo‘nalishida ta’lim olgan xorijlik bitiruvchi talabalarga diplomlar topshirildi.

29 сентября этого года в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” широко отмечался праздник 1 октября – “День учителя и наставника”. На мероприятии был накрыт праздничный стол, на который были приглашены профессора и преподаватели нашего университета, и группа преданных своему делу преподавателей была награждена руководством почетными грамотами.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 20 октября 2020 года № УП-6084 “О мерах по дальнейшему развитию узбекского языка и совершенствованию языковой политики в нашей стране”, в целях обеспечения исполнения протокола заседания президиума кабинета министров № 56 от 26 июля 2023 года и протокола № 160 от 7 сентября 2023 года, в Международном университете туризма и культурного наследия “Шёлковый путь” в целях повышения интереса к узбекскому языку обучающихся в университете иностранной студенческой молодежи, чей родной язык не является узбекским, в сентябре 2023 года среди иностранных студентов, чей родной язык не является узбекским, был проведен университетский этап республиканского конкурса на тему «Ўзбек тили – қалбим таржимони».
На этапе конкурса высшего учебного заведения участники должны были подготовить 3-5-минутный ознакомительный видеоролик о себе и написать эссе на темы, связанные с историей, культурой Узбекистана, ценностями узбекского народа.
По окончательным итогам конкурса абсолютным победителем стала студентка магистратуры Фаришта Каюмий ( туризм по направлению деятельности), которая получила возможность участия на республиканском этапе.
28 сентября этого года в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” состоялась первая встреча активисток клуба “Девочки” и клуба “Лидер Девочки” при женском совете.
Руководителем клуба “Девочки” на встрече выступила заведующая факультетом “Менеджмент туризма” Р. Тошниёзова, которая провела круглый стол, посвященный уставу клуба и плану работы, который будет осуществляться в этом учебном году.
Также была представлена полная информация о созданных и планируемых клубах, а этим клубам были даны необходимые поручения по вопросам привлечения студентов. На встрече было дано поручение капитану клуба организовать презентацию инновационных идей для новых проектов и стартапов.
За круглым столом обсуждалось, как строить дальнейшие планы, новые проекты, насыщая их взаимной обратной связью. Участникам были вручены подарки. В конце встречи девушки получили ответы на интересующие их вопросы.
29 сентября этого года студенты Кембриджской международной негосударственной школы Самарканда посетили международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь” с целью ознакомления с его деятельностью. Знакомство учеников с жизнью нашего университета служит дальнейшему повышению их интереса к нашему университету.
С 20 по 27 сентября текущего года в рамках “Пяти инициатив” и программ “Лига студентов” в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” проводятся массовые спортивные мероприятия по таким видам, как волейбол, футбол, настольный теннис, шахматы с участием студентов первого курса университета. Студенческая молодежь соревнуется между собой, разделившись на команды. Спортивные мероприятия продолжаются.
Приказом министра высшего образования, науки и инноваций в связи с празднованием 1 октября Дня учителя и наставника группа специалистов, самоотверженно работающих в сфере среднего специального и профессионального образования, была награждена нагрудным знаком “Отличник среднего специального и профессионального образования”, примером которого является эффективная работа по качественному обучению и профессиональному трудоустройству молодежи. Среди них - Закирова Дилноза Шарифовна, преподаватель специальных предметов Бухарского техникума туризма и культурного наследия при международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь”.
Коллектив нашего университета также искренне поздравляет Закирову Дилнозу Шарифовну с этим успехом и желает, чтобы в дальнейшей работе ей сопутствовала удача.
28 сентября этого года совместно с женским советом международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” и кафедрой “История и культурное наследие” был проведен фестиваль “Хан атлас”.
Издавна атласные, адрасовые ткани были зеркалом культуры нашего народа, признаком его национальности. А повседневная одежда, в которой гармонично сочетаются современность и национализм, привлекает внимание даже иностранцев. Для студентов и девушек нашего университета стало традицией устраивать подобные фестивали. Ведь бесспорно, что знание подобных изделий нашего культурного наследия, их истории и сегодняшнего дня, вместе с запечатлением в студенческой молодежи чувства умиления, гордости, чувства достоинства, формируют у них желание сохранить их, продолжить традицию.
20 сентября 2023 года в Самаркандском концертном зале профессор университета под девизом “За новый Узбекистан за новую жизнь” для преподавателей и студентов международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” совместно с коллективом музыкального кружка под руководством К.Мустаева и приглашенными артистами из Москвы был организован джаз-блюзовый джем-концерт, на котором прозвучала одна из выдающихся музыкальных композиций.
26 сентября 2023 года футбольный клуб Самаркандской области “Заковат” начал матчи первой лиги.
6 команд международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” приняли активное участие в этих играх и смогли найти правильные ответы на большинство вопросов.
Напомним, что победители первой лиги получат возможность со следующего сезона участвовать в рядах команд профессиональной лиги.
Удачи знающим командам нашего университета!
27 сентября в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” состоялось торжественное мероприятие, посвященное Всемирному дню туризма. На мероприятии, которое было организовано совместно с международным университетом туризма и культурного наследия “Шелковый путь” и Управлением туризма Самаркандской области, со вступительной речью выступил заместитель хокима области Р.Кобилов, в своей речи он от всей души поздравил всех с этим праздником.
Как известно, на сегодняшний день в результате проведенных реформ в сфере туризма достигнута огромная практическая работа. Отрасль пережила настоящий бум, и уровень обслуживания иностранных и местных туристов поднялся.
На мероприятии были вручены дипломы и памятные подарки ряду работников образования, культурного наследия и средств массовой информации, которые в течение года активно работали в сфере туризма. После основной части мероприятия было проведено “Graduation Party 2023”. В нем были вручены дипломы иностранным выпускникам магистрантам нашего унмверситета.