Hurmatli o'qituvchilar, xodimlar, talabalar va ularning ota-onalari, shuningdek, «Ipak yo'li» turizm xalqaro universitetiga kirish niyatida bo'lgan abituriyentlar! Islomdagi eng muqaddas va qadrlanadigan kunlardan biri - Arafa kuni munosabati bilan barchangizni chin qalbimizdan muborakbod etamiz!
Bugun quyosh botishi bilan dunyo ziyoratchilarining turli tillarda samimiy tavba-tazarru va Allohga Yer yuzida yaxshilik tilab duolar bilan murojaat qiladigan shukronalari bilan to'ladi. Hozirgi og'ir zamonda ushbu ezgu kun har birimiz uchun muhimdir. Aynan shu kuni odamlar yaqinlaridan kechirim so'rashadi, ro'za tutishadi va ibodat qilishadi, toki Alloh odamlarni tinglasin va ularga o'z ishlarida, harakatlarida va ruhiy tozalanishida yordam bersin. Arafa - tavba qilish, xatolarini tan olish, dushmanlarni kechirish, o'zini nafs balosidan tiyish va ma'naviy mulohazalarga sarflash kerak bo'lgan kundir. Shunda ibodatlar eshitiladi va qalb gunohli ehtiroslar dunyosining nopokligidan tozalanadi. Alloh barchamizga ushbu mushkul davrda yuksak insoniy fazilatlarni, haqiqiy imonni va birodarlarcha munosabatni hadya etsin.
Qurbon hayiti arafasida Yer yuzi ilohiy nur, tinchlik-osoyishtalik va barcha insonlarning xolis ibodatlariga to'lsin.
"Ipak yo'li" turizm xalqaro universiteti ma’muriyati
Shanba, 25 Iyul 2020 09:06
Chuqur hamdardlik bildiramiz
Universitet rektorati, kasaba uyushmasi boshlang’ich tashkiloti va talabalar parlamenti “Menejment (xalqaro mehmondo’stlik va turizm ta’lim yo’nalishi 1-bosqich magistranti O’tkir O’ktamovich Temurovning bevaqt vafoti munosabati bilan marhumning oila a’zolari, yaqinlari va do’stlariga chuqur hamdardlik bildiradi.
Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovich, "Ipak yo’li" turizm xalqaro universiteti jamoasi Sizni bugungi qutlug’ sana bilan muborakbod etib, Sizga cheksiz minnatdorchilik bildirib qoladi. Chunki Siz olib borayotgan oqilona va adolatli siyosat, hayotiy muhim va ahamiyatli qarorlaringiz o’laroq, mamlakatimiz o’z taraqqiyot yo’lidan ildam borayotir, jonajon xalqimizning hayoti esa gullab-yashnamoqda.
Bugungi muborak kunda Sizga jamiki ezguliklarni, ulkan rejalaringiz va g’oyalaringiz ijobatini, mustahkam sog’liq, sadoqatli va ishonchli hamfikrlar va oilaviy totuvlik tilab qolamiz.
“Ipak yo’li” turizm xalqaro universitetining o’quv ishlab chiqarish markazi tomonidan talabalar uchun navbatdagi ikkinchi professional onlayn master-klass tashkil etildi. Unda Rimdagi «TorCarbone» maktabi o’qituvchisi va professional shef-povar bo’lgan Klaudio Fattorini o’z mahoratini namoyish qildi. Yana shuni ta’kidlash lozimki, Klaudio Fattorini mehmonxona, turizm, restoran va sharoblar borasida ilg’or mutaxassis hisoblanadi.
Bu safar italiyalik mutaxassis onlayn rejimida janubiy italyancha kavatelli pastasini tayyorlashni o’rgatdi. Uning yoniga esa trokolli va mavsumiy sabzavotlardan ajoyib garnir tayyorlashning sir-asrorlaridan ham boxabar etdi. Taom tayyorlanishi shef-povarning batafsil izohlari va tushuntirishlari bilan kechdi. Xuddi qiyindek ko’ringan tayyorlanish jarayoni esa bir soatga ham bormadi. Oh, naqadar ishtahaochar va mazali! Buni rasmlarga qarab turib ham payqash qiyin emas.
Mahorat darsining ishtirokchilari va kuzatuvchilari orasida qatnashayotgan O’zbekiston Respublikasi turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi inson resurslarini rejalashtirish va rivojlantirish departamenti boshlig’i Shuhrat Isakulov italiyalik mutaxassisga o’z minnatdorchiligini va bu kabi tadbirlar haqida o’z fikrini bildirib qoldi.
Tadbir so’nggida “Ipak yo’li” turizm xalqaro universiteti o’quv ishlab chiqarish markazi direktori Muxamednazarova Irina master-klass tashkilotchisi va tashabbuskori bo’lgan Klaudio Fattoriniga tashakkur bildirdi. Ikki tomon bu kabi tadbirlarni kelgusida ham muntazam ravishda o’tkazish borasida kelishib olishdi.
Qiziqib qoldingizmi? Unda sizni ham tez kunlarda yana tashkil etiladigan navbatdagi onlayn master-klassida ishtirok etishga taklif etamiz. Yangiliklarni kuzatib boring, o’tkazib yubormang!
“Ipak yo'li” turizm xalqaro universiteti yana bir pog'onaga ko'tarildi. Universitetda olib borilayotgan sifatli va samarali ta'lim jarayoni mahsuli o'z natijasini berdi. Uning talabalari respublika olimpiadasida birinchilikni qo'lga kiritishdi.
Oliy ta'lim muassasalari talabalari o'rtasida o'tkaziladigan fan olimpiadalari tizimini takomillashtirish va nufuzini oshirish hamda respublika oliy ta'lim muassasalarida tahsil olayotgan talabalarni har tomonlama barkamol, mustaqil fikrlaydigan, mamlakatimiz istiqboli uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga olishga qodir, tashabbuskor, xalq manfaati yo'lida bor salohiyatini safarbar qiladigan, shijoatli yosh kadr qilib tarbiyalash, ularning intellektual va ijodiy salohiyatini ro'yobga chiqarish maqsadida Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi tomonidan Oliy ta'lim muassasalari talabalari o'rtasida respublika fan olimpiadasi tashkil etilib kelinadi. Shuningdek, respublika fan olimpiadalarini o'tkazish tartibining samarali mexanizmi Vazirlar Mahkamasi qarori bilan tasdiqlanadi.
Olimpiadaning maqsadi- muayyan fan bo'yicha respublikaning OTMlari talabalari orasidan mutaxassislik va umumkasbiy fanlar bo'yicha iqtidorli, qobiliyatli va iste'dodlilarni aniqlash, ulardagi ijodiy qobiliyatlarning ro'yobga chiqishiga ko'maklashish va qo'llab-quvvatlashdan iborat. Olimpiadaning asosiy vazifalaridan biri – OTMlarda tahsil olayotgan talabalar orasidan eng iqtidorlilarini aniqlash, qobiliyatlilarini yanada rivojlantirishdir. Oliy ta'lim muassasalari talabalari o'rtasida 2020 yil o'tkazilgan respublika onlayn fan olimpiadasining yakuniy natijalariga muvofiq, “Turizm va mexmondorchilika soslari” fani bo'yicha “Ipak yo'li” turizm xalqaro universiteti talabalari Saidzoda Shaxloxon faxriy 1-o'rin, Rashidov Rustamjon esa 2-o'rinni qo'lga kiritib, g'olib bo'lishdi. Iqtidorli talabalarimizni tabriklaymiz va ilmiy-ijodiy faoliyatida muvaffaqiyatlar tilaymiz!
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining jamiyatda ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog’lomlatirish, mahalla institutini yanada qo’llab-quvvatlash, hamda oila va xotin-qizlar bilan ishlash tizimini yangi darajaga olib chiqish chora-tadbirlari to’g’risida»gi 2020 yil 18 fevraldagi PF 5938-sonli Farmoni, hamda «O’zbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qo’llab-quvvatlash vazirligi faoliyatini tashkil etish to’g’risida»gi 2020-yil 18 fevraldagi PQ 4602-sonli Qarori hamda 2020 yil 24 apreldagi O’zbekiston Xotin-qizlar qo’mitasi Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 2020 yil 17 iyundagi 326-sonli Buyrug’i talablarini ijro etish maqsadida “Ipak yo’li” turizm xalqaro universiteti birinchi prorektorining 2020 yil, 8 iyul kuni buyrug’i chiqarildi.
Ushbu buyruqqa asoslanib, 2020 yil 8 iyul kuni birinchi rorektor professor J.Eltazarov raisligida majlis o’tkazildi. Majlisda Xotin-qizlar masalalari bo’yicha bevosita ma’sul bo’lgan Xotin- qizlar masalalari bo’yicha Kengash tuzildi va 20 a’zodan iborat Kengash tarkibi tasdiqlandi.
Bundan so’ng namunaviy Nizomga muvofiq, universitet rektorining tavsiya etgan nomzodlari orasidan Kengash a’zolarining ovoz berish yo’li bilan Axborot resurslari markazi direktori Muxayyo Abbasova “Ipak yo’li” turizm xalqaro universitetining Xotin-qizlar masalalari bo’yicha (jamoatchilik asosida) rektor maslahatchisi etib saylandi.
O’zbek va Xitoy xalqlarini ikki mingyillik – Buyuk ipak yo’li gullab-yashnagan davrlardan buyon do’stona munosabatlar bog’lab turadi. Xalqlarimiz o’rtasidagi savdo-sotiq, ilmiy-madaniy rishtalar asrlar osha rivojlanib kelgan.
Bugun o’zbek-xitoy munosabatlari yangi bosqichga chiqdi. Bu davlatlarning o’zaro manfaatli munosabatlarni kengaytirishning istiqbollariga birdek harakatlanib, intilayotganidan darak beradi. Uzoq va samarali hamkorlik natijasi o’laroq, bugun kengqamrovli yirik loyihalar, turli sohalardagi tashabbuslar amalga oshirilmoqda.
2019 yilda “Ipak yo’li” turizm xalqaro universiteti Beijing International Studies University bilan o’zaro hamkorlik memorandumini imzolagan edi. Xujjatga muvofiq, o’qituvchilar va talabalar bilan akademik almashish, qo’shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, ixtisoslashtirilgan akademik kurslarni tashkil etish, ilmiy-amaliy seminar va konferensiyalarni o’tkazish rejalashtirilmoqda.
Pandemiya sharoitida ham biz qo’shma loyihalar ustida ishlashni davom ettirib kelmoqdamiz, toki ular rejalashtirilayotgan ulkan ishlarimizning debochasi bo’lib xizmat qilgay.
Shuningdek, Beijing International Studies University(BISU)ni turizm sohasida olti yo’nalish bo’yicha UNWTO.TedQual akkreditasiyasidan muvaffaqiyatli o’tganligi bilan tabriklaymiz.
Shuni ta’kidlash lozimki, TedQual akkreditasiyasi har bir oliy ta’lim muassasasi uchun faqat nufuz va tijoriy muvaffaqiyat uchun kerak emas. Uning mavjudligi universitetga turizm industriyasiga ixtisoslashtirilgan ta’lim hamjamiyati a’zolari, ya’ni eng ilg’or OTMlar qatoridan joy olish imkonini beradi.
Xalqaro mehmondo’stlik va turizmni boshqarish sohasida o’qituvchi
Muassasa: «Ipak yo‘li» turizm xalqaro universiteti, www.univ-silkroad.uz.
Manzili: O‘zbekiston Respublikasi, Samarkand shahri.
Arizalar qabul qilish muddati: 1 avgustdan kechikmasligi lozim.
Shakli: to‘liq, sirtqi. Boshlanishi: 2020 yil 1 sentyabr.
Kirish
«Ipak yo‘li» xalqaro turizm universiteti 2018 yil 28 iyunda tashkil etilgan. Universitetni tashkil etish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2018 yilda Shanxay hamkorlik tashkilotining sammitida ilgari surilgan edi. Bu Markaziy Osiyoda turizm sohasiga ixtisoslashgan yagona universitet va O‘zbekistonda xalqaro maqomga ega bo‘lgan birinchi davlat universiteti hisoblanadi.
Turizmni O‘zbekiston iqtisodiyotining strategik tarmog‘iga aylanishini hisobga olgan holda, turizm sohasi uchun yuqori malakali va raqobatbardosh kadrlar tayyorlash tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda. Universitet maqsadi - Buyuk ipak yo‘li bo‘ylab sayyohlarning diqqatga sazovor joyi sifatida mamlakatning obro‘sini oshirish va xalqaro standartlarga javob beradigan ta’lim berish orqali xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirishga hissa qo‘shishdir.
«Ipak yo‘li» turizm xalqaro universiteti Markaziy Osiyoning yetakchi ilmiy va ta’lim markaziga aylanishni maqsad qilgan. 2019 yildan beri universitet Sahid politexnika instituti (Indoneziya), Sahid Turizm instituti (Indoneziya), Guilin universiteti (Xitoy) va Logistika Oliy maktabi (Chyexiya) bilan ikki diplomli qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirmoqda. Barcha kurslar ingliz tilida olib boriladi.
Universitet Samarqand shahrida joylashgan bo‘lib, Markaziy Osiyoning eng qadimgi shaharlari va mintaqadagi muhim sayyohlik markazlaridan biri hisoblanadi. 2001 yilda YuNESKO ushbu shaharni «Samarqand - madaniyatlar chorrahasida» nomi bilan Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritdi.
Lavozim rezyumesi
O‘qituvchi mas’uliyati quyidagi ikkita yoki undan ko‘p yo‘nalishlar bo‘yicha kurslarni o‘tkazishni o‘z ichiga oladi: Xalqaro mehmondo‘stlik va turizm menejmenti, Uchrashuvlar, Rag‘batlantiruvchi turizm, Konferensiyalar va ko‘rgazmalarni boshqarish, Turizm marketingi, Turizmda raqamli media, Oziq-ovqat mahsulotlari va ichimliklar menejmenti, Transport menejmenti va turizmda logistika.
Muvaffaqiyatli nomzod talabalarni tashkillashtirishga rahbarlik qiladi, ilmiy tadqiqotlar olib boradi, talabalar va aspirantlarning tadqiqotlari yoki loyihalarini boshqaradi va boshqa o‘quv tadbirlarida ishtirok etadi.
Shuningdek, nomzod dasturlarni ishlab chiqish, targ‘ib qilish, talabalarni qabul qilish va mehmondo‘stlik va turizm dasturini muvofiqlashtirish bo‘yicha hamkorlikni amalga oshiradi.
Lavozim tasviri
Xalqaro mehmondo‘stlik va turizm menejmenti, uchrashuvlarni tashkil qilish, rag‘batlantirish dasturlari, konferensiyalar va ko‘rgazmalar, sayyohlik marketingini boshqarish, turizm sohasidagi raqamli media, oziq-ovqat va ichimliklar menejmenti, transport va logistika menejmenti dasturlarini qo‘llab-quvvatlaydigan texnologiyalardan foydalangan holda bakalavr va magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha turizm sohasida ta’lim berish;
Talabalarga ta’lim berish va karera o‘sishida murabbiylik qiladi, maslahat beradi va yordam beradi;
Talaba tajribasini oshiradigan kuchli soha hamkorligini rivojlantiradi;
Fakultetlar, kollejlar va universitetlarda ishtirok etish orqali qarorlarni qabul qilish jarayonida qatnashadi;
Talabalar va o‘qituvchilar almashinuv dasturlarini osonlashtirish uchun chet el kollejlari va universitetlari bilan mustahkam hamkorlik aloqalarini rivojlantirish;
Mahalliy va mintaqaviy tadbirlarda universitetning professional salohiyatini targ‘ib qilish;
Tadqiqot uchun mablag‘ni tashqi manbalardan olish.
Nomzodga qo‘yiladigan talablar
Mehmondo‘stlik, turizm yoki shunga yaqin sohada filosofiya doktori unvoni;
Bakalavr darajasida mehmondo‘stlik dasturlarini o‘qitishda kamida 7 (5) yillik tajribaga ega bo‘lish;
O‘qitish, ilmiy-tadqiqot va professional xizmatning yuqori darajasi, to‘liq o‘qituvchi maqomida bo‘lgani ma’qulroq;
Samarali aloqa ko‘nikmalari, shaxslararo va yetakchilik fazilatlari, shuningdek o‘qituvchilar, talabalar, xodimlar, bitiruvchilar va ishbilarmon doiralar vakillari bilan o‘zaro ijobiy munosabatda bo‘lish qobiliyati;
Akademik tajriba, boshqaruv lavozimida bo‘lgani ma’qul, rejalashtirish, dasturlarni ishlab chiqish, baholash, muammolarni hal qilish, tashqi aloqalar va hamkorlik bo‘yicha ko‘nikmalarni namoyish etish;
Talabalarni o‘qitish va mukofotlash qobiliyati va o‘ziga bo‘lgan ishonchga asoslangan aniq muomala ko‘nikmalari;
Xalqaro sertifikat darajasidagi professional ingliz tiliga ega bo‘lish.
Tanlangan malaka
Mehmondo‘stlik va turizm sohasida 3-5 yillik professional tajribaga ega bo‘lish;
O‘qitish, o‘quv dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish tajribasi;
Sertifikatlangan mehmondo‘stlik tashkilotchisi yoki mehmondo‘stlik bo‘yicha sertifikatlangan mutaxassis;
Ilmiy jurnallarda tadqiqotlar o‘tkazish va nashr etish;
Statistika, ekonometrika va miqdoriy va sifatli tadqiqot metodologiyasi bo‘yicha tajriba.
Quyidagilar taqdim etiladi:
Barcha qulayliklarga ega turar-joy;
Safar xarajatlari (O‘zbekistonga kirish va undan chiqish uchun aviachiptalar);
Xalqaro standartga muvofiq ish haqi (malakasi va salohiyatiga qarab muhokama qilinadi);
Kasbiy va ilmiy faoliyat uchun zarur bo‘lgan boshqa xizmatlar.
Ariza beruvchilar to‘liq rezyume/o‘z ishlarining batafsil sharhi resenziyasi, mehnat biografiyasi, ilova xati, ma’lumotnomalar va sertifikatlarni yuborishlari kerak.
Murojaat uchun aloqa: O‘zbekiston Respublikasi turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va «Ipak yo‘li» turizm xalqaro universiteti.
Elektron pochta manzili: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Telefon raqamlari: +99893 505-15-27 (qo‘ng‘iroqlar uchun emas, matnli va to‘g‘ridan-to‘g‘ri xabarlar Whatsapp, Telegram ijtimoiy tarmog‘i orqali yuborilishi mumkin).

Материалы отфильтрованы по дате: июля 2020
Уважаемые студенты! Разрешите поздравить Вас, Ваших родных и близких со светлым, великим и священным праздником Исламского мира - Курбан Хайит!
В эти тяжелые дни желаю всем Вам крепкого здоровья! Пусть Всевышный дарует Вашим семьям благополучия, благосостояния, мира и спокойствия! Удачи и процветания в вашей учебе и работе! Пусть мирное и голубое небо не покинет небо нашей любимой Родины!
Вы будущие высококвалифицированные специалисты в сфере туризма, и я желаю каждому из Вас внести свой вклад в развитие туристической индустрии нашей страны своими инновационными проектами, креативными идеями и предложениями!
Желаю Вам встретить этот светлый и добрый праздник милосердия в спокойной и теплой обстановке в кругу здоровых и счастливых родных, близких. Возвращение к нормальной и обычной жизни, в первую очередь, во многом зависит от нас!
Здоровья, мира, добра и тепла!
Азиз Абдухакимов
Заместитель премьер-министра Республики Узбекистан, ректор Международного университета туризма "Шелковый путь"
Уважаемые преподаватели, сотрудники, студенты и их родители, а также абитуриенты, которые намереваются поступить в Международный университет туризма «Шелковый путь»! Примите самые искренние поздравления с одним из самых священных и почитаемых дней в Исламе – Днем Арафа!
В этот день, с заходом солнца, мир наполнится благодарным шепотом паломников, обращающихся на разных языках с искренним покаянием и мольбами о благополучии на Земле к Аллаху. В это непростое время, этот благородный день особенно важен для каждого из нас. Именно в этот день просят прощения у близких, совершают пост и молятся для того, чтобы Аллах услышал людей и помог им в их делах и начинаниях, а также в особом духовном очищении. День покаяния и признания своих ошибок, день прощения врагов и день, когда нужно проводить время в воздержании и духовных рассуждениях. Тогда молитвы будут услышаны, а душа отчищена против скверны греховного мира страстей. Пусть Всевышний дарует каждому из нас высокие человеческие качества, истинную веру и братское отношение друг к другу в это непростое для всех время.
Пусть в преддверии светлого праздника Курбан-байрам всё вокруг наполнится Божественным светом, миром и молитвами обо всех жителях земли, каждом народе.
Администрация Международного университета туризма «Шелковый путь»
Ректорат университета, первичная профсоюзная организация, студенческий парламент выражают глубокие соболезнования родным, близким и друзьям магистранта 1 курса направления Менеджмент (международное гостеприимство и туризм) Уткиру Уктамовичу Темурову по поводу его безвременной кончины.
Уважаемый президент! В этот торжественный и праздничный День Рождения, коллектив Международного университета туризма «Шелковый путь» поздравляет вас и выражает огромную признательность за Ваши судьбоносные решения, делающие развитие нашей страны более плодотворным, а жизнь  ее граждан – процветающей!
Позвольте пожелать Вам всего самого доброго, скорейшей реализации Ваших планов и идей, крепкого здоровья, надежных и верных единомышленников и большого личного счастья!
Учебно-производственным центром Международного университета туризма «Шелковый путь» для студентов был организован второй очередной профессиональный онлайн мастер-класс от преподавателя и шеф-повара Римской школы «Tor Carbone» Клаудио Фатторини, который является также и специалистом в области гостиничного, туристического, пищевого и винного профилей.
На этот раз итальянский специалист в режиме онлайн приготовил домашнюю пасту кавателли в южно-итальянском стиле с гарниром из трокколи и сезонными овощами. Приготовление блюда сопровождалось комментариями и разъяснениями самого шеф-повара. Весь процесс приготовления занял около 1 часа. А посмотрите, как это аппетитно и очень фотогенично выглядит!
Среди участников и наблюдателей данного мастер-класса был начальник департамента по вопросам планирования и развития человеческих ресурсов в сфере туризма Шухрат Наркулович Исакулов, который выразил благодарность итальянскому специалисту и поделился своим мнением о мероприятиях такого рода.
В завершении данного мероприятия с благодарственным словом в адрес организатора мастер-класса Клаудио Фатторини выступила директор учебно-производственного центра Мухамедназарова Ирина. Обе стороны договорились развивать отношения в проведении подобных мероприятий в дальнейшем.
Заинтересовались? Тогда ждем вас на следующем онлайн матер-классе, который пройдет совсем скоро! Следите за новостями.
Международный университет туризма “Шелковый путь” поднялся еще на один уровень. Итог качественного и эффективного образовательного процесса, осуществляемый в университете, на лицо. Студенты вуза стали победителями республиканской предметной олимпиады.
Администрация университета поздравляет Саидзода Шахлохон и Рашидова Рустамжона с победой. Желаем им в любой борьбе, в любом бою побеждать также ярко, красиво, уверенно и достойно! Пусть в Вашей жизни будет много таких праздников и заслуженных наград.
Победы не бывают легкими, победа – это всегда огромный и кропотливый труд, целеустремленность, самоотдача, но и конечно, только везенья. Победа – это результат большой работы. Наши студенты проявили целеустремленность, нестандартное мышление, выполняя сложные задания.
От всей души поздравляем наших победителей. Пусть главные грядут итоги, к вершинам сделан первый шаг. Опорой и надеждой университета мы гордо называем Вас! Также поздравляем родителей, которые способствовали становлению талантов наших студентов. Хотим особенно выразить искреннюю благодарность наставнику. Ваши знания, терпение и любовь к студентам и своему делу – основа успешности студентов и университета.
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № УП-5938 от 18 февраля 2020 года « О мерах по оздоровлению социально-духовной атмосферы в обществе, дальнейшей поддержке института махалли, а также поднятию на новый уровень системы работы с семьями и женщинами», Постановления Президента Республики Узбекистан “Об организации деятельности Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан”от 18 февраля 2020 года № ПП-4602, а также исполнения Постановления Комитета женщин Узбекистана от 24 апреля 2020 года и требований Приказа Министерства высшего и среднего образования № 326 от 17 июня 2020 года и 8 июля 2020 года был издан приказ первого проректора Международного университета туризма «Шелковый путь».
На основании этого приказа 8 июля 2020 года состоялось совещание под председательством первого проректора, профессора Жулибоя Элтазарова. Совещание учредило Совет по делам женщин, который непосредственно отвечает за проблемы женщин, и утвердило состав Совета, который состоит из 20 членов.
По итогам голосования членов Совета и из числа кандидатов, рекомендованных ректором университета в соответствии с Уставом, директор Информационно-ресурсного центра Мухайё Аббасова была избрана советником ректора по делам женщин (на общественных началах) Международного университета туризма “Шелковый путь”.
Связи между узбекским и китайским народами насчитывают не менее двух тысяч лет – со времен расцвета Великого шелкового пути. Когда между нашими народами активно развивался торговый и научно-культурный обмен.
Сегодня узбекско-китайские отношения демонстрируют качественно новый виток своего активного и динамичного развития, свидетельствующего об общности стремлений обоих государств к дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества.
Долгое и эффективное сотрудничество между государствами по сей день дают значительные результаты в виде крупных совместных проектов и действенных инициатив в различных сферах.
В 2019 году Международный университет туризма «Шелковый путь» подписал меморандум о сотрудничестве Beijing International Studies University. Согласно документу, планируется взаимодействие в области академической мобильности, как среди преподавателей, так и студентов, разработки совместных образовательных программ и специализированных академических курсов, а также проведения семинаров и научных конференций.
В условиях пандемии мы продолжаем работать над совместными проектами, которые в будущем помогут нам реализовать все задуманные планы.
Также, мы хотели бы поздравить Beijing International Studies University (BISU) с успешным прохождением аккредитации UNWTO.TedQual по шести направлениям в области туризма.
Стоит отметить, что аккредитация TedQual необходима каждому вузу не только ради престижа или коммерческого успеха. Наличие сертификата TedQual позволяет университету войти в число членов образовательного сообщества, в которые входят ведущие учебные заведения, специализирующихся на туриндустрии.
Учреждение: "Шелковый путь" Международный университет туризма, www.univ-silkroad.uz.
Местоположение: Город Самарканд, Республика Узбекистан
Заявка должна быть подана: срок подачи - до заполнения (не позднее августа 2020 г.).
Тип: Полный, заочный. Начало 1 сентября 2020 года.
Введение
Международный университет туризма "Шелковый путь" основан 28 июня 2018 года. Инициатива создания Университета была выдвинута Президентом Республики Узбекистан на саммите Шанхайской организации сотрудничества в 2018 году. Это единственный университет, ориентированный исключительно на туризм в Центральной Азии и первый государственный университет с международным статусом в Узбекистане.
Учитывая постепенное превращение туризма в стратегический сектор экономики Узбекистана, подготовка и обучение высококвалифицированных и конкурентоспособных кадров для туристической отрасли становится все более актуальным. Университет нацелен на повышение имиджа страны как привлекательного туристического центра вдоль Великого Шелкового Пути и внесение вклада в развитие индустрии услуг посредством предоставления образования, соответствующего международным стандартам.
Международный университет туризма "Шелковый путь" нацелен на то, чтобы стать ведущим научным и образовательным центром Центральной Азии. С 2019 года Университет реализует совместную образовательную программу с выдачей дипломов бакалавра с двойной степенью с Политехническим институтом Сахид (Индонезия), Институтом туризма Сахид (Индонезия), Университетом Гуйлинь (Китай) и Университетом логистики (Чехия). Все академические курсы на получение степени проводятся на английском языке.
Университет расположен в городе Самарканд, одном из древнейших непрестанно посещаемых городов Центральной Азии и самом значительном месте в сфере туризма в регионе. В 2001 году ЮНЕСКО внес город в список Всемирного наследия под названием Самарканд - перекресток культур.
Резюме должности
Ответственность будет включать в себя проведение курсов в любых двух или более из следующих сфер:Менеджмент международного гостеприимства и туризма, Встречи, инсентив-туризм, конференции и выставки Менеджмент, Маркетинг туризма, Цифровые медиа в туризме, Менеджмент продуктов питания и напитков и Менеджмент транспорта и логистики в туризме.
Предполагается, что успешный кандидат будет осуществлять руководство организацией студентов, проводить и осуществлять научные исследования, руководить исследованиями или проектами студентов и аспирантов, участвовать в других учебных мероприятиях. Также ожидается, что кандидат будет сотрудничать в сфере разработки программы, продвижения, приема студентов и координации программы по гостеприимству и туризму.
Описание должности
Преподавать в бакалавриате и магистратуре с применением технологий, поддерживающих программ в области международного управления гостиничным хозяйством и туризмом, организации встреч, поощрительных программ, конференций и выставок, управления туристическим маркетингом, цифровых СМИ в туризме, управления продуктами питания и напитками и управления транспортом и логистикой в сфере туризма;
Наставник, консультирует и помогает студентам в получении образования и карьерного роста;
Развивает сильные отраслевые партнерства, которые повышают опыт студентов;
Участвует в процессах принятия решений, принимая участие в факультетах, колледжей и университетов;
Развивать надежную сеть партнерств с зарубежными колледжами и университетами для облегчения программ обмена студентами и преподавателями;
Продвигать профессиональный имидж Университета на местных и региональных мероприятиях;
Получать средства на исследования из внешних источников.
Требования
Степень доктора философии в области гостеприимства, туризма или тесно связанной с ним области;
Минимум 7 (5) лет опыта преподавания программ в области гостеприимства на уровне бакалавра;
Высокий уровень преподавания, исследований и профессионального обслуживания, желательно в статусе полноправного преподавателя;
Навыки эффективного общения, межличностных и лидерских качеств, а также умение взаимодействовать с преподавателями, студентами, персоналом, выпускниками и представителями бизнес-сообщества;
Академический опыт, желательно на руководящей должности, демонстрирующий навыки планирования, разработки программ, оценки, решения проблем, внешних связей и сотрудничества;
Отличительные навыки общения с учетом способности и уверенности в своих силах обучать и поощрять студентов;
Профессиональный английский язык с международным сертификатом.
Предпочтительные квалификации
3-5 летний профессиональный опыт работы в индустрии гостеприимства и туризма;
Опыт обучения, разработки и внедрения учебных программ;
Сертифицированный организатор гостеприимства или Сертифицированный специалист по гостеприимству;
Исследования и публикации в научных журналах;
Опыт работы в области статистики, эконометрии и методологии количественных и качественных исследований.
Будет предоставлено следующее:
Проживание с необходимыми удобствами;
Проездные расходы (авиабилеты в Узбекистан и из Узбекистана);
Зарплата по международному стандарту (обсуждается в зависимости от компетентности и квалификации);
Другие услуги, необходимые для профессиональной и научной деятельности.
Кандидаты должны прислать полное резюме/рецензию с подробным описанием проделанной ими работы, трудовой биографией, сопроводительным письмом, справками и сертификатами.
Контакт: Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма и Международный университет туризма "Шелковый путь".
Адрес электронной почты: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.