Edvayzerlar (kuratorlar)
Avloddan-avlodga o’tib kelayotgan murabbiylik tizimi yillar osha tubdan o’zgardi va chuqur ildiz otib, mustaqillik yillarida davlat va jamiyat farovonligi uchun gullab-yashnadi.
Ushbu tizimni har tomonlama rivojlantirish, takomillashtirish va keng tarqatish xalqimizning betakror milliy qadriyatlari, urf-odatlari va an’analarini o’zida mujassam etgan davlatimizning ustuvor vazifalaridan biriga aylandi.
Murabbiylik tizimini samarali usul va uslublarsiz, tajriba va yutuqlarni keng joriy etmay turib, ma’naviyat-ma’rifatsiz yanada rivojlanishini tasavvur etib bo’lmaydi.
Bunday tadbirlar iqtidorli insonlar va mutafakkirlarning salohiyatini Vatan kelajagiga yo’naltirish, yoshlarni milliy qadriyatlarimizni va eng muhimi, o’zligimizni anglaydigan milliy istiqlol g’oyalari ruhida tarbiyalashda muhim rol o’ynaydi.
Ta’kidlash joizki, mustaqillik yillarida boy tariximiz va betakror merosimiz, muqaddas dinlarimiz, urf-odatlarimiz qayta tiklandi. Bu olijanob fazilatlar, mehr-oqibat, hamkorlik, bag’rikenglik, Vatanga muhabbat tuyg’usi va mamlakatimiz kelajagi har birimizga yaqin bo’lishi lozim. Bu ijobiy omillarning barchasi xalqimizning kayfiyatini ko’tarib, tadbirkorlik, ijodkorlik, vatanparvarlik kayfiyatini kuchaytirib, ertangi kunga ishonchini oshirdi.
Bugungi kunda farzandlarimizni tarbiyalash eng muhim vazifalardan biridir. Edvayzer tizimidan samarali foydalanish (Advisor – kuratorlik) – tarbiyaviy ishlarda muhim ahamiyatga ega.
Edvayzer – guruh kuratori. Edvayzerlar Nizomining mohiyatini zamonaviy talablar darajasida takomillashtirish va yangilashni talab qilganligi sababli ishlab chiqilgan bo’lib, unda quyidagi tartib va ​​majburiyatlar joriy etilgan.
Umumiy tushuncha
“Ipak yo’li” turizm xalqaro universiteti edvayzeri 30-40 talabadan iborat guruhga rahbarlik qiladi, ular bilan ma’naviy-ma’rifiy ishlar olib boradi, ularning ijtimoiy muammolarini o’rganadi va muammolarini hal qilishga yordam beradi yoki yoshlar ma’naviyati va ma’rifati ishlari bo’yicha koordinatorga taklif yuboradi.
Edvayzerlar Nizomining asosiy maqsadi – faoliyatini yanada takomillashtirish, uning kompetentligini oshirish va talaba yoshlarni mustaqilligimiz g’oyalariga sadoqat ruhida rivojlantirish uchun tarbiyaviy ishlar samaradorligiga erishishdir.
Quyida “Yetakchilar kengashi” – “Edvayzerlar kengashi” deb nomlanadi. “Edvayzerlar kengashi raisi” – “Edvayzerlar koordinatori” deb yuritiladi.
1. ASOSIY QOIDALAR
1.1. “Ipak yo’li” turizm xalqaro universiteti kredit tizimida oliy ma’lumotli mutaxassislarni tayyorlaydi. Ushbu tizimning asosiy maqsadi mutaxassislik o’quv dasturining tarkibiy bo’linmasi sifatida ta’limni tanlash asosida talabalarning mustaqil tashkil etilishi va mustaqil ishlash ko’nikmalarini rivojlantirishdir.
1.2. Bu holat ularning o’qituvchi rahbarligi ostida talabaning mustaqil ishiga bo’lgan talablarni o’rganish jarayonidagi o’rnini belgilaydi.
1.3. Ushbu Nizom O’zbekiston Respublikasining “Ta’lim to’g’risida” gi Qonuni, kredit texnologiyalari bo’yicha o’quv jarayonini tashkil etish qoidalari, O’zbekiston Respublikasining ta’lim to’g’risidagi boshqa normativ-huquqiy hujjatlari va universitetning me’yoriy hujjatlari asosida ishlab chiqilgan.
1.4. Ushbu Nizom bilan tartibga solinmagan masalalar O’zbekiston Respublikasining amaldagi qonunchiligi va “Ipak yo’li” turizm xalqaro universiteti qoidalari bilan tartibga solinadi.
1.5. Edvayzerlar faoliyati universitet o’qituvchilari faoliyatining muhim ko’rsatkichlaridan biri bo’lib, bo’sh ish o’rinlarini tanlashda hisobga olinadi.
1.6. Fakultetlar rahbarlari tegishli dekanlar va o’qituvchilar bilan hamkorlikda edvayzerlarni o’qituvchilar orasidan tanlaydilar, ularning imkoniyatlaridan kelib chiqib, edvayzer roliga rozi bo’lganlarni suhbat orqali tanlab olishadi. Guruhlarga biriktirilgan edvayzerlar ro’yxati tasdiqlanganidan keyin ularni Edvayzerlar kengashiga (bundan keyin – Kengash) taqdim etiladi.
1.7. Ushbu Nizomga muvofiq, yangi o’quv yili boshida edvayzerlar koordinatori, fakultet dekanlari va ularning o’rinbosarlari talabalarga edvayzerlarning maqsad va vazifalari to’g’risida ma’lumot beradilar.
1.8. Ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo’yicha yoshlar bilan ishlash bo’limi boshlig’i edvayzerning ishini prorektor bilan muhokama qiladi va fakultet kengashining rektorlari ro’yxatiga tasdiqlash uchun taqdim etadi va universitetning akademik guruhlariga edvayzerlarni tayinlash to’g’risida buyruq loyihalarini tayyorlaydi.
1.9. Ushbu hujjatda universitet Kengashining edvayzerlar uchun ish vaqtidan ortiqcha va boshqa imtiyozlarni to’lash to’g’risidagi qarorining tegishli bandlari o’rnatildi.
1.10. Edvayzerlar ishlab chiqilgan o’quv rejalari va tegishli mavzular bo’yicha darslar olib boradilar.
1.11. Ular universitet psixologi bilan hamkorlikda ishlaydi.
1.12. Edvayzerlar asosan talabalarning mustaqil fikrlashi, keng dunyoqarashini bilish, chuqur o’rganish bilan shug’ullanadilar, o’z vatanlari, ulkan moddiy va madaniy merosi, milliy qadriyatlari, ajdodlarimiz urf-odatlarini hurmat qilishadi. Ularning faoliyati jasur, vijdonli, iqtidorli, albatta, yuksak ma’naviyatli insonlarni tarbiyalashga qaratilgan bo’lishi kerak.
1.13. Yoshlar ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo’limi boshlig’i, Kengash raisi va fakultet dekanlari edvayzerlarga biriktirilgan va ularning faoliyatiga mas’ul hisoblanadi.
1.14. Har semestr oxirida Kengash dekanatlar va bo’limlar bilan birgalikda edvayzerlarning tahliliy seminar-yig’ilishini o’tkazadi va o’quv yilining oxirida “Yilning eng yaxshi edvayzeri” tanlovini o’tkazadi.
1. EDVAYZERLAR KOORDINATORI MAJBURIYATLARI:
2.1. Guruhga edvayzerlarni biriktirish jarayonida ularning istaklari inobatga olinadi;
2.2. Chorak oxirida direktorlar kengashi yig’ilish o’tkazadi hamda o’quv jarayonidagi yutuqlarni tahlil qiladi va kelishuvni qabul qiladi;
2.3. O’rnatilgan qoidalarga binoan, talabalarga ma’lumot olish uchun kutubxonalar, internet va boshqa manbalardan foydalanish, shuningdek, milliy va xalqaro ma’naviy-ma’rifiy, tanlovlarda qatnashish imkoniyatini beradi;
2.4. O’quv yilining oxirida “Yilning eng yaxshi edvayzeri” tanloviga nomzodni tavsiya qiladi.
1. EDVAYZERNING MAQSADLARI:
3.1. Edvayzer – talabalarga akademik murabbiy vazifasini o’taydigan kurator bo’lib, ixtisoslashgan kursni tanlashda (individual ish rejasi) va o’quv dasturini o’zlashtirishda yordam beradigan kurator.
3.2. Edvayzer individual o’quv dasturini ishlab chiqishda va tuzatishda yordam beradi, talabalarning ilmiy manfaatlarini ifoda etadi va o’quv jarayonini tashkil etish bo’yicha barcha zarur ma’lumot materiallarini tayyorlashda qatnashadi.
3.3. Edvayzer individual o’quv dasturiga kiritilgan aniq bir fanlar bo’yicha yetarlicha akademik tayyorgarlikka ega bo’lishi, o’qituvchilar va talabalar bilan munosabatlarda korporativ va professional etika tamoyillariga asoslanib ish ko’rishi kerak.
3.4. Edvayzer butun o’quv jarayoni davomida tashkiliy-uslubiy va konsultativ ishlar bilan shug’ullanishi kerak.
3.5. Edvayzer talabaga o’quv dasturlari bilan individual kursni shakllantirish va o’zlashtirishga yordam beradi.
3.6. Edvayzer talabaga nafaqat o’qitish yo’nalishi bo’yicha, balki shaxsiy rivojlanishni yaxshilash yo’nalishida ham yordam beradi. Shu bilan birga, bu talabaga akademik bo’lmagan qiziqishlarini aniqlashga, jamoat ish turini tanlashga yordam beradi, talabalarga universitet ijodiy qobiliyatlarni rivojlantirish imkoniyatlari haqida ma’lumot beradi.
3.7. Shuningdek, edvayzer talabaga kelajakdagi professional karyera masalalarini hal qilishda, tadqiqot yo’nalishini aniqlashda, rahbarni, tezis mavzularini tanlashda va kasbiy amaliyot asoslarini aniqlashda yordam berishi mumkin.
3.8. Talaba nafaqat professional jihatdan savodli, balki yetuk mutaxassis ham bo’lishi kerak. Shu sababli, murabbiyning faoliyati talabalarning dunyoqarashi va O’zbekistonning tarixiy tajribasiga asoslangan fuqarolik asoslarini yaratishga yo’naltirilishi kerak.
Edvayzerning majburiyatlari:
3.9. Ushbu Nizomda va belgilangan tartibda quyida keltirilgan talabalarning xatti-harakatlari bo’yicha jamoaviy va individual yig’ilishlarni o’z ichiga olgan ish rejasini ishlab chiqish.
3.10. Individual o’quv dasturini tuzishda kursga ro’yxatdan o’tish va talabalarga o’quv dasturlari mavzularini tanlashda yordam berish.
3.11. Lozim bo’lganda talabalarga individual o’quv dasturiga o’zgartirishlar kiritish uchun yordam berish.
3.12. Edvayzer talabalar tomonidan tasdiqlangan individual o’quv dasturlarini amalga oshirish uchun javobgardir.
3.13. O’qish jarayonida biriktirilgan talabalarni dekanlar va prorektorlar bilan bir vaqtning o’zida tekshirish hamda ular bilan ishlash.
3.14. Akademik rivojlanish, intizom, davomat va universitet hayotiga jalb qilishni oshirish maqsadida biriktirilgan talabalar bilan tarbiya ishlarini olib borish.
3.15. Kafedralar ishi to’g’risida yillik hisobot taqdim etish.
3.16. Talabalar turar joylari to’g’risida doimiy ravishda ma’lumot berib turish va ularga uy-joy va ijtimoiy muammolarni hal qilishga yordam berish.
3.17. Talabalarning ota-onalari va qarindoshlari bilan aloqa o’rnatish.
3.18. Talabalar haqida tegishli ma’lumotlarni berish va to’plash.
3.19. Talabalarni kafedra, professor-o’qituvchilar va universitet jamoaviy hayotiga jalb qilish.
3.20. Ota-onalarga (qarindoshlarga), kafedra mudiriga, fakultetga talabalarning o’qish va universitetdan tashqari faoliyati to’g’risida tezkor ravishda xabar berish.
3.21. Konsultativ-maslahat ishi quyidagilardan iborat:
- talabalarni o’quv jarayonini tashkil etish qoidalari bilan tanishtirish;
- talabalarning intilishlari va qobiliyatlarining ustuvorligini aniqlash;
- namunaviy va ishchi o’quv dasturlari hamda fanlar ro’yxati, majburiy va ixtiyoriy fanlar ro’yxatini tuzishga qo’yiladigan talablar bilan tanishish;
- kredit ta’limi texnologiyasini joriy etish asoslarini tushuntirish, ish haqining yagona bahosi sifatida kreditlarni aniqlash;
- talabalarga o’quv binolari va yotoqxonalarida ichki intizomning asosiy tartib qoidalari haqida tushuntirish ishlari olib borish va ularni buzish oqibatlari nimalarga olib kelishidan ogoh etish;
- shaxsiy qiziqishlari bo’yicha talabalarni universitetning ijodiy imkoniyatlari to’g’risida xabardor qilish, ularni talabalar jamoat birlashmalariga, ilmiy, badiiy va sport to’garaklariga jalb qilish;
3.22. Edvayzer quyidagi huquqlarga ega:
- barcha fanlar bo’yicha joriy, oraliq va yakuniy nazoratning muvofiqligini tekshirish.
- Muammolarni ko’rib chiqayotganda, talabalar faoliyati va akademik holati bilan bog’liq bo’lgan komissiya (kengash) ishida ishtirok etish.
- Kompyuter bazasida har bir talaba haqidagi ma’lumotlarning to’g’ri to’ldirilishini nazorat qilish.
- Bo’limlardan talabalarga taqdim etadigan fanlar soni to’g’risida o’z vaqtida ma’lumot olishlarini talab qilish.
- Talabalar bilan bog’liq bo’lgan barcha masalalarni muhokama qilishda ishtirok etish.
- O’qish va universitetdan tashqari mashg’ulotlarni takomillashtirish bo’yicha takliflar berish.
1. EDVAYZER UCHUN QO’YILADIGAN TALABLAR:
4.1. Edvayzer – intellektual, madaniyatlilik, yetakchilik, ijodiy qobiliyat, tashkilotchilik, tashabbuskorlik va tadbirkorlik qobiliyati, mas’uliyat hissi, mustaqil qaror va harakatlarni amalga oshirish, universitetning strategik maqsadlariga xushmuomalalik bilan erishish qobiliyatiga ega bo’lishi kerak.
4.2. O’z sohasi bilan bog’liq barcha ma’lumotga ega bo’lishi kerak.
4.3. O’zbek, rus va ingliz tillarini bilishi lozim.
4.4. Oliy ma’lumotli bo’lishi zarur.
1. EDVAYZERNING ISH JARAYONINI NAZORAT QILISh:
5.1. Edvayzer faoliyatini yoshlar siyosati bo’limi boshlig’i, Kengash raisi va fakultet dekanlari nazorat qiladi.
5.2. Nazorat kurator soatlarida olib boriladi.
5.3. Edvayzerlar o’z faoliyati to’g’risida har oyning 2 sanasida yoshlar siyosati bo’limi boshlig’iga hisobot berishadi. Semestr oxirida Kengash tomonidan o’tkazilgan yig’ilishda dekanning o’qituvchilar faoliyati to’g’risidagi hisoboti tinglanadi.
5.4. Lozim topilganda edvayzer va talaba ishi bilan bog’liq masalalar universitet Kengashi kun tartibiga kiritiladi.
5.5. Edvayzerlar faoliyati quyidagi mezonlar bo’yicha baholanadi:
1. a) talabalar o’rtasida universitetning axloqiy me’yorlariga muvofiqligi;
2. b) talabalarning universitet ichki intizomiga rioya qilishi: davomat, fanlarni o’zlashtirish, universitet, shahar, viloyat, respublika va xalqaro miqyosdagi olimpiada, konferensiya va seminarlarda qatnashish natijalari;
3. v) turli tadbir va musobaqalarda faol bo’lish va ulkan natijalarga erishish;
4. d) talabalarning ilmiy tadqiqot ishlarida ishtiroki va natijalari;
5. e) talabalarning axloqiy fazilatlari.
6. Tanlangan ta’lim yo’nalishlari tartibi
6.1. O’quv rejasi va fanlar ro’yxati asosida talabalar o’zlari o’qish kursini tanlaydilar.
6.2. Har semestrda individual o’quv rejasi edvayzer rahbarligida tuziladi.
6.3. Bo’lim boshliqlari edvayzerlarga obyektlarning soni va tavsifi haqida batafsil ma’lumot berishlari kerak.
6.4. Yaratilgan individual o’quv rejasi talaba tomonidan uch nusxada imzolanadi va nashrga tasdiqlash uchun taqdim etiladi.
6.5. Edvayzer, agar biron bir e’tiroz bo’lmasa, individual o’quv dasturini imzolaydi, uni fakultetda muvofiqlashtiradi va uni fakultet dekaniga tasdiqlash uchun taqdim etadi. Tasdiqlangandan so’ng, bitta nusxasi talabada qoladi, ikkinchisi esa sertifikatlashtirish jarayonida foydalanish uchun ofis registratoriga topshiriladi va uchinchisi dekanatda saqlanadi va talabaning o’quv rejasini tuzish uchun asos bo’lib xizmat qiladi. Individual o’quv dasturini topshirishning oxirgi muddati – semestrning birinchi haftasi fakultetning registraturasiga topshirilishi lozim. Talabaning individual o’quv dasturi uning shaxsiy identifikasiya raqami ostida ro’yxatga olinadi.
6.6. Kafedralar talabalarga edvayzerlar orqali fanlarning soni va mazmuni to’g’risida ma’lumot berishlari, shuningdek, Ofis registratori dasturidan foydalangan holda mavzularning taqdimotlari haqida ma’lumot berishlari kerak.
6.7. Har bir fan bo’yicha o’quv mashg’ulotlari va jadvallari talabalar ro’yxatiga asoslanadi.
6.8. Talabalarni o’qish uchun ro’yxatga olish “Ofis registratori” tizimida kafedra va dekanlar vakillari ishtirokida zarur shakllarni to’ldirib, edvayzerlarning uslubiy va maslahat usulidan foydalangan holda amalga oshiriladi. Ro’yxatdan o’tish muddati akademik taqvimda ko’rsatilgan.
6.9. Ilmiy ishlarga qabul qilish talaba tomonidan uning individual o’quv dasturini edvayzer bilan batafsil muhokama qilinganidan keyin amalga oshiriladi. Edvayzer tasdiqlangan ish rejalari va fanlar asosida fanlarni tanlash bo’yicha tushuntirishlar beradi.
1. Nizomga o’zgartirishlar va qo’shimchalar kiritish tartibi
Ustavga o’zgartirish va qo’shimchalar Edvayzerlar kengashi taklifiga binoan kiritiladi hamda universitet rektori tomonidan tasdiqlanadi.

Эдвайзеры (кураторы)
Система кураторство, которая передавалась из поколения в поколению, сильно изменилась и был глубоко укоренен в веках и процветал на благо государства и общества за годы независимости.
Всестороннее развитие, совершенствование и широкое распространение этой уникальной системы, стало одной из приоритетных задач нашего государства, которая воплощала в себе уникальные национальные ценности, обычаи и традиции нашего народа.
Невозможно представить дальнейшее развитие кураторской системы, без её богатых методов и приёмов, широких внедрений опыта и достижений, её духовности и просвещения.
Такие меры играют важную роль, направляя потенциал талантливых людей и мыслителей к будущему Родины, воспитывая молодежь в духе идей национальной независимости возрождая наши национальные ценности и, самое главное наше самосознание.
Стоит отметить, что за годы независимости наша богатая история и уникальное наследие, священные религии, традиции и обычаи были восстановлены, такие как благородные качества, доброта, сотрудничество, терпимость, чувство любви к родине и будущее нашей страны вносят большой вклад в нашу жизнь. Все эти позитивные факторы укрепили моральный дух наших людей, укрепили настроение предпринимательства, творчества, патриотизма и повысили их уверенность к завтрашнему дню.
Сегодня воспитание наших детей является од ин из самых важных задач. Эффективное использование системы эдвайзера (Advisor кураторство) - имеет важное значение в воспитательной работе.
Эдвайзер – куратор группы. Суть Устава Эдвайзера была разработана в связи с тем, что он требует совершенствования и обновления на уровне современных требований и были введены следующие процедуры и обязательства.
Общее понимание
Эдвайзер Международного университета туризма Шелкового пути возглавляет группу из 30-40 студентов, которые проводят с ними духовные и просветительские работы, изучают их социальные проблемы и помогают им решать проблемы или отправляющие предложение координатору по делам молодежи духовности и просвещения.
Основная цель устава эдвайзера - это достижение эффективности воспитательной работы по дальнейшему совершенствованию деятельности, повышению его чувствительности и развитию у студентов в духе преданности идеями нашей независимости.
«Совет руководителей» ниже именуется «Совет эдвайзеров». «Председатель Совета эдвайзеров» будет называтся «Координатором эдвайзеров».
1. ОСНОВНЫЕ ПРАВИЛА:
1.1. «Шелковый путь» готовит специалистов с высшим образованием по международной университетской кредитной системе обучения. Основной целью этой системы является развитие навыков у студентов по самоорганизации и самообучения, основанных по выборе образования в рамках учебного плана специальности.
1.2. Это положение определяет их место в процессе обучения требований к самостоятельной работе учащегося и под руководством учителя.
1.3. Настоящий Устав разработан на основе Закона образовании Республики Узбекистан, Правила организации учебного процесса по кредитной технологии обучения, других нормативных правовых актов Республики Узбекистан об образовании и нормативных актов университета.
1.4. Вопросы, не урегулированные настоящим Положением, регулируются действующим законодательством Республики Узбекистан и нормативными актами Международного университета туризма «Шелкового пути».
1.5. Работа эдвайзеров является одним из важнейших показателей деятельности преподавателей вуза и учитывается по выборе вакансий.
1.6. Руководители факультетов в сотрудничестве с соответствующими деканатами и учителями выбирают преподавателей в качестве эдвайзеров в зависимости от их потенциала с помощью интервью, которые соглашаются на роль эдвайзера. После утверждения списка эдвайзеров прикрепленных к группам, представляют их Совету эдвайзеров (далее именуемому Совет).
1.7. В соответствии с этим Положением, в начале нового учебного года Координатор Эдвайзеров, деканы факультетов и их заместители будут информировать студентов о целях и задачах Эдвайзеров.
1.8. Заведующий отделом по делам молодежи духовности и просвещения, обобшывает и обсуждает о работе эдвайзера с проректором по учебно-воспитательной и представляет на утверждение ректору списки совета факультета и готовит проекты приказов о назначении советников для академических групп университета,.
1.9. В этом приказе поставлены соответствующие пункты решения Совета университета о выплате сверх урочных и других льгот эдвайзеров.
1.10. Эдвайзеры будут проводить занятия на основе разработанной учебной программы и соответствующих тем.
1.11. Она работает в партнерстве с университетским психологом.
1.12. Эдвайзеры в основном занимаются самостоятельными мышлениями, широким кругозором и глубокими знаниями студентов, гордящиеся своей родиной, богатыми материальными и культурными наследиями, национальными ценностями, уважением к традициям и обычаям наших предков. Их работа должна быть направлено на воспитание смелых, творческих и конечно высоко моральных людей.
1.13. Заведующий отделом по делам молодежи духовности и просвещения и председателя Совета и деканы факультетов возглавляют и отвечают за Эдвайзеров.
1.14. В конце каждого семестра Совет вместе с деканатами и департаментами проводит аналитический семинар-совещание эдвайзеров и в конце учебного года – проводит конкурс «Лучший эдвайзер года».
1. ОБЯЗАННОСТИ КООРДИНАТОРА ЭДВАЙЗЕРОВ:
2.1. В процессе прикрепление эдвайзеров к группе учитывается их желания;
2.2. В конце квартала совет директоров проведет заседание и проанализирует достигнутый прогресс в учебном процессе и принимает соглашение;
2.3. С установленными правилами предоставляет студентам возможность использования библиотек, Интернета и других источников в соответствии для получения информации, а также для участия в национальных и международных духовных, образовательных, конкурсах;
2.4. В конце учебного года для конкурса он рекомендует «Лучшего эдвайзера года».
1. ЦЕЛИ ЭДВАЙЗЕРА:
3.1. Эдвайзер - это куратор, который выступает в качестве академического наставника для студента, специализирующегося в области специализации, помогая в выборе курса (индивидуального учебного плана) и в освоении учебной программы.
3.2. Эдвайзер помогает и предоставляет в разработке и корректировке индивидуальной учебной программы, представляет академические интересы студентов и участвует в подготовке всех необходимых информационных материалов по организации учебного процесса.
3.3. Эдвайзер должен иметь достаточную академическую подготовку по конкретным дисциплинам, включенным в индивидуальный учебный план, поддерживающий отношения с преподавателями и студентами и творчески подходящий к своей работе на основе принципов корпоративной и профессиональной этики.
3.4. Эдвайзер в течение всего периода обучения должен заниматься организационно-методической и консультативной работой.
3.5. Эдвайзер помогает студенту сформировать и освоивать индивидуальный курс с учебных программ.
3.6. Эдвайзер помогает студенту не только в направлении обучения, но и в направлении улучшение развития с личной стороны. В то же время, он помогает студенту определить свои неакадемические интересы, выбрать тип общественной работы, информирует студентов о возможностях развития творческих навыков в университете.
3.7. Эдвайзер также может помочь студенту в решении будущих карьерных вопросов, в определении направления исследований, в выборе руководителя, темы для дипломной работы и для определения базы профессиональной практики.
3.8. Студент должен быть не только профессионально грамотным, но и зрелым специалистом. Поэтому работа эдвайзера должна быть направлена ​​на формирование у студентов мировоззрения и гражданских устоев на основе духовного богатства и исторического опыта Узбекистана.
Функциональные обязанности эдвайзера включают в себя:
3.9. С этим Положением и действующими положениями как это определено, нужно разработать план работы, который включает коллективные и индивидуальные встречи по действиям студентов ниже приложенных к нему.
3.10. Помогать студентам в выборе предметов учебного плана при регистрации на курс и разработке индивидуального учебного плана.
3.11. По мере необходимости помогать студентам по внесению изменений в индивидуальную учебную программу.
3.12. Эдвайзер несет ответственность за выполнение индивидуальных утвержденных учебных программ от студентов.
3.13. Одновременно работать и проверять вместе с деканатами и проректорами прикреплённых студентов во время учёбного процесса.
3.14. Проводить воспитательные работы с прикрепленными студентами по повышению академического развития, дисциплины, посещаемости, и вовлеченности в жизнь университета.
3.15. Предоставлять годового отчета о работе кафедров.
3.16. Регулярно предоставлять информацию о студенческих общежитиях и помогать им решать жилищные и социальные проблемы.
3.17. Общается с родителями и родственниками студентов.
3.18. Давать и собирать соответствующие информации о студентах.
3.19. Привлечь студентов к участию в коллективной жизни кафедры, факультета и университета.
3.20. Своевременно информировать родителей (родственников), заведующего кафедрой, профессорско-преподавательского состава об учебной и вне университетской деятельности студентов.
3.21. Консультативная работа эдвайзеров состоит из:
- ознакомить студентов с правилами организации учебного процесса;
- выявливать приоритет стремлений и возможностей студентов;
- ознакомить с моделью и рабочими учебными планами и перечнем дисциплин, требованиями к составлению списка обязательных и факультативных предметов;
- объяснять основ внедрения кредитной образовательной технологии, определение кредитов как единой оценки затрат труда;
- объяснять студентам основные правила внутренней дисциплины в учебных корпусах и общежитиях и последствия их нарушения;
- по интересам информировать студентов о творческих возможностях университета, вовлекать их в студенческие общественные объединения, научные, художественные, спортивные кружки;
3.22. Эдвайзер имеет право:
- Проверять соответствие текущего, промежуточного и итогового контроля по всем предметам.
- При рассмотрении вопросов участвовать связанных с успеваемостью студентов и академическим статусом в работе комиссии (совета).
- Контролировать правильность заполнения информации в интернете о каждом студенте за успеваемостью.
- Требовать от департаментов своевременного получения информации о количестве предметов, которые они должны представить студентам.
- Участвовать в обсуждении всех вопросов, касающихся студентов.
- Внести предложения по улучшению преподавания и внеклассной деятельности.
1. КВАЛИФИКАЦИОННЫЕ ТРЕБОВАНИЕ ДЛЯ ЭДВАЙЗЕРА:
4.1. Эдвайзер – должен обладать качествами как: интеллектуальными, культурными, лидерскими, творческими способностями, организационными, инициативными и предпринимательскими навыками, чувством ответственности, умением принимать самостоятельные решения и действия, уметь достигать стратегических целей учреждения и вежливостью.
4.2. Должен быть в курсе информации по вопросам относящимся к их области.
4.3. Знание русского и английского языков.
4.4. С высшем образованием.
1. КОНТРОЛЬ РАБОЧЕГО ПРОЦЕССА ЭДВАЙЗЕРА:
5.1. Эдвайзера контролируют: заведующий кафедрой молодежи, духовности и просвещения университета, председатель совета и деканы факультета.
5.2. Контроль проводится в информационно-кураторских часах.
5.3. Эдвайзеры отчитываются о своей деятельности каждый месяц 2 числа перед начальником Департамента по делам молодежи, духовности и просвещения. В конце семестра на совещании проведенном Советом, будет услышан доклад декана о деятельности учителей.
5.4. При необходимости, вопросы связанные с работой эдвайзера и студента будут включены в повестку дня Совета университета.
5.5. Деятельность эдвайзера оценивается по следующим критериям:
а) Соблюдения этических норм университета среди студентов;
б) Соблюдения внутренной дисциплины университета студентов: посещаемость, усвоение предметов, результаты участия в олимпиадах проводимых на университетском, городском, областном, республиканском и международном уровнях, конференциях и семинарах.
в) быть активным и достичь высот в различных мероприятиях и соревнованиях;
г) участие и результаты студентов в научно-исследовательский работ;
д) морально-этические качества студентов.
1. Порядок выбранных образовательных направлений
6.1. На основании учебной программы и списка дисциплин учащийся самостоятельно выбирают свой курс обучения.
6.2. Индивидуальное планирование обучения каждый семестр формируется под руководством эдвайзера.
6.3. Председатели кафедров должны предоставить эдвайзерам подробную информацию о количестве и описании предметов.
6.4. Сформированный индивидуальный учебный план подписывается студентом в трех экземплярах и представляется на утверждение в редакцию.
6.5. Эдвайзер подписывает индивидуальный учебный план если не будет возражений, координирует его в кабинете факультета и предоставляет его на утверждение декану факультета. После утверждения один экземпляр остаётся у студента а второй передаётся советником в офис регистратора факультета для использования в процессе сертификации, а третий хранится в деканате и служит как основой для академического планирования студента. Крайний срок подачи индивидуальной учебной программы 1 -я неделя семестра должны дать в кабинет регистратуры факультета . Индивидуальная учебная программа учащегося регистрируется под его личным идентификационным номером.
6.6. Кафедры должны предоставлять студентам информацию о количестве и содержании предметов через эдвайзеров, а также презентации предметов с помощью программы «Офис регистратор».
6.7. Учебные занятия и графики для каждого предмета будет основана на зачислении студентов.
6.8. Регистрация студентов на учебу осуществляется в системе «Офисный регистратор» с помощью методического и консультативного метода эдвайзеров путем заполнения необходимых форм с участием представителей кафедр и деканов. Сроки регистрации указаны в Академическом календаре.
6.9. Зачисление в науку осуществляется студентом после тщательного обсуждения его/её индивидуального пути обучения с эдвайзером. Эдвайзер даёт объяснения по выбору предметов на основе утвержденных планов работы и дисциплин.
1. ПОРЯДОК ВНЕСЕНИЙ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В УСТАВ
Изменения и дополнения в устав вносятся по предложению Совета кураторов и утверждаются ректором университета.