Bo’lim boshlig’i: Nurov Feruz Jumanazarovich
Akademik masalalar bo’yicha departament o’quv jarayonini boshqarish va muvofiqlashtirishda universitetning yetakchi tarkibiy bo’linmasi hisoblanadi. Bo’lim bevosita o’quv va tarbiyaviy ishlar bo’yicha prorektorga bo’ysunadi va o’quv jarayonini rejalashtirish va tashkil etish, o’quv-uslubiy ishlar uchun me’yoriy hujjatlarni ishlab chiqish, o’quv jarayonini tashxislash va mutaxassislarni tayyorlash sifatini tahlil qilish vazifalarini bajaradi.
O’quv ishlari bo’limi butun o’quv jarayonini istiqbolli va doimiy rejalashtirish va tekshirishni amalga oshiradi, universitet dekanatlari va bo’limlarida o’quv, buxgalteriya hisoboti va hisobot hujjatlari taqdim etilishini, talabalar kontingentini hisobga olish va ko’chirishni nazorat qiladi. Talabalarning amaliy mashg’ulotlarini nazorat qiladi va o’quv jarayoni to’g’risida hisobot tayyorlaydi.
Bo’limning asosiy vazifalari:
- universitetda o’quv jarayonini kredit texnologiyalari asosida tashkil etish va boshqarish;
- fan, ta’lim va innovasiyalarning integrasiyasi, yangi ilmiy va innovasion yutuqlar bilan o’quv jarayonini takomillashtirish;
- bakalavriat, magistratura va PhD doktoranturaning mutaxassisliklari bo’yicha o’quv dasturlarini ishlab chiqish va tasdiqlash, yangi o’quv yili uchun ishchi o’quv rejalarini tayyorlash bo’yicha ishlarni tashkil etish;
- o’quv jarayonini tashkillashtirish va rejalashtirish, ishchi o’quv rejalariga muvofiq, barcha mutaxassisliklar va universitet ta’limi darajalari bo’yicha o’quv yilining o’quv kalendariga loyihalarni tayyorlash;
- universitetning o’quv va uslubiy ishlarini tashkil etish va muvofiqlashtirish, o’quv jarayonini tashkil etish bo’yicha o’quv-uslubiy va ichki normativ hujjatlarni ishlab chiqish;
- o’quv mashg’ulotlarini tashkil etish va monitoringini olib borish: auditorlik fondiga muvofiq darslar jadvalini tuzish, dars jadvaliga o’zgartirishlar kiritish va o’quv mashg’ulotlarining borishini nazorat qilish;
- davlat sertifikatlashtirish komissiyalari ishini tashkil etish;
- o’quv yuklamasining bajarilishini nazorat qilish va universitetda bajarilgan o’quv yuklamasining umumiy hajmini hisoblash;
- professor-o’qituvchilar tarkibi hamda o’quv va yordamchi xodimlarning soni va sifatini hisobga olish, ishlab chiqish va joriy tartibga solish;
- joriy, oraliq, yakuniy nazorat, shuningdek, yakuniy davlat attestasiyasi sifatini nazorat va tahlil qilish.

Отдел мониторинга и организации учебного процесса
Департамент по академическим вопросам является ведущим структурным подразделением университета в системе управления и координации учебного процесса. Департамент подчиняется проректору по учебно-воспитательной работе. Выполняет задачи по планированию и организации учебного процесса, разработке нормативной документации по учебной и учебно-методической работе, диагностике учебного процесса и анализу качества подготовки специалистов.
Департамент по академическим вопросам осуществляет перспективное и текущее планирование и инспекцию всего учебного процесса, ведет контроль над составлением учебно-методической, учетной и отчетной документации в деканатах и на кафедрах университета, ведет учет и движение контингента студентов. Контролирует проведение производственной практики студентов и готовит отчетные документации по учебному процессу.
Основные задачи департамента:
• организация и управление учебным процессом в университете на основе кредитной технологии обучения;
• интеграция науки, образования и инноваций, совершенствование образовательного процесса с внедрением новых научных и инновационных достижений;
• организация работ по разработке и утверждению образовательных программ по специальностям бакалавриата, магистратуры и PhD докторантуры, подготовке рабочих учебных планов на учебный год;
• организация и планирование учебного процесса, подготовка проектов академического календаря на учебный год по всем специальностям и уровням обучения университета в соответствии с рабочими учебными планами;
• организация и координация учебно-методической работы университета, разработка учебно-методических и внутренних нормативных документов по организации учебного процесса;
• организация и мониторинг проведения академических занятий: составление расписания занятий, согласно аудиторного фонда, внесение изменений в расписания занятий и контроль за ходом проведения учебных занятий;
• организация работы государственных аттестационных комиссий;
• контроль за выполнением учебной нагрузки и расчет общего объема выполненной учебной нагрузки по университету;
• учет, развитие и текущее регулирование качества и динамики штатов профессорско-преподавательского состава и учебно-вспомогательного персонала;
• контроль и анализ качества текущего, промежуточного, итогового контроля, а также итоговой государственной аттестации.