Oliy maktab (Graduate school)
Universitet darajasida magistratura va doktoranturaning o’quv jarayonini amalga oshirishni muvofiqlashtirish va monitoring qilish akademik ishlar departamenti va ilmiy ishlar va innovasiyalar departamenti tomonidan amalga oshiriladi.
Oliy maktab o’z faoliyati davomida O’zbekiston Respublikasi Konstitusiyasi, O’zbekiston Respublikasi qonunlari, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari va qarorlari, O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining buyruq va farmoyishlari, O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi va O’zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi buyruqlari va farmoyishlari, “Ipak yo’li” turizm xalqaro universiteti Nizomi, Ilmiy kengash qarorlari, shuningdek, universitet rektoratining buyruqlariga asoslanib ish ko’radi.
Oliy maktabning asosiy vazifalari (Graduate School)
• turizm sohasi bo’yicha magistratura va doktoranturaga qabul qilishni tashkil etish;
• ichki va xalqaro mehnat bozorida raqobatbardosh, ilmiy-tadqiqot faoliyati va ta’lim jarayonida o’qitish integrasiyalashuvini nazarda tutgan yuqori malakali mutaxassislar – magistrlar va doktorantlarni tayyorlash;
• turizmning ustuvor yo’nalishlari bo’yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini tashkil etish orqali O’zbekiston Respublikasida ilmiy taraqqiyot va innovasiyalarni yanada rivojlantirish maqsadida universitetning ilmiy salohiyatini oshirish;
• universitet magistrantlari va doktorantlari uchun o’quv dasturlarining sifatini baholash va tashkil qilish uchun talablar tizimining birligini ta’minlash maqsadida universitet professor-o’qituvchilarining ilmiy-tadqiqot ishlarini muvofiqlashtirish;
• turizm sohasida magistrant hamda doktorantlarning nazariy va amaliy individual tayyorgarligini chuqurlashtirish;
• nomzodlik imtihonlarini o’tkazish va topshirish jadvalini tuzish, ularning bajarilishini nazorat qilish;
• o’quv jarayonining moddiy-texnik bazasi va axborot ta’minotini mustahkamlash va rivojlantirish;
• o’quv davrida magistrantlarni ish bilan ta’minlash tizimini ishlab chiqish.
Oliy maktabning asosiy funksiyalari:
• davlat ta’lim standartlari, magistratura va doktoranturaning o’quv dasturlariga muvofiq tarzda universitetda o’quv jarayonini tashkil etish;
• magistrantlar, doktorantlar va mustaqil izlanuvchilar uchun o’quv dasturlarini tuzish;
• bakalavr, doktorant va mustaqil izlanuvchilarning joriy hamda bitiruv hujjatlarini rasmiylashtirish bo’yicha tashkiliy va uslubiy ishlarni olib borish;
• magistrantlar, doktorantlar va mustaqil izlanuvchilar kontingentining harakatini qayd etish;
• magistrantlar, doktorantlar va mustaqil izlanuvchilarni ijtimoiy himoya qilishni nazorat etishni amalga oshirish;
• magistratura hamda doktoranturaga qabul qilish uchun reja va qoidalar loyihalarini ishlab chiqish va universitet Ilmiy kengashiga ko’rib chiqish uchun kiritish;

Высшая школа (Graduate school)
Координацию и контроль реализации образовательного процесса магистратуры и докторантуры на уровне университета осуществляют Департамент по академическим вопросам и Департамент по научной работе и инновациям.
Высшая школа в своей работе руководствуется Конституцией Республики Узбекистан, законами Республики Узбекистан, Указами и Постановлениями Президента Республики Узбекистан, Постановлениями и Распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, приказами и распоряжениями Министерство Высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Государственного Комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, Уставом Международного университета туризма “Шелковый путь”, Решениями Ученого Совета университета, а также приказами ректората университета.
Основные задачи Высшей Школы (Graduate School)
• Организация приёма в магистратуру и докторантуру по туризму;
• Подготовка высококвалифицированных специалистов - магистров и докторов с углубленной профессиональной подготовкой, конкурентоспособных на отечественном и международном рынке труда, что предполагает интеграцию научно-исследовательской деятельности и обучения в образовательном процессе;
• Повышение научного потенциала университета в целях далнейшего развития научного прогресса и инноваций в Республике Узбекистан путем организации научно-исследовательских работ по приоритетным направлениям туризма;
• Координация научно-исследовательской работы профессорско-преподавательского состава университета по обеспечению единства системы требований к организации, условиям реализации и оценке качества программ подготовки магистров и докторантов;
• Углубление теоретической и практической индивидуальной подготовки магистрантов и докторантов в сфере туризма;
• Составление графиков проведения вступительных и сдачи кандидатских экзаменов, осуществление контроля за их выполнением;
• Укрепление и развитие материальной базы и информационного обеспечения учебного процесса;
• Разработка системы трудоустройства магистрантов в период обучения.
Основные функции Высшей школы:
• Организация учебного процесса в университете в соответствии с Государственными образовательными стандартами и учебными планами направлений магистратуры и докторантуры;
• Составление учебных планов для магистрантов, докторантов и самостоятельных соискателей;
• Проведения организационно-методических работ по оформлению текущих и выпускных документов магистрантов, докторантов и самостоятельных соискателей;
• Ведение учёта движения контингента магистрантов, докторантов и самостоятельных соискателей;
• Осуществление контроля за обеспечением социальной защиты магистрантов, докторантов и самостоятельных соискателей;
• Составление и представление на рассмотрение Ученого совета университета проекты планов и правил приёма в магистратуру и докторантуру;