2026-yil 17-mart kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida oliy ta’lim muasassalari bitiruvchilari uchun “Bitiruvchilarning bandligini ta’minlash va biznes g‘oyalarini moliyalashtirish bo‘yicha yangi imkoniyatlar” mavzusida “Yoshlar bilan ochiq muloqot” uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda “O‘zmilliybank” AJ hamkorligida tashkil etildi. Unda Samarqand viloyatidagi oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchi talabalari, mas’ul xodimlar va bank tizimi vakillari ishtirok etdi. Dastlab tadbirda respublika “Kelajakka qadam” markazi rahbari so‘z olib, banklar tomonidan yoshlarni tadbirkorlikka keng jalb etish, biznes tashabbuslarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, imtiyozli kreditlar ajratish, haq to‘lanadigan amaliyot dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda bitiruvchilarni ishga joylashtirish bo‘yicha yaratilgan sharoitlar xususida to‘xtalib o‘tdi.
O‘zaro muloqot davomida “Kelajakka qadam” dasturi doirasida bugungi kunga qadar 6 ming nafardan ortiq bitiruvchi yoshlar tadbirkorlik faoliyatiga jalb qilinganligi va ularning biznes tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida jami 378 mlrd. so‘m mablag‘ ajratilganligi ta’kidlandi. Shuningdek tadbirda bitiruvchi talabalarning biznes loyihalarini hayotga tadbiq qilinishida nafaqat tijorat banki balki boshqa mas’ul tashkilotar ham jalb qilingan holda yoshlarga tadbirkorlik shart-sharoitlari yaratilishi xususida aytildi. O‘zaro ochiq muloqot tarzida o‘tgan uchrashuvda talabalarning g‘oyalari, takliflar va tashabbuslari, startap loyihalar muhokama qilindi.

Современный выпускник должен быть не соискателем работы, а работодателем
17 марта 2026 года в Международном университете туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» состоялась встреча в формате открытого диалога на тему «Новые возможности обеспечения занятости выпускников и финансирования бизнес-идей».
Мероприятие было организовано совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций и АКБ «Узмиллийбанк». В нём приняли участие выпускники высших учебных заведений Самаркандской области, ответственные сотрудники и представители банковской системы.
В начале встречи руководитель республиканского центра «Kelajakka qadam» выступил с докладом, в котором отметил возможности, создаваемые банками для широкого привлечения молодежи к предпринимательству. Речь шла о финансовой поддержке бизнес-инициатив, предоставлении льготных кредитов, внедрении оплачиваемых стажировок и содействии трудоустройству выпускников.
В ходе диалога было подчеркнуто, что в рамках программы «Kelajakka qadam» на сегодняшний день более 6 тысяч выпускников вовлечены в предпринимательскую деятельность, а на поддержку их бизнес-инициатив выделено 378 млрд сумов. Также отмечалось, что к реализации бизнес-проектов выпускников привлекаются не только коммерческие банки, но и другие ответственные организации, создавая благоприятные условия для молодежи.
Встреча прошла в формате открытого диалога, в ходе которого были обсуждены идеи, предложения, инициативы и стартап-проекты студентов.