Wednesday, 26 March 2025 14:44
On March 25th, a master class on the topic "The Golden Bridge Between Science and Business" was held in the active hall" of the "Silk Road" International University of Tourism and Cultural Heritage, initiated by the Department of Languages and Global Studies.
The guest speaker was B. Jo‘rayev, the founder of the non-governmental educational institutions "Fast Education" and "Oxford International School."
During the event, B. Jo‘rayev provided detailed information to the university students about his entrepreneurial journey and the achievements he has made in the field of education. The lively discussion on the interconnection between business and education captivated the students' attention. Participants received answers to the questions that interested them.
In particular, B. Jo‘rayev's life principles based on "Knowledge," "Family," "Health," "Parents' Blessing," and "Friends" served as a true source of inspiration for the students.