Yangiliklar: Dekabr 2024
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 6-dekabrdagi 457-buyrug‘i asosida talabalarning qishki ta’til davrini mazmunli o‘tkazish maqsadida universitetimiz talabalari o‘rtasida yapon tilidan mukofotli onlayn olimpiada o‘tkaziladi va yapon tilini eng yaxshi biluvchi talabalar aniqlanadi. Olimpiada Google Forms orqali online shaklda o‘tkaziladi. Olimpiadada har bir talaba belgilangan vaqt oralig‘ida testlarni yechadi. Test yapon tilining boshlang‘ich darajasida bo‘ladi. Olimpiada yakunida birinchi, ikkinchi va uchinchi o‘rinlarni egallagan talabalar qishki ta’tildan so‘ng moddiy rag‘batlantiriladi.
Ro‘yxatdan o‘tish shakli: https://forms.gle/kUcESuGKh9dVrjCu5
Ro‘yxatdan o‘tish muddati: 2025-yil 2-yanvar, soat 18:00.
Olimpiadani o‘tkazish vaqti: 2025-yil 4-yanvar, soat: Telegram guruhda e’lon qilinadi.
Google Forms linki: Olimpiada o‘tkaziladigan vaqtda Telegram guruhiga yuboriladi.
Telegram guruhiga qo‘shiling: https://t.me/olympiadjapanese2025
QOIDALAR:
• Bu yapon tilidan mukofotli onlayn olimpiada
• Olimpiadada bakalavriat va magistratura bosqichi talabalari ishtirok etishi mumkin.
• Ona tili yaponcha bo‘lgan talabalar olimpiadada qatnasha olmaydi.
• Testni yechish vaqtida ishtirokchi online holatda (telegram video chatini yoqib qo‘ygan) bo‘lishi kerak.
• Test davomida hech qanday kitob va materiallar yoki biror shaxs yordamidan foydalanish mumkin emas. Ushbu qoidaga rioya qilmagan talabalar olimpiadadan chetlashtiriladi va hech qanday sovg‘a olish huquqiga ega bo‘lmaydi.
• Har bir ishtirokchi bir marta testlarni yechish huquqiga ega.
• Tanlov komissiyasi a’zolari olingan baholar va test yechilgan vaqt (eng qisqa vaqt) bo‘yicha g‘olibni aniqlaydi
• Birinchi, ikkinchi va uchinchi o‘rinni olgan talabalarga sovg‘alar topshiriladi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining hurmatli talabalari!
2024-2025-o‘quv yilining qishki ta’tili vaqtida universitetimiz talabalari o‘rtasida turk tilida eng yaxshi so‘zlashuvchi talabani aniqlash maqsadida turk tilida so‘zlashish mukofotli onlayn tanlovi o‘tkaziladi. Tanlov Zoom platformasi orqali online shaklda o‘tkaziladi. Tanlovda har bir talaba bilet orqali tanlagan mavzu bo‘yicha 3 daqiqalik nutq so‘zlaydi. Tanlov komissiyasi a’zolari ma’ruzalarni oldindan belgilangan mezonlar (so‘zlardan foydalanish, grammatika, talaffuz va boshqalar) bo‘yicha baholaydilar. Tanlov yakunida birinchi, ikkinchi va uchinchi o‘rinlarni egallagan talabalar qishki ta’tildan so‘ng moddiy rag‘batlantiriladi.
Ro‘yxatdan o‘tish shakli: https://forms.gle/pLkQinwi7sFAikZG9
Tanlovni o‘tkazish vaqti: 2025-yil 3-yanvar, soat: 10:00.
Zoom linki:  https://us02web.zoom.us/j/88211686173?pwd=PKMH7pT53yz50EYQT2anUVs6chjw3P.1
Telegram guruhiga qo‘shiling:
https://t.me/+GU9KL9HU-JFjMzFk
• Bu turkcha so‘zlashuv mukofotli onlayn tanlovidir.
• Tanlovda bakalavriat va magistratura bosqichi talabalari ishtirok etishi mumkin.
• Gapirish vaqti 3 daqiqa. Vaqt o‘tib ketsa, mikrofon o‘chadi.
• Tanlov davomida yozma, og‘zaki va ko‘rgazmali materiallardan foydalanish mumkin emas. Hech qanday teatr harakati, animatsiya, kostyumlar, narsalar va boshqalardan foydalanish mumkin emas. Ushbu qoidaga rioya qilmagan talabalar tanlovdan chetlashtiriladi va hech qanday sovg‘a olish huquqiga ega bo‘lmaydi.
• Har bir ishtirokchi bir marta so‘zlash huquqiga ega.
• Tanlov komissiyasi a’zolari ko‘rsatilgan mezonlar (so‘zlardan foydalanish, grammatika, talaffuz va h.k.) bo‘yicha chiqishlarni baholaydilar.
• Birinchi uchta g‘olibga sovg‘alar topshiriladi.
• Ona tili turkcha bo‘lgan talabalar tanlovda qatnasha olmaydi.
Mamlakatimiz va jonajon universitetimiz uchun 2024-yil juda sermazmun va ijobiy yangiliklarga boy yillardan biri bo‘ldi. Kelgusi 2025-yil Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” ham barchamiz uchun ulkan marralarni zabt etadigan va yutuqlarga boy yil bo‘ladi. Shu fursatdan foydalanib Siz azizlarni kirib kelayotgan 2025-yil bilan chin yurakdan muborakbod etaman. Oilangizga tinchlik-omonlik, o‘zingizga mustahkam sog‘lik va ilmiy faoliyatingizda yuqori marralarni zabt etishingizni tilab qolaman.
Aziz “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti professor-o‘qituvchilari, mutaxassislari hamda talabalar barchangizga ayonki bugungi kunda turizm sohasi kun sayin yuksalib bormoqda. Soha rivojida Siz azizlarning o‘z o‘rningiz va hissangiz bor. Tan olib aytish kerak, o‘tayotgan 2024-yil universitetimiz uchun ta’lim yo‘nalishida, ilmiy izlanishlarda va xalqaro aloqalar o‘rnatishda samarali yil bo‘ldi. Ushbu amaliy ishlarda universitetimiz jamoasining mehnati va sa’yi harakatlari yotibdi. Ma’lumki, o‘tayotgan 2024-yilda Samarqand shahrida va universitetimizda tashkil qilingan xalqaro darajadagi anjumanlarda universitetimiz professor-o‘qituvchilari bilan birga, talabalarimizning faol ishtiroki va qatnashchilar tomonidan e’tirof etilganligi ham talabalarning nechog‘lik bilimli va zukko ekanligidan dalolat bermoqda. O‘tayotgan yilda Turizm Akademiyasining faoliyati yo‘lga qo‘yilganligi va ushbu maskanga Germaniya Federativ Respublikasining kansleri Olaf Shol’sning tashrifi ham juda katta yangiliklardan biri bo‘lganligi aytish mumkin. Turizm Akademiyasida yaratilgan imkoniyatlar talaba-yoshlar uchun nazariya bilan amaliyotning uyg‘un ravishda olib borishiga juda katta imkoniyat vazifasini o‘tab kelmoqda. Bundan tashqari universitetimiz dunyoning ko‘plab davlatlaridagi nufuzli universitetlari va tashkilotlari bilan hamkorlik shartnomalarini imzoladi. Bu ham kelajakda akademik va talabalar almashinuvida, o‘zaro tajriba oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
2024-yil universitetimiz jamoasining muvaffaqiyatlarining ko‘lami kengligi bilan eng yaxshi yillardan biri sifatida tarixga muhrlanib qoldi. Yangi 2025-yil Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” da jamoa bilan birgalikda ulkan marralarga erishib Prezidentimiz boshchiligidagi islohatlarga o‘z hissamizni qo‘shamiz, degan umiddaman.
Yana bir bor barchangizni Yangi 2025-yil bilan muborakbod etaman. Yangi yil jamoamiz uchun omadli, xayrli va barokatli bo‘lsin!
Hurmat bilan “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti rektori A.A.Abduxakimov
24-dekabr kuni "Ipak yo'li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti "Tillar va Global tadqiqotlar" kafedrasi ingliz tili o'qituvchisi Bobir Ergashev tomonidan Toshkent turizm va mehmonxona menejmenti texnikumida faoliyat olib borayotgan o’qituvchilarga uslubiy  yordam ko’rsatish maqsadida "Masofaviy ta’limning afzalliklari" mavzusida seminar-trening o'tkazildi. Ushbu seminar-treningda dunyodagi ilg’or universitetlar (Garvard, Stenford Va Massachusets texnologiyalar universiteti)ning onlayn platformalari, masofaviy talim platformalari (Udemy, Coursera, edX) namunalari va O’zbekistondagi mavjud platformalar (Khan academy uz, Ibrat farzandlari)ning  afzalliklari haqida aytib o’tildi. Shuningdek, Bobir Ergashev tomonidan mazkur platformalardan ro’yxatdan o’tish, platformalardagi mavjud resurslardan samarali foydalanish, resurslarni yuklab olish, berilgan topshiriqlarni bajarish bo’yicha namunalar namoyish etildi.
Seminar-trening o'qituvchilarda ijobiy taasurot qoldirdi va savol-javoblarga, munozaralarga boy bo'ldi.
Семинар-тренинг на тему "Преимущества дистанционного обучения" был проведен Эргашевым Бобиром Абдимуминовичем, преподавателем английского языка кафедры "Языки и глобальные исследования" Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь", для преподавателей Ташкентского техникума туризма и гостиничного менеджмента. В ходе этого семинара-тренинга обсуждались преимущества онлайн-платформ ведущих университетов мира (Гарвард, Стэнфорд и Массачусетский технологический институт), платформ дистанционного обучения (Udemy, Coursera, edX) и существующих платформ в Узбекистане (Khan Academy Uz, Ibrat Farzandlari). Кроме того, Эргашев Бобир Абдимуминович продемонстрировал, как зарегистрироваться на этих платформах, эффективно использовать доступные ресурсы, загружать ресурсы и выполнять назначенные задания.
Семинар-тренинг произвел положительное впечатление на преподавателей и был насыщен вопросами, ответами и обсуждениями.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga Xitoyning Shinjon universiteti prorektori janob Jin Gang boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Delegatsiya a’zolari bilan o‘tkazilgan uchrashuv doirasida 2025-yilga mo‘ljallangan hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini muhokama qilindi va kelishib olindi.
Uchrashuv davomida quyidagi sohalarda hamkorlik qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi:
• Shinjon universiteti va “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetlari o‘rtasida turizm sohasida tarjimonlarni kelishilgan qo‘shma harakatlar rejasi bo‘yicha talabalarni tizimli o‘qitish va xitoy tili bo‘yicha mahalliy o‘qituvchilar uchun seminarlar tashkil etish;
• Turizm sohasida O‘zbekiston va Shinjon o‘rtasida tajriba almashish muhimligi va O‘zbekistonda turizm sohasida faoliyat olib borayotgan mutaxassislar, professor o‘qituvchilar va mazkur soha vakillari uchun Shinjonda malaka oshirish dasturini hamkorlikda muvofiqlashtirish;
• Shinjon universiteti amaliy yordami bilan Xitoyning butunjahon QS reytinggida top o‘rinlarni egallagan univeristetlari va “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetlari o‘rtasida hamkorlik konsorsiumni imzolash va bu orqali kech qamrovdagi almashinuv dasturlarini tashkil etish;
• 2025-2026 o‘quv yilidan boshlab Shinjon universiteti talabalarini universitetda almashinuv dasturi bo‘yicha qabul qilish
Mazkur kelishuvlar xalqaro miqyosdagi aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi va ta’lim hamda ilm-fan sohalarida yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.
Chorshanba, 25 Dekabr 2024 11:00
E'LON
Hurmatli talabalar insholar tanlovida faol bo‘ling va Indoneziyada amaliyot o‘tang!
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Global ta’lim bo‘limi Indoneziyada ikki hafta davom etadigan amaliyot uchun tanlov e'lon qiladi!
Tanlov shartlari: “Mamlakatlar oʻrtasidagi madaniy almashinuvni rivojlantirishga qanday hissa qoʻshishim mumkin” mavzusida insho yozish. Talabalar insholarni o‘zbek, rus va ingliz tillarida yozishi mumkin.
Eng yaxshi nomzodlar o'tish imkoniyatiga ega bo'ladilar:
• Bir haftalik kirish kurslari: Indoneziya madaniyati, tili va an'analarini o'rganish.
• Go'zal Bali orolida bir haftalik amaliy mashg'ulotlar: real loyihalar ustida ishlash va mehmonxona sanoati sohasidagi mahalliy mutaxassislar bilan tajriba almashish.
Agar siz ushbu qiziqarli tajribaning bir qismi bo'lishni istasangiz, insholaringizni Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. manziliga yuboring.
G‘olib amaliyot o‘tash uchun kafolatlangan joy, shuningdek ishtirok etish sertifikatiga ega bo‘ladi.
Muddat: 2025-yil 10-yanvarga qadar.
Imkoniyatni qo'ldan boy bermang!
Kuni kecha 19-dekabr kuni universitetimizning iqtidorli talabalari tomonidan tayyorlangan san’at namunalari, jumladan: Musiqa chiqishlari, Turli xalqlar raqslari ijrosi, noyob rassomlik asarlari ko‘rgazmasi, barchaga namoyish etildi. Tadbir doirasida tashkil etilgan kim oshdi savdosida talabalar tomonidan yaratilgan san’at durdonalari mehmonlar tomonidan katta qiziqish bilan xarid qilindi. Har bir sotuvdan tushgan mablag‘ yordamga muhtoj bolalar hayotiga umid va yorqinlik olib kirishga yo‘naltiriladi. Ezgu maqsad yo‘lida birlashgan qalblar mavzusidagi mazkur xayriya balining asosiy maqsadi – Yangi yil bayrami arafasida yordamga muhtoj bolalarga moddiy va ma’naviy ko‘mak berishdir. Tadbirdan tushgan mablag‘lar ushbu ezgu maqsad uchun to‘liq sarflanib, ko‘ngli o‘ksik ayrim bolajonlarning yangi yilni baxt va orzular bilan qarshilashiga xizmat qiladi.
Payshanba, 19 Dekabr 2024 16:23
Xorijlik talabalar uchun “Adabiy kecha”
Mamlakatimiz Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2024-yil 12-yanvardagi “Xorijiy davlatlarda O‘zbekiston tarixi va madaniyati, o‘zbek tili va adabiyotini o‘rganishni keng targ‘ib qilish orqali turistlar oqimini ko‘paytirish hamda mamlakatimiz nufuzini yanada oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” PQ-19-son qarorining 2-ilova, 12-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros халқаро universitetida 2024-yil 19-dekabrda олийгоҳимиз iqtidorli talabalari hamda xorijiy talabalar ishtirokida “Tillar va global tadqiqotlar” kafedrasi hamda universitet xotin-qizlar kengashi bilan hamkorlikda “Adabiy kecha” va “She’riy mushoira” tashkil etildi.
Xorijlik va mahalliy talabalarimiz ishtirok etgan ushbu tadbirni universitetimiz хotin-qizlar kengashi raisi M.Abbasova o‘z ma’ruzasi bilan ochib berdi. Dastlab tadbirda taniqli ijodkor, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Samarqand viloyati bo‘limi rahbari, shoir Toshpo‘lat Tugalov, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Samarqand viloyati bo‘limi yetakchi mutaxassisi Mahmarizo Abdurahmonov va tarjimon Murodxon Ergashevlar ona vatanni, o‘zbek tilini madh etuvchi she’rlaridan o‘qib eshittirdi. Shuningdek, tadbirda universitetimiz “Tillar va global tadqiqotlar” kafedrasi mudiri, dotsent T.Sultanov Prezidentimizning  2024-yil 12-yanvardagi PQ-19-son qarori ijrosi yuzasidan xorijda nufuzli universitetlarda kafedralar tashkil qilinayotganligi va bu boradagi ishlar izchil amalga oshirilayotganligi xususida gapirdi.
Tadbirda iqtidorli talabalarimiz tomonidan shoirlar qalamiga mansub she’rlar tarjima qilinib, o‘qib eshittirildi. Shuningdek, tadbirda talabalarimiz o‘z ijod namunalaridan ham o‘qib berdilar. Tadbir ko‘tarinki ruhda tashkil qilinganligi va barcha xorijlik talabalarda katta taassurot qoldirganligi bilan esda qolarli bo‘ldi.
Payshanba, 19 Dekabr 2024 12:57
2024-yil 28-dekabr kuni soat 12:00 da UNWTO tematik ofisida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti huzuridagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi DSc.33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengash “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti tayanch doktoranti Nimatov Ibragim Xudayarovichning 08.00.17 – “Turizm va mehmonxona faoliyati” ixtisosligi bo‘yicha “Hududlarda turizm va mehmondo‘stlik sohasini rivojlantirishda turistik-motivlashtirish resurslaridan foydalanish usullarini takomillashtirish” mavzusidagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi ishi himoyasi bo‘lib o‘tadi.

Материалы отфильтрованы по дате: декабря 2024
На основании приказа Министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан №457 от 6 декабря 2024 года с целью проведения зимних каникул студентов с пользой для них, среди студентов нашего университета будет организована онлайн-олимпиада по японскому языку с призами. В ходе олимпиады будут выявлены студенты, лучше всего владеющие японским языком. Олимпиада пройдет в онлайн-формате через Google Forms. Каждый участник должен выполнить тесты в установленное время. Тест рассчитан на уровень начального знания японского языка. По итогам олимпиады студенты, занявшие первое, второе и третье места, будут материально поощрены после окончания зимних каникул.
Форма для регистрации: https://forms.gle/kUcESuGKh9dVrjCu5
Крайний срок регистрации: 2 января 2025 года, до 18:00.
Дата проведения конкурса: 4 января 2025 года. Время будет объявлено в Telegram-группе.
Ссылка на Google Forms будет отправлена в Telegram-группу в день проведения олимпиады.
Присоединяйтесь к Telegram-группе: https://t.me/olympiadjapanese2025
ПРАВИЛА:
• Это онлайн-олимпиада по японскому языку с призами.
• В олимпиаде могут участвовать студенты бакалавриата и магистратуры.
• Студенты, для которых японский язык является родным, не могут принимать участие.
• Во время выполнения тестов участник должен быть онлайн (включив видеочат в Telegram).
• Использование любых книг, материалов или помощи других лиц запрещено. Студенты, нарушившие это правило, будут дисквалифицированы и лишены права на получение призов.
• Каждый участник может пройти тесты только один раз.
• Комиссия определит победителей на основе полученных оценок и времени выполнения тестов (самое короткое время).
• Победители, занявшие первое, второе и третье места, получат призы.
Дорогие студенты Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь»!
Во время зимних каникул 2024-2025 учебного года среди студентов нашего университета будет проведен онлайн-конкурс на знание турецкого языка с целью определения лучшего студента,  владеющего турецким языком. Конкурс пройдет в онлайн-формате  на платформе Zoom. В конкурсе каждый студент должен выступить с 3-минутным докладом на выбранную по билету тему. Члены конкурсной комиссии будут  оценивать  по заранее определенным критериям (использование слов, грамматика, произношение и т. д.). По итогам конкурса студенты, занявшие первое, второе и третье места, будут материально поощрены после зимних каникул.
Форма регистрации: https://forms.gle/pLkQinwi7sFAikZG9
Срок подачи заявки на участие: 2025 год 2 января,  в 18:00.
Время и дата проведения конкурса: 2025 год 3 января, в 10:00.
Ссылка на Zoom-конференциюhttps://us02web.zoom.us/j/88211686173?pwd=PKMH7pT53yz50EYQT2anUVs6chjw3P.1
Вступите в группу в Telegram:
https://ibb.co/rZyBRsp
Правила участия:
1.      Это призовой онлайн-конкурс турецкого языка.
2.       В конкурсе могут принять участие студенты бакалавриата и магистратуры.
3.       Регламент выступления 3 минуты. По истечении времени микрофон отключается.
4.       Во время конкурса нельзя использовать письменные, устные и наглядные материалы. Никакое театральное действие, анимация, костюмы, предметы и т. д. не могут быть использованы. Студенты, которые не соблюдают это правило, будут исключены из конкурса и не будут иметь права на получение каких-либо призов.
5.       Каждый участник имеет право выступить один раз.
6.       Члены конкурсной  комиссии определяют указанные критерии (использование слов, грамматика, произношение и т. д.) оценивают результаты.
7.       Первые три победителя получат призы.
8.       Студенты, чей родной язык турецкий, не могут участвовать в конкурсе
2024 год стал для нашей страны и университета одним из тех, которые очень плодотворны и богаты приятными новостями. Наступающий 2025 год станет годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики, который также станет для всех нас годом покорения огромных высот и богатых достижений. Пользуясь случаем, я хотел бы искренне поздравить вас с наступающим 2025 годом. Желаю вашей семье душевного спокойствия, крепкого здоровья и высоких достижений в научной деятельности.
Уважаемые преподаватели, сотрудники и студенты международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь», всем понятно, что сегодня индустрия туризма растет с каждым днем. В развитии этой сферы есть и ваше место, и ваш вклад. Стоит сказать, что уходящий 2024 год был продуктивным для нашего университета в направлении образования, в научных исследованиях и в налаживании международных связей. В этих практических делах можно найти работу и усилия сотрудников нашего университета. Известно, что активное участие наших студентов и признание участников вместе с профессорами и преподавателями нашего университета на конференциях международного уровня, организованных в городе Самарканд и в нашем университете в 2024 году, свидетельствует о том, насколько образованна и перспективна наша молодежь. Можно сказать, что одной из главных новостей стало создание в прошлом году Академии туризма и визит в это место канцлера Федеративной Республики Германия Олафа Шольса. Возможности, созданные в Академии туризма, служат отличной возможностью для молодых студентов гармонично сочетать практику с теорией. Кроме того, наш университет подписал соглашения о сотрудничестве с престижными университетами и организациями во многих странах мира. Это также играет роль в будущих академических и студенческих обменах, увеличивая взаимный опыт.
2024 год вошел в историю как один из лучших по широте успеха коллектива нашего университета. Надеюсь, что в новом 2025 году, году охраны окружающей среды и «зеленой» экономики, мы вместе с коллективом внесем свой вклад в реформы, проводимые нашим президентом, достигнув больших высот.
Еще раз поздравляю всех вас с новым 2025 годом. Пусть Новый год будет удачным, благоприятным и благословенным для нашего коллектива!
С уважением, ректор международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» А.А.Абдухакимов
Семинар-тренинг на тему "Преимущества дистанционного обучения" был проведен Эргашевым Бобиром Абдимуминовичем, преподавателем английского языка кафедры "Языки и глобальные исследования" Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь", для преподавателей Ташкентского техникума туризма и гостиничного менеджмента. В ходе этого семинара-тренинга обсуждались преимущества онлайн-платформ ведущих университетов мира (Гарвард, Стэнфорд и Массачусетский технологический институт), платформ дистанционного обучения (Udemy, Coursera, edX) и существующих платформ в Узбекистане (Khan Academy Uz, Ibrat Farzandlari). Кроме того, Эргашев Бобир Абдимуминович продемонстрировал, как зарегистрироваться на этих платформах, эффективно использовать доступные ресурсы, загружать ресурсы и выполнять назначенные задания.
Семинар-тренинг произвел положительное впечатление на преподавателей и был насыщен вопросами, ответами и обсуждениями.
В международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» прибыла делегация Университета Синьцзяна во главе с проректором господином Цзинь Ганом. В рамках встречи с членами делегации были обсуждены и согласованы новые направления сотрудничества, рассчитанные на 2025 год.
В ходе встречи достигнуты договоренности о сотрудничестве в следующих направлениях:
• Разработка согласованного плана совместных действий между университетом Синьцзяна и международным университетом туризма и культурного наследия «Шелковый путь» для системного обучения студентов в сфере туризма, подготовки переводчиков и организации семинаров по китайскому языку для местных преподавателей.
• Подчеркнута важность обмена опытом в сфере туризма между Узбекистаном и Синьцзяном. Также согласовано совместное проведение программ повышения квалификации в Синьцзяне для специалистов, преподавателей и представителей туристической отрасли Узбекистана.
• При поддержке Университета Синьцзяна достигнута договоренность о создании консорциума между ведущими университетами Китая, входящими в топовые позиции рейтинга QS, и Международным университетом туризма и культурного наследия «Шелковый путь» для организации широкомасштабных программ обмена.
• С 2025-2026 учебного года международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» начнет принимать студентов из Университета Синьцзяна в рамках программы обмена.
Эти договоренности способствуют дальнейшему развитию международных связей, а также открывают новые возможности в области образования и науки.
Среда, 25 декабря 2024 11:00
Дорогие студенты участвуйте в конкурсе сочинений и получите стажировку в Индонезии! Отдел глобального образования международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» объявляет конкурс на двухнедельную стажировку в Индонезии! Условия конкурса: написать сочинение на тему «Как я могу внести вклад в развитие культурного обмена между странами». Студенты могут писать сочинения на узбекском, русском и английском языках. Лучшие кандидаты получат возможность пройти: • Неделю ознакомительных курсов: изучение культуры, языка и традиций Индонезии. • Неделю практических занятий на живописном острове Бали: работа над реальными проектами и обмен опытом с местными профессионалами в гостиничной сфере. Если вы хотите стать частью этого увлекательного опыта, отправляйте свои эссе на почту: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript. Победитель получит гарантированное место на стажировку, а также сертификат об участии. Срок: до 10 января 2025 года. Не упустите свой шанс!
Вчера, 19 декабря, всем желающим были продемонстрированы образцы искусства, подготовленные талантливыми студентами нашего университета: музыкальные выступления, исполнение танцев разных народов, выставка уникальных произведений искусства. На аукционе, организованном в рамках мероприятия, шедевры студенческого творчества были раскуплены гостями с большим интересом. Собранные средства от каждой продажи будут направлены на то, чтобы принести надежду и свет в жизнь детей, нуждающихся в помощи. Главная цель благотворительного бала под девизом «Сердца объединились на пути к благородной цели» - оказать материальную и духовную поддержку детям, нуждающимся в помощи в преддверии Нового года. Все собранные средства будут полностью направлены на эту благородную цель, чтобы помочь нуждающимся детям встретить Новый год с радостью и мечтой.
В целях обеспечения исполнения  пункта 12  ПП№19   Республики Узбекистан  Ш.М.Мирзиёева от 12 января 2024 года   «О дополнительных мерах по увеличению потока туристов и дальнейшему повышению авторитета нашей страны через активное распространение изучения истории и культуры Узбекистана, узбекского языка и литературы в зарубежных странах», 19 декабря 2024 года в Международном университете  туризма и культурного наследия  “Шелковый путь” кафедрой  языков  и глобальных исследования совместно с  Женским советом университета был организован “Литературный вечер” и  “Поэтический конкурс” при участии талантливых местных и иностранных студентов нашего университета.
Это мероприятие, в котором приняли участие как местные, так и иностранные студенты, было открыто председателем Женского совета нашего университета М. Аббасовой. В начале мероприятия известные деятели, руководитель отдела Союза писателей Узбекистана по Самаркандской области, поэт Тошпулат Тугалов, ведущий специалист того же отдела Союза писателей Узбекистана по Самаркандской области Махмари́зо Абдурахмонов и переводчик Муродхон Эргашев прочитали стихи, воспевающие Родину и узбекский язык. Кроме того, на мероприятии заведующий кафедрой  языков и глобальных исследований нашего университета, доцент Т. Султанов рассказал о реализации указа Президента Республики Узбекистан от 12 января 2024 года ПП№19, в рамках которого в престижных зарубежных университетах создаются кафедры, и отметил, что работа в этом направлении продолжается.
На мероприятии талантливые студенты перевели и прочитали  стихи известных поэтов. Также студенты представили произведения собственного сочинения. Поэтический вечер произвел большое впечатление на иностранных студентов.
Четверг, 19 декабря 2024 12:57
+28 декабря 2024 года, в 12:00, в тематическом офисе UNWTO, на научном семинаре в присутствии Ученого совета под номером DSc.33/01.02.2022.I.145.01 по присуждению ученых степеней по экономическим наукам при Международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” состоится защита диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по экономическим наукам по специальности 08.00.17 – Туризм и гостиничная деятельность на тему «Совершенствование методов использования туристско-мотивационных ресурсов в развитии туризма и гостеприимства в регионах» азового докторанта Международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” Ниматова Ибрагима Худаяровича.