Yangiliklar: Noyabr 2024
2024-yil 31-oktabr kuni soat 16:00 da “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining 108-xonasida dissertatsiya mavzularini OAK talablari asosida rasmiylashtirish va ilmiy tadqiqotlar samaradorligini oshirishga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi. Tadbirda universitetimiz ilmiy bo‘limi xodimlari, mahalliy va xorijlik doktorantlar onlayn va oflayn tarzda ishtirok etishdi.
Seminarda universitetimiz ilmiy kengashi raisi, prof. Bahodirxon Safarov ma'ruzachi sifatida ishtirok etib, ilmiy izlanishlarni samarali tashkil etish bo‘yicha o‘z bilim va tajribalarini tinglovchilar bilan bo‘lishdi.
Tadbir qatnashchilari seminar davomida dissertatsiya ishlari va ilmiy tadqiqotlarga qo‘yiladigan talablar bo‘yicha muhim ma'lumotlarga ega bo‘ldilar.
Ruhiy salomatlik - bu ruhiy farovonlik holati bo‘lib, u odamlarga hayotdagi stressli vaziyatlarni yengish, o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarish, muvaffaqiyatli o‘qish va ishlash, shuningdek, jamiyat hayotiga hissa qo‘shish imkonini beradi. Shu boisdan, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti psixologi D.Turdiyeva va tyutor P.Islomov 1-босқич “Turizm va mehmondo‘stlik” hamda “Biznes boshqaruvi” yo‘nalishlari bo‘yicha tahsil olayotgan 424 va 124-guruh talabalari uchun tadbir tashkil etishdi.
Uchrashuvda talabalarning ijtimoiy-ruhiy holatini aniqlashga yordam beradigan psixologik metodikalar to‘plami tarqatildi va o‘quv jarayoniga moslashish bo‘yicha tavsiyalar, maslahatlar berildi. Ushbu metodikalar natijalariga ko‘ra, talabalarning ijtimoiy-psixologik portreti bazasi shakllantiriladi.
31-oktabr kuni Samarqand shahridagi Yoshlar markazida  sportning Shaxmat sport turi bo'yicha "Hokim kubogi" sport musobaqasi bo'lib o'tdi. Ushbu musobaqada universitetimizning birinchi bosqich talabalaridan iborat jamoasi ham faol ishtirok etdi.
Universitetimiz faoliyati yil sayin kengayib talabalar uchun barcha zarur shart-sharoit va imkoniyatlar yaratib berilmoqda. Markaziy Osiyoda yagona bo‘lgan UN Turizm akademiyasi Samarqand kampusi talabalarimizning turizm, madaniy meros sohalarida bilim va malakalarini oshirish uchun qulay maskan bo‘lib qolmoqda.
Shu kunlarda universitetimizning kunduzgi, sirtqi ta’lim yo‘nalishi talabalari UN Turizm akademiyasi Samarqand kampusida dars jarayonlarida ishtirok etishayapti. Bundan tashqari akademiyadagi laboratoriyalar ham talaba-yoshlar uchun bilim va ko‘nikma maydoni bo‘lib xizmat qilmoqda.

Материалы отфильтрованы по дате: ноября 2024
31 октября 2024 года в 16:00 в аудитории 108 международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» состоялся семинар, посвященный формализации тем диссертаций на основе требований ВАК и повышению эффективности научных исследований. В мероприятии приняли участие сотрудники научного отдела нашего университета, местные и зарубежные докторанты онлайн и оффлайн.
В семинаре принял участие председатель Ученого совета нашего университета, профессор Баходирхан Сафаров, который выступил в качестве спикера и поделился с аудиторией своими знаниями и опытом в области эффективной организации научных исследований.
В ходе семинара участники мероприятия получили важную информацию о диссертационных работах и требованиях к научным исследованиям.
Психическое здоровье – это состояние психического благополучия, которое позволяет людям справляться со стрессовыми ситуациями в жизни, реализовывать свой потенциал, успешно учиться и работать, а также вносить вклад в жизнь общества.
В связи с этим психолог Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» Д.Турдиева и тьютор П.Исламов организовали мероприятие для студентов первого курса 424 и 124 групп, обучающихся по направлениям «Туризм и гостеприимство» и «Управление бизнесом».
На встрече студентам были розданы сборники психологических методик, помогающих определить социально-психическое состояние учащихся, и даны рекомендации и советы по адаптации к учебному процессу. По результатам этих методик в дальнейшем сформируется база социально-психологического портрета студентов.
31 октября в Молодежном центре Самарканда прошел спортивный шахматный турнир «Кубок хокима». Команда студентов первого курса нашего университета также приняла активное участие в этом соревновании.
Деятельность нашего университета расширяется год от года, предоставляя все необходимые условия и возможности для студентов. Самаркандский кампус Академии туризма ООН, единственный в Центральной Азии, остается для наших студентов удобным местом для совершенствования знаний и навыков в области туризма, культурного наследия.
В эти дни студенты очного и заочного направлений обучения нашего университета участвуют в курсовых процессах в Самаркандском кампусе Академии туризма ООН. Кроме того, лаборатории академии также служат пространством знаний и навыков для молодых студентов.