Yangiliklar: Fevral 2025
Bugun 28-fevral kuni universitetimiz talabalari o‘rtasida sport musobaqalarini yanada ommalashtirish maqsadida oliygoh sport mashg'ulotlari bo'limi yetakchi mutaxassisi va  tyutor P.Islomov birgalikda voleybol o'yini tashkil qilindi. Musobaqada talabalar jamoalarga bo‘lingan holda bellashishdi.
Joriy yilning 26-fevral kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti talaba yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish maqsadida “QUIZ” intellektual o‘yini tashkil etildi.
Tashkil etilgan intellektual o‘yinda
1-o‘rin – Fenix,
2-o‘rin – Not enough,
3 - o‘rin Everest jamoalari munosib ishtirok etib g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
Juma, 28 Fevral 2025 17:13
# Milliy liboslar xalqimiz ko‘rki
Milliy liboslar haftaligida universitetimizning 1- bosqich TTE-124 guruhi
talabalari jamoasi ham faol ishtirok etishdi.
Bugun, 28-fevral kuni Xotin-qizlar kengashi tashabbusi bilan “Sadoqat saroyining mangu malikasi yoxud Zulfiyaxonim” nomli ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil qilindi. She’riyat kechasiga Yozuvchilar uyushmasi viloyat bo‘limi rahbari T.Tugalov va shoirlar taklif qilindi.
Tadbirni universitetimiz Xotin-qizlar kengashi raisi M.Abbasova kirish so‘zi bilan ochib, barchani kirib kelayotgan bahor ayyomi bilan qutladi va Zulfiyaxonim ijodi va faoliyatiga to‘xtalib o‘tdi.
Bu yil Zulfiyaxonim tavalludining 110-yilligi mamlakatimizda keng nishonlanmoqda. Tadbirda Yozuvchilar uyushmasi viloyat bo‘limi rahbari T.Tugalov va shoir Muhammad Rizo so‘z olib, shoira ijodidan namunalar o‘qish bilan birga ijodkorning betakror isteʼdodi, vatanga, yorga bo‘lgan muhabbatini ta’riflab berishdi. She’riyat kechasida universitet talabalari ham turli tillarda Zulfiyaxonim ijodidan she’rlar o‘qib, qo‘shiqlar kuylashdi. Tadbir so‘nggida Zulfiyaxonim va uning turmush o‘rtog‘i H.Olimjon haqilagi sahna ko‘rinishi namoyish qilindi.
Bir so‘z bilan aytganda, o‘zbek xalqining buyuk shoirasi Zulfiyaxonim tavalludiga bag‘ishlangan tadbir talabalarimizda katta taassurot qoldirganligi bilan ahamiyatli bo‘ldi.
2025 yil 28-fevral kuni "Ipak yo‘li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Man-224 guruhi talabalari hamda guruh tyutori M.Tilavov va universitet profilaktika inspektori Sh.Qurbonov hamkorligida "Biz odam savdosiga qarshimiz" mavzusida davra suhbati o'tkazildi.
Seminarga universitet Ilmiy tadqiqotlar va innovatsiya ishlari bo‘yicha prorektori Tongqian Zou tomonidan Jizzax viloyat turizm qo‘mitasi Turizm departamenti direktori Egamberdiyev Aziz taklif etilgan.
Seminar mavzusi: Jizzax viloyatining turizm salohiyati
Seminar o‘tkazilish vaqti: 3-mart, 2025-yil soat 15:30-16:30
Seminar o‘tkazilish joyi: Universitet binosi, 229-xona.
Barcha professor-o‘qituvchilar, ilmiy izlanuvchilar talabalar va qiziquvchilarni ushbu ilmiy seminarga taklif etamiz!
Bugun, 27-fevral kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti psixologi D.Turdiyeva va tyutor M.Tilavov tomonidan “Logistika” va “Muzeyshunoslik” yo‘nalishlarida tahsil olayotgan 1-bosqich talabalari uchun psixologik treninglar tashkil etildi.
Tadbirda hozirgi zamon insonining tushkunlik, ruhsizlik, hafsalasizlik holatiga tushishining psixologik sabablari haqida batafsil ma’lumot berildi. Amaliy qismda talabalarning ayni damdagi kayfiyatini ranglarda ko‘ruvchi psixologik texnika bajarildi. Guruhdagi jamoaviy ruh, jipslik, birdamlikni shakllantiruvchi harakatli o‘yinlar, tanani tonusga keltiruvchi psixogimnastik mashqlar qiziqarli tarzda amalda qo‘llanildi.
Treninglar ko‘tarinki ruhda o‘tdi va barcha ishtirokchilarda ijobiy taassurot qoldirdi, talaba yoshlarning ko‘zlangan maqsadlari sari olg‘a borish uchun ajoyib motivatsiya bo‘ldi.
Sizni 2025-yil 28-fevral kuni soat 10:00da 230-ma’ruza zalida bo‘lib o‘tadigan “O‘zbekistonni JSTga a’zo bo‘lishining iqtisodiy oqibatlari” mavzusidagi ilmiy seminarga taklif qilamiz.
Mazkur tadbir marketing va qabul bo‘limi tomonidan tashkillashtirilmoqda. Mazkur uchrashuv O’zbekistonni JSTga a’zo bo ‘lishi va uning iqtisodiy oqibatlari, turizm sohasiga ta’siri kabi dolzarb masalalarni muhokama qilish, ilmiy-amaliy tajriba almashish va sohaga oid innovatsion yondashuvlarni o‘rganish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Barcha qiziquvchilarni ushbu muhim ilmiy seminarda ishtirok etishga chorlaymiz!
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 1-maydagi 176-sonli "Axborot-kutubxona xizmati ko‘rsatish sohasida davlat xizmatlarining ma’muriy reglamentlarini tasdiqlash to‘g‘risida"gi qaroriga muvofiq, "Ipak yo‘li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti jurnali 2025-yil 27-fevralda xalqaro standart seriya raqamini (ISSN) oldi. Jurnal axboroti quyidagicha:

Сегодня, 28 февраля, с целью популяризации спортивных соревнований среди студентов нашего университета, был организован волейбольный матч ведущим специалистом отдела спортивных мероприятий университета и тьютором П. Исломовым. Во время соревнования студенты были разделены на команды и состязались друг с другом.
26 февраля 2025 года в Международном университете туризма и культурного наследия’’Шелковый путь’’ была организована интеллектуальная игра "QUIZ" с целью более содержательного проведения досуга студентов.
В интеллектуальной игре следующие команды заняли призовые места:
1-е место – Fenix,
2-е место – Not enough,
3-е место – Everest.
Эти команды активно участвовали и завоевали победу.
В рамках недели национальных костюмов команда студентов первого курса группы TTE-124 нашего университета также активно приняла участие.
Сегодня, 28 февраля, по инициативе Женского совета было организовано духовно-просветительское мероприятие под названием “Символ верности и любви”. На поэтический вечер были приглашены руководитель областного отделения Союза писателей Узбекистана Т. Тугалов и другие поэты.
В начале мероприятия председатель Женского советаа нашего университета М.Аббасова поздравила всех с наступающим весенним праздником и рассказала о творчестве и деятельности Зульфии.
В этом году отмечается 110-летие со дня рождения величайшей поэтессы прошлого столетия. На мероприятии руководитель областного отделения Союза писателей Т. Тугалов и поэт Мухаммад Ризо прочитали отрывки из творчества поэтессы, а также рассказали о ее уникальном таланте, любви к Родине. На поэтическом вечере талантливая молодежь нашего университета прочитала стихи из творчества Зульфии на разных языках.
В завершение мероприятия была показана сценическая постановка, рассказывающая об истории прекрасной любви между Зульфияхоним и ее супруга – не менее гениального поэта Хамида Олимжона.
Творческий вечер, посвященный ко дню рождения великой узбекской поэтессы Зульфии, произвело огромное впечатление на наших студентов.
28 февраля 2025 года в "Шелковом пути" Международном университете туризма и культурного наследия состоялась дискуссия на тему "Мы против торговли людьми", организованная студентами группы Man-224, а также с участием их наставника М. Тильявова и инспектора университета по практике Ш. Курбонова.
Специальным гостем семинара станет Эгамбердиев Азиз, Директор департамента туризма Джизакского областного комитета по туризму приглашенный проректором по научным исследованиям и инновациям Тунцянь Зоу.
Приглашаем всех профессоров, научных исследователей, студентов и заинтересованных участников принять участие в этом научном семинаре!
Сегодня, 27 февраля, психолог Международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” Д.Турдиева и тьютор М.Тилавов организовали психологические тренинги для студентов 1-го курса, обучающихся по направлениям “Логистика” и “Музееведение”.
На мероприятии была предоставлена подробная информация о психологических аспектах, по которым современный человек впадает в состояние депрессии, уныния и апатии. В практической части была выполнена психологическая техника, благодаря которой студенты увидели свое настроение в цветах. Также на практике применялись ролевые игры, формирующие коллективный дух, сплоченность, солидарность в группе, психогимнастические упражнения, способствующие эмоциональной разрядке и тонусу тела.
Тренинги прошли в приподнятом настроении и оставили положительное впечатление у всех участников, даря им мотивацию и стимул двигаться вперед к намеченным целям.
Уважаемые преподаватели, сотрудники и студенты нашего университета, вы можете посмотреть этот контент, перейдя по вышеуказанной ссылке.
Приглашаем вас на научный семинар на тему "Экономические последствия присоединения Узбекистана к ВТО", который состоится 28 февраля 2025 года в 10:00 утра в лекционном зале,230.
Мероприятие организуется отделом маркетинга и приёма студентов. Это встреча будет важной платформой для обсуждения актуальных вопросов, таких как экономические последствия присоединения Узбекистана к ВТО, его влияние на туристическую отрасль, обмен научным и практическим опытом, а также изучение инновационных подходов в данной области.
Приглашаем всех заинтересованных принять участие в этом важном научном семинаре!
В соответствии с постановлением № 176 от 1 мая 2023 года, изданным Кабинетом Министров Республики Узбекистан "О утверждении административных регламентов государственных услуг в сфере информационно-библиотечного обслуживания", Журнал Международного университета туризма и культурного наследия ‘’Шелковый путь’’ получил международный стандартный серийный номер (ISSN) 27 февраля 2025 года. Информация о журнале следующая: