Yangiliklar: Yanvar 2025
Samarqand iqtisodiyot va servis instituti “Real iqtisodiyot” kafedrasi 2025-yil 25-mart kuni xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazadi. Unda oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari professor-o‘qituvchilari, doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar, tadqiqotchilar, magistrantlar, talabalar va soha mutaxassislari ishtirok etishlari mumkin.
Anjuman yo‘nalishlari:
Xizmatlar sohasida zamonaviy texnologiyalar va tarkibiy o‘zgarishlarning nazariy va amaliy jihatlari
Hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishda xizmatlar sohasi
Xizmatlar sohasida investitsiya va innovatsion masalalar
Maqola topshirish muddati: 2025-yil 20-martgacha
Ishtirok to‘lovi: har bir bet uchun 25 000 so‘m
Maqolalarni yuborish va qo‘shimcha ma’lumot olish uchun:
Telegram: +998334272474
Qo‘shimcha ma’lumotlarni quyidagi ilova orqali olishingiz mumkin.
Joriy yilning 22-yanvaridan 4-fevraligacha Global taʼlim boʻlimi boshligʻi Irina Qodirova va turizm kafedrasi oʻqituvchisi Mehruza Vafoqulovalar ITEC granti sovrindori sifatida “Tadbirkor ayollarning imkoniyatlarini kengaytirish” mavzusida Hindistondagi Chennay, Texnik o'qituvchilarni tayyorlash milliy institutida (NITTTR) ikki haftalik amaliyot oʻtamoqda.
ITEC (Hindistonning texnik va iqtisodiy hamkorligi) granti turli mamlakatlardan kelgan mutaxassislarga ta’lim va texnologiya sohasida qimmatli tajriba va bilim olish imkoniyatini beradi.
Texnik o'qituvchilarni tayyorlash milliy institutida amaliyot o‘tayotgan xodimlarga o‘z kasbiy malakalarini chuqurlashtirish, boshqa davlatlardan kelgan hamkasblari bilan tajriba almashish va ilg‘or tajribalarni universitet o‘quv jarayoniga joriy etish imkonini yaratadi.
Juma, 31 Yanvar 2025 10:14
Sizni 2025-yilgi turizm va madaniy meros sohasi etakchilari uchun amalga oshiriladigan ma’ruzalar doirasidagi 4-seminarga taklif qilamiz. Mehmon spiker Tazabay Uteuliev, "Aral Sea Discovery" kompaniyasi bosh direktori, Oral dengizi hududida turizm rivojlanishi va "Aral Sea Discovery" loyihasining taraqqiyot tarixi haqida o‘z bilim va tajribasi bilan o‘rtoqlashadi. Ushbu seminarni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti prorektori, prof. Toni Zou olib boradi.
Joy: 229-ma’ruza zali
Vaqt: 2025-yil 3-fevral, soat 15:30 – 16:30 (Dushanba)
Sizni ushbu qiziqarli muhokamada ishtirok etishga taklif qilamiz!
Payshanba, 30 Yanvar 2025 17:36
E'LON
2025-yil 1-fevral kuni soat 10:00 da UNWTO tematik ofisida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti huzuridagi Iqtisodiyot fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi DSc.33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengashda “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti tayanch doktoranti Xashimova Madina Muradxanovnaning 08.00.17 – Turizm va mehmonxona faoliyati ixtisosligi boʻyicha “Hududlar ekoturistik salohiyatidan samarali foydalanish yo‘llari” mavzusidagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi ishi himoyasi bo‘lib o‘tadi.
Payshanba, 30 Yanvar 2025 16:56
E'lon. Hurmatli talabalar
Sindao universitetida Shandong oynasi stipendiyalari uchun arizalar topshirish jarayoni boshlandi. Shandong oynasi tomonidan taqdim etilgan 10 nafar talabaga toʻliq toʻlanadigan stipendiyalar mavjud.
Turizm ixtisosligida tahsil olayotgan 7 nafar talabaga stipendiya ajratiladi.
Madaniy meros bilan bog'liq mutaxassislik bo'yicha tahsil olayotgan 3 nafar talaba stipendiya ajratiladi.
Shandong stipendiyasiga muvofiqlik mezonlari:
✔️ Ingliz tilini bilish sertifikati (IELTS bo'yicha kamida 6,5 ​​ball).
✔️ Xitoy tilini bilish sertifikati (HSK) afzallik hisoblanadi.
✔️ Yuqori akademik ko'rsatkichlar va a'lo baholar.
✔️ Universitetning ikkinchi bosqich talabasi.
Bundan tashqari, ushbu stipendiyalar Shandong viloyati hukumatining "Do'st shahar stipendiyasi" dasturining bir qismi bo'lib, u quyidagilarni o'z ichiga oladi:
✅ O'qish to'lovlari
✅ Turar joy
✅ Sug'urta
✅ Yashash uchun beriladigan mablag‘: bir yilning 10 oy oyiga 1800 RMB.
Hoziroq murojaat qiling va ushbu ajoyib imkoniyatdan foydalaning! Murojaatlar Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. elektron pochta orqali yuborilishi kerak
Ariza topshirishning oxirgi muddati: 2025-yil 20-fevral
Bugun, 30-yanvar kuni “Ipak yo’li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti xotin-qizlar maslahat kengashi raisi M.Abbasova, rektor maslahatchisi  S.Kulmuratov, “Tarix va madaniy meros” kafedrasi mudiri M.Sidiqovalar  tomonidan 1-bosqich 124-guruh talaba-qizlari o’rtasida “Jaholatga qarshi ma’rifat” mavzusida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv davomida mas’ullar “Jaholatga qarshi – ma’rifat“ tamoyili asosida ulg’ayib kelayotgan yoshlarimizni sog‘lom e’tiqod ruhida tarbiyalashga alohida ahamiyat qaratishdi. Ayniqsa, XXI-asr globallashuv jarayonida yoshlarimiz radio-televideniye, matbuot, internet kabi vositalar orqali har-xil axborot va ma’lumotlarni olmoqda. Ba’zi bir aqidaparastlar o‘z g‘arazli maqsadlari yo‘lida mafkuraviy ta’sir o‘tkazishga urinib, qabih ishlarini amalga oshirmoqda. Ma’lumki, har qanday kasallikni oldini olish uchun, avvalo, kishi organizmida unga qarshi immunitet hosil qilinadi. Fikrga qarshi fikr, g‘oyaga qarshi g‘oya, jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish har qachongidan ko‘ra muhim ahamiyat kasb etishiga e’tibor qaratishdi.
Shuningdek, ishtirokchilarga “Jaholatga qarshi ma’rifat asosida yoshlarni aqidaparastlik oqimlaridan saqlash” mavzusida videoroliklar namoyish etildi. Tadbir barcha ishtirokchilarda katta qiziqish uyg’otdi. Bu kabi tadbirlar hali davom etadi.
Payshanba, 30 Yanvar 2025 10:29
VIII Xalqaro Gidlar Forumi
2025-yil 21-22 fevral kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi huzuridagi Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan “Turizm va ekskursiya faoliyati: yangi muammolar va rivojlanish yoʻllari” mavzusida VIII Xalqaro Gidlar Forumi tashkil etiladi.
Forum turizm va ekskursiya sohasining dolzarb masalalarini muhokama qilish, tajriba almashish hamda gidlar tayyorlash tizimini rivojlantirishga qaratilgan.
Shuning bilan, “Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti rahbariyati va professorlari ushbu muhim tadbirda ishtirok etishga taklif qilinadi.
Batafsil ma'lumotlarni quyidagi ilova orqali olishingiz mumkin
Bugun 29-yanvar kuni "Ipak yo'li" xalqaro turizm va madaniy meros universitetida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi huzurida Turizm qo'mitasi, Samarqand viloyati Turizm boshqarmasi hamda viloyatimizda faoliyat olib borayotgan turizm subyektlari bilan OAV vakillari o'rtasida ochiq muloqot tashkil qilindi.
Ochiq muloqotda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi huzurida Turizm qo'mitasi raisi Umid Shadiev onlayn tarzda ishtirok etdi va sohada amalga oshirilgan ishlar va galdagi vazifalarga to‘xtalib o‘tdi.  Shuningdek tadbirda Samarqand viloyati hokimining o'rinbosari R.Qobilov o‘tgan yilda  Samarqand viloyatiga xorijdan tashrif buyurgan turistlar soni, mehmonlarga servis sohasida qilingan ishlar, rejalar xususida batafsil ma’lumot berdi.  Ahamiyatlisi, ochiq muloqotda turizm yo‘nalishida faoliyat ko‘rsatib kelayotgan tadbirkorlarning ham muammolari va takliflari tinglandi. Bildirilgan takliflar va savollarga mutasaddilar tomonidan javob qaytarildi.
Chorshanba, 29 Yanvar 2025 10:59
Barcha talabalar diqqatiga! Talaba-yoshlarga sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib  qilish va ularning sport bilan shug‘ullanishiga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirish  maqsadida 2025 yil 16-18 fevral kunlari  "Talaba - yugur" ommaviy  yugurish sport musobaqasini hududiy bosqichini tashkil etilmoqda.
Barcha talabalarimizni ushbu loyihada faol bo‘lishi so‘rab qolamiz! Ishtirok etish istagida bo‘lgan talaba-yoshlar  ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
Murojaat uchun:
Tel:90 224-02-22,
90 227-28-08
Universitet Sport klubi
Ushbu dastur Xitoy universitetlarida bir yillik tadqiqotchi, yetakchi tadqiqotchi, magistratura va doktorantura kurslarini o‘z ichiga oladi.
Dastur xarajatlari (aviachipta va o‘qish) YUNESKO va Xitoy hukumati tomonidan qoplanadi. Nomzodlar ingliz tilini bilishi, yosh chegarasiga mos kelishi va sog‘lom bo‘lishi talab etiladi. Hujjatlarni 2025-yilning 21-fevraliga qadar topshirish lozim.

Материалы отфильтрованы по дате: января 2025
Кафедра «Реальная экономика» Самаркандского института экономики и сервиса проведет международную научно-практическую конференцию 25 марта 2025 года. Приглашаются профессора, докторанты, независимые исследователи, ученые, магистранты, студенты и специалисты отрасли.
Направления конференции:
Теоретические и практические аспекты современных технологий и структурных изменений в сфере услуг
Роль сферы услуг в социально-экономическом развитии
Инвестиционные и инновационные вопросы в сфере услуг
Срок подачи статей: до 20 марта 2025 года
Организационный взнос: 25 000 сум за страницу
Для отправки статей и получения дополнительной информации:
?Telegram: +998334272474
Дополнительную информацию можно получить из прилагаемого документа.
С 22 января по 4 февраля начальник отдела глобального образования Ирина Кадырова и преподаватель кафедры туризма Мехруза Вафокулова стали обладателями гранта ITEC и в настоящее время проходят двухнедельную стажировку на тему «Расширение прав и возможностей женщин-предпринимательниц» в Национальном институте подготовки преподавателей технического образования (NITTTR) в Ченнаи, Индия.
Грант ITEC (*Indian Technical and Economic Cooperation*) предоставляет специалистам из разных стран возможность получить ценный опыт и знания в сфере образования и технологий. Стажировка в NITTTR позволит нашим сотрудникам углубить профессиональные компетенции, обменяться опытом с коллегами из Индии и внедрить передовые практики в образовательный процесс нашего университета.
Пятница, 31 января 2025 10:14
Приглашаем вас на Семинар 4 в рамках Лектория 2025 года для лидеров в сфере туризма и культуры. Почетным спикером выступит Тазабай Утеулиев, генеральный директор Aral Sea Discovery, который поделится своим опытом и знаниями о развитии туризма в регионе Аральского моря и истории развития Aral Sea Discovery. Модератором встречи будет проректор и профессор Тони Зоу (Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь»). Место: Лекционная аудитория 229 Время: 3 февраля 2025 года (понедельник), 15:30 – 16:30 Будем рады вашему участию в этой увлекательной дискуссии!
Четверг, 30 января 2025 17:36
1 февраля 2025 года в 10:00 в тематическом офисе UNWTO при Международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь" на Научном совете DSc.33/01.02.2022.I.145.01, присуждающем ученые степени по экономическим наукам, состоится защита диссертации Хашимовой Мадины Мурадхановны, базового докторанта Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь", на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по экономическим наукам по специальности 08.00.17 – Туризм и гостиничное дело на тему "Пути эффективного использования экотуристического потенциала регионов".
Четверг, 30 января 2025 16:56
ОБЪЯВЛЕНИЕ. Уважаемые студенты
Прием заявок на стипендии "Window of Shandong" в Университете Циндао для программы международного академического обмена открыт Доступно 10 полностью оплачиваемых стипендий, предоставляемых "Window of Shandong".
7 стипендий выделяются для студентов, обучающихся по специальности «Туризм».
3 стипендии выделяются для студентов, обучающихся по специальности, связанной с культурным наследием.
Критерии отбора для стипендии Window of Shandong:
✔️ Сертификат о знании английского языка (не менее 6.5 по IELTS).
✔️ Сертификат о знании китайского языка (HSK) является преимуществом.
✔️ Высокая академическая успеваемость и отличные оценки.
✔️ Студент второго курса университета.
Кроме того, эти стипендии входят в программу «Friendly City Scholarship» Правительства провинции Шаньдун, которая покрывает:
✅ Оплату обучения
✅ Проживание
✅ Страховку
✅ Пособие на проживание — 1,800 юаней в месяц на протяжении 10 месяцев в году.
Подайте заявку сейчас и воспользуйтесь этой невероятной возможностью! Заявки необходимо отправить по электронной почте на адрес Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.
Срок подачи заявок: 20 февраля 2025 года
Сегодня, 30 января, председатель Женского консультативного совета Международного университета туризма и культурного наследия Шелковый путь М.Аббасова, советник ректора С.Кулмуратов, заведующая кафедрой “История и культурное наследие” М.Сидикова провели встречу на тему “Просвещение против невежества” среди студенток-первокурсниц 124-й группы.
В ходе встречи ответственные лица уделили особое внимание воспитанию подрастающего поколения в духе здоровых убеждений на основе принципа “Просвещение против невежества”. Особенно в процессе глобализации XXI века наша молодежь получает различную информацию через такие средства, как радио, телевидение, интернет, что оказывает пагубное идеологическое влияние. Известно, что для предотвращения любого заболевания в организме человека прежде всего создается иммунитет. Спикеры обратили внимание на то, что борьба с мыслью против мысли, идеей против идеи, просвещением против невежества имеет более важное значение, чем когда-либо.
Также участникам были продемонстрированы видеоролики на тему “Защита молодежи от фанатических течений на основе просвещения против невежества”. Мероприятие вызвало большой интерес у всех участников. Подобные мероприятия будут продолжаться.
Четверг, 30 января 2025 10:29
VIII Международный форум гидов
21-22 февраля 2025 года Научно-исследовательский институт развития туризма при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан организует VIII Международный форум гидов на тему: «Туризм и экскурсионная деятельность: новые проблемы и пути развития».
Форум направлен на обсуждение актуальных вопросов в сфере туризма и экскурсионной деятельности, обмен опытом, а также развитие системы подготовки гидов.
Руководство и профессорско-преподавательский состав Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» приглашаются принять участие в этом важном мероприятии.
Более подробную информацию вы можете получить через следующее приложение.
Сегодня, 29 января, в Международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь" было организовано открытое общение с Комитетом по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Туристическим управлением Самаркандской области и действующими в регионе туристическими субъектами, а также с представителями СМИ.
В открытом диалоге принял участие онлайн председатель Комитета по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Умид Шадиев, который рассказал о проделанной работе в секторе и задачах на будущее. Также заместитель губернатора Самаркандской области Р. Кабилов подробно рассказал о количестве иностранных туристов, посетивших Самарканд в прошлом году, о работе в сфере обслуживания гостей и планах на будущее. Важно, что на открытой встрече были услышаны проблемы и предложения предпринимателей, работающих в сфере туризма. На озвученные предложения и вопросы были даны ответы соответствующими органами.
Среда, 29 января 2025 10:59
Внимание всем студентам! С целью пропаганды здорового образа жизни среди студентов и молодежи, а также для повышения их интереса к занятиям спортом, с 16 по 18 февраля 2025 года будет организован региональный этап массовых беговых соревнований "Студент- бег".
Просим всех наших студентов активно участвовать в этом проекте! Студенты, желающие принять участие, могут зарегистрироваться.
Для справок обращайтесь:
Тел: 90 224-02-22,
90 227-28-08
Спортивный клуб университета
Эта программа предлагает обучение в университетах Китая по следующим направлениям: однолетнее исследование, старший научный сотрудник, магистратура и докторантура.
Расходы (авиабилет и обучение) покрываются ЮНЕСКО и правительством Китая. Кандидаты должны владеть английским языком, соответствовать возрастным ограничениям и быть здоровыми. Документы необходимо подать до 21 февраля 2025 года.