Yangiliklar: Iyul 2024
Biz eng iste’dodli talabalar uchun “Turizm kafedrasi” stipendiyasini e’lon qilayotganimizdan mamnunmiz! Agar Siz 2024/2025-o’quv yilining
1-semestrida akademik, ilmiy va professional jihatdan yuqori natijalarga erishgan bo‘lsangiz, bu siz uchun ajoyib imkoniyatdir.
Quyida “Turizm kafedrasi” stipendiyasi talablari bilan tanishib chiqishingiz mumkin. Agar o’zingizni stipendiyaga loyiqman deb o’ylasangiz – ushbu stipendiya aynan SIZ uchun!
Tanlov mezonlari:
Akademik ballar (40%)
GPA va baholar reytingi: GPA (min. 85%) va baholar reytingini daftarchasini taqdim eting. A’lo akademik ko‘rsatkichlar muhimdir.
Motivatsion xat (25%)
Nima uchun siz stipendiyaga loyiq ekanligingizni tushuntiruvchi, akademik yutuqlaringiz, karyera maqsadlaringiz va shaxsiy orzularingizni bayon etuvchi motivatsion xat yozing. O'z sohangizga bo'lgan motivatsiya va sadoqatingizni yoritib bering.
Video CV (10%)
Oldingi yutuqlaringiz va kelajakdagi maqsadlaringizni yorituvchi professional va ijodiy video CV yarating. Video aniq va qiziqarli bo’lishi hamda unda qobiliyatlar to’liq yoritilishini ta'minlang.
“Mening Turizm kafedrasidagi ustozim” video taqdimot (10%)
Siz uchun eng yaxshi ustozning universitet va shaxsiy hayotizdagi o‘rni (kamida 3 ta ustoz)
Til sertifikati(15%)
TOEFL, IELTS va Milliy Sertifikat (CEFR) kabi amaldagi tilni bilish darajasi sertifikatini taqdim eting. Ikkinchi xorijiy tildagi sertifikga ustunlik beriladi.
Stipendiya haqida ma’lumot:
Stipendiya miqdori – har oy 500000 so‘m - 1 000.000 so’m oralig‘ida Davomiyligi – bir semestr (4 oy)
Murojaat qilish tartibi:
1. Akademik transkriptlaringizni (GPA) yuklang;
2. Motivatsion xatingizni yuklang (500 ta so’z);
3. Video CV (50 mb va 2 daqiqadan oshmasin) yarating va yuklang;
4. “Mening Turizm kafedrasidagi ustozim” video taqdimot (50 mb va 2 daqiqadan oshmasin) yarating va yuklang;
5. Til bilish darajasi sertifikati (IELTS, TOEFL yoki milliy sertifikat CEFR)ni yuklang.
Hujjatlarni bitta faylda saqlagan holda telegramdagi ushbu foydalanuvchi (username) @tourism_departmentt nomiga yuboring:
Ariza topshirishning oxirgi muddati: 07.02.2025
Chorshanba, 24 Iyul 2024 12:19
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti mahallalar bolalari uchun yozgi mavsumda suzish, badminton, shaxmat, stol tennisi sport turlari bo‘yicha to‘garaklar boshlanganligini e’lon qiladi. Ushbu sport to‘garaklari haftaning dushanba kunidan juma kuniga qadar bo‘lib o‘tadi.
Murojaat uchun manzil: Universitet xiyoboni 17-uy.
Telefon: 97 285 78 39
Kuni kecha 23 iyul universitetimizning bitiruvchilar bo‘lgan 340 nafar talabasi uchun unutilmas kun bo‘ldi. Tadbirda Turizm qo‘mitasi mutasaddilari, universitetimiz rahbariyati, ish beruvchi tashkilotlar rahbarlari hamda 2023-2024 o‘quv yilida bitirayotgan kunduzgi, sirtqi bakalavr va magistratura bosqichi bitiruvchilari va ularning ota-onalari ishtirok etdi.
Dastlab tadbirda universitetimiz rektori A.Abduxakimov barcha bitiruvchilarga bayram tabrigi yo‘lladi. Shundan so‘ng Turizm qo‘mitasi va universitetimiz mutasaddilari hamda bitiruvchilar, ularning ota-onalari tomonidan dil izhorlari bildirildi.
Shundan so‘ng o‘tgan o‘quv yilida faol va tashabbuskor bo‘lgan bir guruh professor-o‘qituvchilarga hamda yil davomida universitetimiz bilan hamkorlikda faoliyat olib borgan turizm sohasi rahbarlariga tashakkurnomalar topshirildi.
– “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti bilan doimiy hamkorlikda ish olib boramiz. Har yili ko‘plab talabalar Samarqanddagi “Air Marokanda” xalqaro aeroportida amaliyot o‘tash bilan birga shu yerda mehnat faoliyatini ham davom ettirmoqda. Xalqaro aeroportda faoliyat olib borayotgan universitet bitiruvchilarining bilimi va tashabbuskorligi tahsinga sazovor,-deydi “Air Marokanda” xalqaro aeroporti ish boshqaruvchisi A.Nasriev.
Bitiruvchilar uchun eng hayajonli daqiqalar. Yillar mobaynidagi o‘qish va mehnat natijasi bo‘lgan mustaqil hayotga yo‘llanma diplom topshirish marosimi o‘tkazildi.
-Men Andijon viloyatidan kelib ushbu nufuzli unversitetda ta’lim olganligimdan benihoya faxrlanaman. Bugun ingliz tilida xuddi ona tilim o‘zbek tilidek ravon gaplasha olaman. Eng muhimi men bugun viloyat hokimligining xalqaro bo‘limida o‘z faoliyatimni boshlab yubordim,- deydi bitiruvchimiz Sh.Hayitboev.
Chorshanba, 24 Iyul 2024 09:46
UNIVERSITET ILMIY SALOHIYATI OSHMOQDA
Ma’lumki, Muhtaram Prezidentimiz Sh.Mirziyoev 2023-yil 29-martda mamlakatimiz turizm salohiyatini oshirish masalalari bo‘yicha o‘tkazgan videoselektor yig‘ilishida “Turizm ham iqtisodiy, ham ijtimoiy-madaniy ahamiyatga ega keng qamrovli soha. U daromadliligi bo‘yicha dunyoda uchinchi o‘rinda turadi. Yana bir muhim tomoni, kam xarajat bilan ko‘p ish o‘rinlari yaratish imkonini beradi” degan edilar.
Darhaqiqat, ushbu salohiyatdan foydalanib, mazkur vazifalarni muvaffaqiyatli hal etish maqsadida turistik xizmatlarning o‘ziga xos xususiyatlarini aniqlash, turistik klasterlarning tuzilishi, muammolari va rivojlanish istiqbollarini ko‘rib chiqish hamda klaster yondashuvining nazariy va amaliy jihatlarini tadqiq qilish, shuningdek, turizm sohasining klaster yondashuvi asosidagi innovatsion rivojlanishini ta’minlash kabi istiqbolli yo‘nalishlarda ilmiy tadqiqotlar olib borish bugungi kunning dolzarb masalasiga aylandi.
Joriy yilning 20-iyul kuni universitet huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy kengashning navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Majlisda universitetning “Ta’lim sifatini ta’minlash va akkreditatsiya” bo‘limi boshlig‘i To‘xtamishov Aziz Qahramonovichning 08.00.17 – «Turizm va mehmonxona faoliyati» ixtisosligi bo‘yicha iqtisodiyot fanlaridan falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etgan “Klaster yondashuvi asosida turizm sohasini innovatsion rivojlantirishning iqtisodiy mexanizmini takomillashtirish” mavzusidagi dissertatsiya ishining himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Qizg‘in va bahslarga boy o‘tgan dissertatsiya ishi himoyasi natijasiga ko‘ra, Ilmiy kengash a’zolari tomonidan To‘xtamishov Aziz Qahramonovichning 08.00.17 – «Turizm va mehmonxona faoliyati» ixtisosligi bo‘yicha iqtisodiyot fanlaridan falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan “Klaster yondashuvi asosida turizm sohasini innovatsion rivojlantirishning iqtisodiy mexanizmini takomillashtirish” mavzusidagi dissertatsiyasi dolzarb mavzuga bag‘ishlanganligi, ilmiy yangiliklari yetarli darajada asoslanganligi va tugallangan ilmiy tadqiqot ishi ekanligi hisobga olinib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasining “Fan doktori ilmiy darajasini berish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomida (PhD) qo‘yilgan talablariga to‘la javob berishligi e’tirof etildi va tadqiqotchi da’vo qilayotgan iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasiga loyiq deb topildi.
Ma’lumot uchun: “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc. 33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengash Muhtaram Prezidentimizning 2021-yil 30-oktabrdagi “Turizm, madaniy meros va muzeyshunoslik sohalarida malakali kadrlar tayyorlashning uzluksiz tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5270-sonli Qarori asosida tashkil etilgan bo‘lib, bugungi kunda turizm va madaniy meros sohalarida faol ilmiy tadqiqot ishlarini olib borayotgan tadqiqotchilarga o‘zlarining ilmiy yangiliklarini va yutuqlarini ilmiy jamoatchilikka ma’lum qilish imkoniyatini bermoqda. O‘tgan davr mobaynida Ilmiy kengashda ko‘plab tadqiqotchilarning ilmiy ishlari muhokama qilindi. Ilmiy tadqiqot ishlarini muvaffaqiyatli himoya qilgan tadqiqotchilar Ilmiy Kengashning tegishli qarorlari asosida  08.00.17 – «Turizm va mehmonxona faoliyati» ixtisosligi bo‘yicha iqtisodiyot fanlaridan falsafa doktori (PhD)  va fan doktori (DSc) ilmiy darajalariga erishdilar.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Turizm kafedrasi mudiri Akmaljon Odilov hamda kafedra o‘qituvchisi Muslima Amiriddinovalar Janubiy Korea respubliksida xizmat safarida bo‘lib turibdi. Bugun 17-iyul kuni universitetimiz vakillari Namseul universitetiga tashrif buyurishdi va ushbu universitetning vitse-prizedenti, professor Yun-Seok Li (Yun-Seok, Lee) va boshqa ma’sullar tomonidan qabul qilindi. Uchrashuvda ikki universitet kelishuvi asosida ochilayotgan “O‘zbekshunoslik” kafedrasining faoliyati haqida atroflicha suhbatlashildi. Suhbat davomida kafedraning O‘zbekiston tarixi va madaniyati, o‘zbek tili va adabiyotini Janubiy Koreada keng targ‘ib qilishda muhim o‘rinni egallashiga ishonch bildirildi.Vitse-prizedenti, professor Yun-Seok Li (Yun-Seok, Lee) tomonidan “O‘zbekshunoslik” kafedrasiga ma’sul etib universitetning O‘zbekistonlik professori Zoir Sattarov tayinlandi.
Eslatib o‘tmiz, O‘zbekiston tarixi va madaniyati, o‘zbek tili va adabiyotini targ‘ib qiluvchi “O‘zbekshunoslik” kafedralari faoliyatini xorijiy mamlakatlarda, jumladan, Janubiy Korea respublikasida yo‘lga qo‘yish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-19-son qarorida keltirilgan.
Dushanba, 15 Iyul 2024 17:17
Xitoy ommaviy axborot vositalari “Ipak yo'li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida Markaziy Osiyoda birinchi Xitoy kitob markazi ochilgani haqida xabar berdi!Xitoy ommaviy axborot vositalari “Ipak yo'li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida Markaziy Osiyoda birinchi Xitoy kitob markazi ochilgani haqida xabar berdi!
Markaz Xitoy tilidagi adabiyotlarning keng tanlovini va Xitoy madaniyati va tili bo'yicha o'quv qo'llanmalarini taklif etadi.
Biz barcha talabalar va o'qituvchilarni markazga tashrif buyurishga va uning resurslaridan foydalanishga taklif qilamiz.
Chorshanba, 10 Iyul 2024 15:31
Karimov Anvar Aktam o'g'lining 08.00.17 – “Turizm va mehmonxona faoliyati” ixtisosligi bo‘yicha Iqtisodiyot fanlari falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan “Turistik destinatsiyalarni samarali rivojlantirishning tashkiliy-iqtisodiy mexanizmlarini takomillashtirish (Navoiy viloyati misolida)” mavzusidagi dissertatsiya ishi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti qoshidagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi DSc.33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengash huzuridagi Ilmiy seminarda 2024-yil 12-iyul kuni soat 16:00 da (108-xona) muhokama qilinadi.
Chorshanba, 10 Iyul 2024 15:21
Kaxarov Jasur Abulkosimovichning 08.00.17 - "Turizm va mehmonxona faoliyati" ixtisosligi bo‘yicha Iqtisodiyot fanlari falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan "O’zbekistonda gastronomiya turizmini tashkil qilish va rivojlantirish yo’llari" mavzusidagi dissertatsiya ishi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti qoshidagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi DSc.33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengash huzuridagi Ilmiy seminarda 2024-yil 12-iyul kuni soat 14:30 da (108-xona) muhokama qilinadi.
2024-yil 8-iyul sanasida Xitoy Xalq Respublikasi Ta’lim vaziri Huai Jingpeng va Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti prezidenti Ji Jinbiao boshchiligidagi delegatsiya universitetimizga tashrif buyurdi.Xitoy Xalq Respublikasi Ta’lim vazirining O‘zbekistonga birinchi tashrifi bo‘lib, Samarqand shahridagi tashrifi universitetdan boshlandi. Oliy martabali mehmonlarni Ekologiya, atrof muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Kazbekov Jusipbek Sidikbekovich, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti ma’muriy masalalar bo‘yicha birinchi prorektor Dilmurod Nasimov va Ilmiy tadqiqotlar va innovatsiya ishlari bo‘yicha prorektor Tongqian Zou kutib oldi.Mehmonlar tashrif davomida universitetda yaratilgan sharoitlar bilan tanishtirilib qolmay, ularga Xitoy oliy ta’lim muassasalari bilan amalga oshirilgan hamkorlik dasturlari, loyihalar va kelajakda amalga oshirilishi rejalashtirilgan ishlar haqida ham alohida ta’kidlab o‘tildi.Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti bilan o‘rnatilgan hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida ikkala davlat talabalariga yangi o‘quv dasturlarini joriy etish maqsadida bakalavr va magistratura boshqichlari uchun qo‘shma ta’lim dasturi bo‘yicha hamkorlik shartnomasi imzolandi. Mazkur erishilgan kelishuv asosida endilikda talabalar ikki universitet diplomlarini qo‘lga kiritishlari mumkin bo‘ladi.
Joriy yilning 1-4 iyul kunlari "Ipak yo'li" sport klubi tomonidan Osiyo - Tinch okeani lakros Ittifoqi bilan birgalikda lakros festivali o'tkazildi. Festivalda “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti talaba qizlaridan iborat jamoa ishtirok etdi va Osiyo turniri musobaqasida 3-o'rinni qo‘lga kiritdi. Joriy yilning 1-4 iyul kunlari "Ipak yo'li" sport klubi tomonidan Osiyo - Tinch okeani lakros Ittifoqi bilan birgalikda lakros festivali o'tkazildi. Festivalda “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti talaba qizlaridan iborat jamoa ishtirok etdi va Osiyo turniri musobaqasida 3-o'rinni qo‘lga kiritdi.

Мы рады объявить стипендию «кафедра туризма» для самых талантливых студентов! Если вы преуспели в учебе, учебе и профессиональном плане в прошлом учебном году, это отличный вариант для вас. Ознакомиться с требованиями к стипендии” кафедра туризма " можно ниже. Если вы думаете, что заслуживаете стипендии – эта стипендия для вас!
Критерии отбора:
Академические оценки (40%)
GPA и рейтинг в классе: предоставьте свои академические транскрипты, демонстрирующие ваш GPA (мин. 85%) и рейтинг в классе. Высокая академическая успеваемость имеет решающее значение.
Мотивационное письмо (25%)
Напишите убедительное мотивационное письмо, объясняющее, почему вы заслуживаете стипендию, изложите свои академические достижения, карьерные цели и личные устремления. Продемонстрируйте свою мотивацию и приверженность выбранной области учебы.
Видео-резюме (10%)
Создайте профессиональное и креативное видео-резюме, подчеркивающее ваше происхождение, достижения и будущие цели. Убедитесь, что видео четкое, увлекательное и эффективно передает ваши квалификации.
Видеопрезентация «Мой преподаватель на кафедре туризма» (10%)
Роль лучшего для вас наставника в университете и личной жизни (минимум 3 наставника)
Сертификат владения языком (15%)
Предоставьте действительный сертификат о знании языка, такой как TOEFL или IELTS. Это демонстрирует вашу способность эффективно общаться на втором языке, что необходимо для академического успеха.
Дополнительные сведения:
Как подать заявку:
1. Загрузите свой рейтинг баллов по предметам;
2. Напишите мотивационное письмо (не менее 500 слов);
3. Создайте и загрузите видео-резюме (50 МБ и не более 2 мин);
4. Создать и загрузить видеопрезентацию «Мой преподаватель на кафедре туризма» (50 МБ и не более 3-5 мин.);
5. Загрузите свой сертификат владения языком (IELTS, TOEFL или национальный сертификат CEFR).
Ссылка для подачи заявки: undefined
Крайний срок подачи заявки – 18.08.2024 г.
Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» объявляет о начале летнего сезона работы клубов для детей махаллей по таким видам спорта, как плавание, бадминтон, шахматы, настольный теннис. Эти спортивные занятия проходят с понедельника по пятницу недели.
Адрес: Университетский проспект, 17.
Телефон: 97 285 78 39
Вчера, 23 июля, стал незабываемым днем для 340 выпускников нашего университета. На мероприятии присутствовали сотрудники Комитета по туризму, руководство нашего университета, руководители организаций работодателей, а также выпускники очного, заочного отделений бакалавриата и магистратуры и их родители, которые заканчивают обучение в 2023-2024 учебном году.
Вначале ректор нашего университета А.Абдухакимов передал праздничное поздравление всем выпускникам. После этого со словами приветствия выступили представители Комитета туризма и нашего университета, а также выпускники, их родители.
Затем группе профессоров и преподавателей, проявивших активность и инициативу в прошедшем учебном году, а также лидерам туристической индустрии, сотрудничавшим с нашим университетом в течение года, были вручены сертификаты Благодарности.
- Мы постоянно сотрудничаем с международным университетом туризма и культурного наследия «Шелковый путь». Ежегодно многие студенты продолжают здесь свою трудовую деятельность, а также проходят практику в международном аэропорту «Air Marokanda» в Самарканде.
Знания и инициатива выпускников университета, работающих в международном аэропорту, достойны большого уважения», - говорит А.Насриев, менеджер международного аэропорта «Air Marokanda».
Самые волнительные моменты для выпускников. Состоялась церемония вручения дипломов, которые стали итогом нескольких лет учебы и работы, а также направлением в самостоятельную жизнь.
-Я горжусь тем, что родом из Андижанской области и получил образование в этом престижном университете. Сегодня я свободно говорю на английском языке, как и на родном узбекском. Самое главное, что сегодня я начал свою карьеру в международном отделе областной администрации, - говорит наш выпускник Ш.Хаитбоев.
В Новом Узбекистане осуществляются масштабные реформы в направлении развития инновационного сектора экономики туризма, определения закономерностей кластерного развития туристической индустрии и совершенствования механизма управления инновационным кластером регионального туризма.
Известно, что Уважаемый Президент Ш.Мирзиёев на состоявшемся 29 марта 2023 года видеоселекторном совещании по вопросам повышения туристического потенциала нашей страны сказал: «Туризм – это обширная сфера, имеющая как экономическое, так и социально-культурное значение, по рентабельности занимает третье место в мире. Еще одним важным аспектом является то, что это позволяет создать много рабочих мест при низких затратах».
Действительно используя этот потенциал, в целях успешного решения данных задач: определить специфику туристических услуг, рассмотреть структуру, проблемы и перспективы развития туристских кластеров, а также исследовать теоретические и практические аспекты кластерного подхода. Кластерный подход к туристической отрасли, проведение научных исследований в таких перспективных направлениях, как обеспечение инновационного развития, стало сегодня актуальным вопросом.
20 июля текущего года при Международном университете туризма и культурного наследия “Шёлковый путь” состоялось очередное заседание Научного Совета по присуждению ученой степени под номером DSc.33/01.02.2022.I.145.01 На заседании соискатель университета Тухтамишову Азизу Кахрамоновичу было присуждено звание доктора философии (PhD) по специальности 08.00.17 «Туризм и гостиничный менеджмент».
Согласно заключению членов Научного Совета диссертация на соискание ученой степени доктора философии (PhD) на тему «Совершенствование экономического механизма инновационного развития туристической сферы на основе кластерного подхода» подготовленная А.К.Тухтамишовым отвечает всем требованиям, установленным Высшей аттестационной комиссией. Работа является законченной научно-исследовательской работой, имеющей научную новизну и практические предложения, а её автор заслуживает ученой степени доктора философии (PhD) по специальностям 08.00.17 – Туризм и гостиничная деятельность.
Для справки: Научный совет DSc.33/01.02.2022.I.145.01 по присуждению ученых степеней при Международном университете туризма и культурного наследия “Шёлковый путь” создан по Постановлению «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы непрерывной подготовки квалифицированных кадров в сферах туризма, культурного наследия и музееведения» Президента Республики Узбекистан, от 30.10.2021 г. № ПП-5270.
Научный совет дает возможность многим исследователям и докторантам активно проводить научные исследования в сферах туризма и культурного наследия, информировать научное сообщество о своих научных инновациях и достижениях.
За прошедший период на Научном совете обсуждались научные работы многих исследователей. На основании соответствующих решений Научного совета исследователи и докторанты, успешно защитившие свои научные исследования, получили степени доктора философии (PhD) и доктора наук (DSc) в области экономики по специальности «Туризм и гостиничная деятельность» на 08.00.17.
Заведующий кафедрой туризма Международного университета туризма и культурного наследия Акмалжон Одилов и преподаватель кафедры Муслима Амириддиновалар находятся в командировке в Республике Южная Корея.
Сегодня, 17 июля, представители нашего университета посетили Университет Намсеул и были приняты вице-президентом этого университета профессором Юн-Сок Ли (Yun-Seok, Lee) и другими официальными лицами. На встрече состоялось детальное обсуждение деятельности кафедры «Узбековедение», которая открывается на основании соглашения двух вузов. В ходе беседы была выражена уверенность, что кафедра сыграет важную роль в широком распространении истории и культуры Узбекистана, узбекского языка и литературы в Южной Корее.Вице-президент, профессор Юн-Сок Ли (Yun-Seok, Lee) назначил заведующим кафедрой «Узбековедения» Зоира Саттарова, профессора из Узбекистана.Напомним, создание кафедр «Узбековедения», распространяющих историю и культуру Узбекистана, узбекский язык и литературу в зарубежных странах, в том числе в Республике Южная Корея, является поручением Президента Республики Узбекистан. Об этом говорится в УП- №19.
Китайское СМИ сообщило об открытии первого в Центральной Азии Центра китайской книги в Международном университете туризма и культурного наследия Шелковый путь!Китайское СМИ сообщило об открытии первого в Центральной Азии Центра китайской книги в Международном университете туризма и культурного наследия Шелковый путь!
Центр предлагает широкий выбор литературы на китайском языке и учебные пособия по китайской культуре и языку.
Приглашаем всех студентов и преподавателей посетить Центр и воспользоваться его ресурсами
Каримов Анвар Актам угли 08.00.17 - Диссертационная работа на тему “Совершенствование организационно-экономических механизмов эффективного развития туристских дестинаций (на примере Навоийской области)", написанная на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по специальности «Туризм и гостиничная деятельность». будет обсуждаться 12 июля 2024 года в 16:00 часов (аудитория 108) при Ученом совете за номером DSc.33/01.02.2022.I.145.01 по присуждению ученых степеней по экономическим наукам при Международным университетом туризма и культурного наследия "Шелковый путь".
Кахаров Джасур Абулкосимович 08.00.17 - Диссертационная работа на тему “Пути организации и развития гастрономического туризма в Узбекистане”, написанная на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по специальности «Туризм и гостиничная деятельность». будет обсуждаться 12 июля 2024 года в 14:30 часов (аудитория 108) при Ученом совете за номером DSc.33/01.02.2022.I.145.01 по присуждению ученых степеней по экономическим наукам при Международным университетом туризма и культурного наследия "Шелковый путь".
8 июля 2024 года наш университет посетила делегация во главе с министром образования Китайской Народной Республики Хуай Цзиньпэном и президентом Пекинского университета международных исследований Цзи Цзиньбяо. Первый визит министра образования Китайской Народной Республики в Узбекистан начался с посещения университета в Самарканде. Высокопоставленных гостей встретили заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Казбеков Джусипбек Сидыкбекович, первый проректор по административным вопросам Международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” Дилмурод Насимов и проректор по научным исследованиям и инновациям Тунцянь Цзоу. В ходе визита гостей не только ознакомили с условиями, созданными в университете, но и особо подчеркнули реализуемые программы сотрудничества с высшими учебными заведениями Китая, проекты и планируемую работу. В целях дальнейшего развития установленного сотрудничества с Пекинским университетом международных исследований было подписано соглашение о сотрудничестве в рамках совместной образовательной программы для руководителей бакалавриата и магистратуры с целью внедрения новых учебных программ для студентов из обеих стран. В соответствии с достигнутым соглашением, теперь студенты смогут получить два университетских диплома.