Yangiliklar: Iyun 2024
O‘zbekiston Respublikasining Xorijiy davlatlarda O‘zbekiston tarixi va madaniyati, o‘zbek tili va adabiyotini o‘rganishni keng targ‘ib etish ishlarini tashkil qilish va muvofiqlashtirish bo‘yicha idoralararo ishchi guruh mas’ul kotibi, f.f.d., prof. J.D.Eltazarov tomonidan Turkiya Respublikasi Istanbul universiteti Turkologiya tadqiqotlari institutida “O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi tarixiy, madaniy va adabiy aloqalar” mavzusida taqdimot o‘tkazildi.
Tadbirda Istanbul universiteti Turkiyot tadqiqotlari instituti direktori, prof. Ayshe Zishan Furat, direktor o‘rinbosari dots. Sait Turkan, Til markazi boshligʻi dots. Mehmet Yalchin Yilmaz, Hozirgi turkiy tillar va adabiyotlar kafedrasi dotsenti Raile Kashgarli hamda universitet doktorant va magistrantlari ishtirok etdi.
Taqdimotda O‘zbekiston va Turkiyaning uzoq yillik mushtarak tarixi, madaniy meros va adabiy aloqalar bo‘yicha olib borilayotgan hamkorlik munosabatlari haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, Istanbul universiteti bilan hamkorlikda qisqa intensiv ma’ruzalar tashkil qilish, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, yosh tadqiqotchilarga o‘qish va tadqiqot olib borish imkoniyatini taqdim etish masalalarini muzokara qilish orqali ilmiy-tadqiqot va ta’lim dasturlarini kuchaytirishga kelishib olindi.
Ushbu taqdimot Istanbul universiteti professor-o‘qituvchilari va tadqiqotchilarida boy taassurot qoldirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-yanvardagi “Xorijiy davlatlarda O‘zbekiston tarixi va madaniyati, o‘zbek tili va adabiyotini o‘rganishni keng targ‘ib qilish orqali turistlar oqimini ko‘paytirish hamda mamlakatimiz nufuzini yanada oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-19-sonli qaror ijrosini ta’minlash maqsadida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti dotsenti, PhD T.I.Sultanov tomonidan Istanbul universitetida “Yangi O‘zbekiston – uning tarixi, buguni va kelajagi” mavzusida taqdimot o‘tkazildi.
Taqdimotda Yangi O‘zbekistonning Buyuk Ipak Yo‘li rivojlanishida tutgan o‘rni, mamlakatimizning boy tarixi, Renessans olimlari, O‘zbekistonda iqtisodiyot, ta’lim, madaniyat, turizm va boshqa sohalarda olib borilayotgan islohotlar, Yangi O‘zbekistonning 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi batafsil ma’lumot berildi. Tadbirda İstanbul universiteti Turkiyot tadqiqotlari instituti direktori, prof. Ayshe Zishan Furat, direktor o‘rinbosari dots. Sait Turkan, Til markazi boshligʻi dots. Mehmet Yalchin Yilmaz, Hozirgi turkiy tillar va adabiyotlar kafedrasi dotsenti Raile Kashgarli hamda universitet doktorant va magistrantlari ishtirok etdi.
Ushbu taqdimot Istanbul universiteti professor-o‘qituvchilari va tadqiqotchilarining Yangi O‘zbekistonning tarixi, buguni va kelajagi haqida boy taassurot qoldirdi.
Juma, 28 Iyun 2024 18:02
Yozgi maktab Talabalar diqqatiga!
Summer school (Yozgi maktab)da o’qish uchun ro’yxatdan o’tgan talabalar 2024-yil, 1-iyuldan boshlab berilgan dars jadvali asosida dars mashg’ulotlariga qatnashishlariz so’raladi. Summer school (Yozgi maktab)da o’qish uchun ro’yxatdan o’tgan talabalar 2024-yil, 1-iyuldan boshlab berilgan dars jadvali asosida dars mashg’ulotlariga qatnashishlariz so’raladi. Dars jarayonlari an’anaviy (offline) shaklda olib boriladi va talabalarning davomati yuritiladi. Dars jadvalida berilgan fanlar ikki hafta davom etadi va keyingi ikki haftalik uchun yangi dars jadvali yuboriladi. Summer schoolda o’qish uchun ro’yxatdan o‘tmagan talabalar dushanba kuni 101-xonaga kelib ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
Bugun 27-iyun kuni universitetimizda Xitoy kitoblari markazining tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Ushbu muhim tadbirning tashkilotchilari "Ipak yo'li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti, “Jenmin huabao” nashriyoti hisoblanadi. Markaz O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi madaniy aloqalarni chuqurlashtirishga yordam beradigan muhim madaniy markaz sifatida xizmat qilishi belgilangan. Ochilish doirasida 1000 ta kitob taqdim etildi. Shuningdek, ikki mamlakatdan kelgan yoshlar vakillari o'rtasida muloqot o‘tkazilib, unda madaniyat, ta'lim va xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Bu kabi tadbirlar Xitoy va O'zbekiston xalqlari o'rtasidagi o'zaro anglashuv va do'stlikni mustahkamlashga xizmat qilishi bilan ahamiyatga ega.
Joriy yilning 25-iyun kuni Turkiya Respublikasi Istanbul Universitetida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining “O’zbekshunoslik” kafedrasi tashkil etildi.
Payshanba, 27 Iyun 2024 15:53
“Biz giyohvandlikga qarshimiz!”
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida “26-iyun-Xalqaro giyohvandlikka qarshi kurashish kuni” munosabati bilan professor-o‘qituvchi hamda xodimlar o‘rtasida “Biz giyohvandlikga qarshimiz!” shiori ostida davra suhbati o‘tkazildi.Tadbirda universitet Yoshlar etakchisi S.Haydarov hamda universitet Xotin-qizlar Kengashi raisi M.Abbasova va Tillar va global tadqiqotlar kafedrasi o‘qituvchisi Z.Bektemirovlar Giyohvandlikning salbiy oqibatlari va undan yoshlarimizni asrashimiz uchun xar-birimiz ogoh bo‘lishimiz lozimligi haqida o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.Davra suhbatida aholi, ayniqsa, xotin-qizlar va yoshlarda “giyohvandlikka qarshi immunitet”ni, o‘quvchi va talabalar orasida kuchli ta’sir qiluvchi dorilarni iste’mol qilishga murosasiz munosabatni shakllantirish, universitetda psixofaol moddalar tarqalishining oldini olishga qaratilgan yangi ta’sirchan targ‘ibot-tashviqot va tarbiyaviy-profilaktik mexanizmlarni joriy etish takliflarini berishdi.
В целях изучения передового опыта европейских стран и взаимного обмена опытом команда университета приняла партнерское участие в первом семинаре проекта QUARTZ – “Quality Assurance for Reform and Transformation of HEIs in Uzbekistan” в рамках программы ERASMUS+ организованном в Болгарии в Варнском университете менеджмента (Varna University of Management) г.Варны 18-21 июня текущего года.
В ходе семинара представители университета предоставили подробную информацию вузам-партнерам о достижениях и планах на будущее, реализуемых в университете. В рамках проекта «QUARTZ» перед командой университета была поставлена ​​задача "WP6. Контроль и мониторинг качества". Команда университета успешно разработала план работ, обеспечивающий успех проекта QUARTZ, разработанный план работ был с энтузиазмом встречен вузами-партнерами и рекомендован к реализации.
Также в рамках семинара были детально проанализированы задачи, поставленные перед командами вузов-партнеров, внесены соответствующие изменения и дополнения на основе предложений и рекомендаций, данных командой университета, а также даны окончательные выводы партнерам о реализации проекта на этапах реализации.
Для информации: ERASMUS+ это программа Европейского Союза по поддержке проектов, сотрудничества, деятельности и мобильности в сфере образования, обучения, молодежи и спорта. Она предоставляет возможности финансирования для сотрудничества между 33 европейскими странами (государствами-членами и ассоциированными государствами) во всех этих областях.
Участие университета в проекте в качестве вуза-партнера в рамках проекта «QUARTZ» программы ERASMUS+ значимо также в связи с возрастающей международной привлекательностью университета, основанной на достижениях, достигнутых в области образования и научных исследований за время его краткосрочной деятельности.
В рамках проекта QUARTZ программы ERASMUS+ в качестве вузов-партнеров кроме нашего университета участвуют следующие вузы:
• Ташкентский международный университет Кимё (Узбекистан);
• Central Asian University (Узбекистан);
• Ургенчский филиал Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий (Узбекистан);
• Universita Degli Studi Dell'aquila (Италия);
• Varna University of Management (Болгария).
Seshanba, 25 Iyun 2024 16:42
Xalqaro Ilmiy Konferensiyaga marhamat
2024-yil 15-16-oktabr kunlari Toshkentdagi Vestminster xalqaro universitetida “Iqlim o'zgarishi, suv tanqisligi va Markaziy Osiyodagi migratsiya omillari" mavzusida Xalqaro Ilmiy konferensiya bo'lib o'tadi.2024-yil 15-16-oktabr kunlari Toshkentdagi Vestminster xalqaro universitetida “Iqlim o'zgarishi, suv tanqisligi va Markaziy Osiyodagi migratsiya omillari" mavzusida Xalqaro Ilmiy konferensiya bo'lib o'tadi. Ushbu anjuman Leybnits agrar taraqqiyot instituti (iamo) bilan hamkorlikda o'tkaziladi. Konferentsiya iqlim o'zgarishi, suv tanqisligi va migratsiya masalalariga bag'ishlangan bo'lib, olimlar va mutaxasislar masala yuzasidan muhokamalar o‘tkazib muammoning echimlarini taklif qilishadi. Universitetimiz professor-o'qituvchilarini, doktorantlar va tadqiqotchilarni ingliz tilidagi maqolalarda ishtirok etishga va uni taqdim etishga taklif qilamiz. Arizalarni topshirish bo'yicha tafsilotlar va ko'rsatmalar (undefined). Qo'shimcha ma'lumot olish uchun murojaat qiling: - - Nilufar Rashidova: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. - Axtem Useinov: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. Biz sizning ishtirokingizni intiqlik bilan kutamiz.
Seshanba, 25 Iyun 2024 15:32
Universitetimizga nufuzli Xitoy ommaviy axborot vositalari tashrif buyurmoqda
26-iyun kuni “Ipak yo'li" turizm va madaniy meros xalqaro universitetida obro'li Xitoy ommaviy axborot vositalari vakillari tashrif buyuradi. Ushbu tashrif ta'lim aloqalarini mustahkamlash va talabalarimizga Xitoyda ta'lim olish imkoniyatlarini taqdim etishga qaratilgan.
Tadbirning asosiy voqealari:
1. Ta'lim imkoniyatlari:
- Xitoyda o'qish uchun mavjud bo'lgan turli ta'lim dasturlari va stipendiyalar haqida ma’lumotga ega bo‘lishingiz mumkin.
- Xitoyda o'qishning akademik va madaniy afzalliklarini tushunish uchun vakillar bilan muloqot qilish mumkin.
2. Kitoblar sovg‘a qilish marosimi:
- Xitoylik mehmonlar universitetimizga kitoblar sovg'a qilishni reja qilishgan.
- Ushbu kitoblar kutubxonamizni boyitadi va talabalarimiz va professor-o‘qituvchilarimiz uchun qimmatli resurslar taqdim etadi.
3. "Men Xitoyni o‘qiyman" marosimi:
- Tanlangan kitoblar rasmiy ravishda universitetimizga taqdim etiladigan "Men Xitoyda o‘qiyman" marosimida ishtirok eting.
- Xitoy adabiyoti, madaniyati va ilmiy yutuqlari haqida tushunchaga ega bo'ling.Barcha talabalardan ushbu tadbirda ishtirok etishlarini va Xitoyda ta'lim olish imkoniyatlarini o'rganishlarini tavsiya qilamiz. Bu o'z ufqlaringizni kengaytirish va akademik sayohatingizni yaxshilash uchun ajoyib imkoniyatdir.
Tadbir tafsilotlari:
- Sana: 26.06.2024
Vaqt: 10:00
Joy: Universitet zaliUshbu muhim tadbirda sizning faol ishtirokingizni intiqlik bilan kutamiz. Birgalikda, "Ipak yo'li" universiteti va Xitoy o'rtasida bilim va madaniy almashinuv ko'priklarini qura olamiz.Hurmat bilan,Ilmiy va innovatsiyalar bo'limi

ВТурецкой Республике Института тюркологических исследований Стамбульского университета, ответственный секретарь межведомственной рабочей группы по организации и координации широкого содействия изучению истории и культуры Узбекистана, узбекского языка и литературы в зарубежных странах, к.ф.н., проф. Ж.Д.Элтазаров выступил с докладом на тему «Исторические, культурные и литературные связи между Узбекистаном и Турцией».
На мероприятии приняли участие директор Института тюркологии Стамбульского университета, проф. АйшеЗишанФурат, заместитель директора доц. СаитТюркан, руководитель языкового центра доц.МехметЯлчинЙылмаз, доцент кафедры современных тюркских языков и литератур РаилеКашгарлы, а также докторанты и магистранты университета.
В презентации была предоставлена подробная информация о многолетней совместной истории, культурном наследии и литературных связях Узбекистана и Турции. Также было решено усилить исследовательские и образовательные программы путем организации коротких интенсивных лекций в сотрудничестве со Стамбульским университетом, проведения совместных исследований и предоставления возможностей молодым исследователям учиться и проводить исследования.
Эта презентация произвела большое впечатление на профессоров и исследователей Стамбульского университета.
В целях обеспечения реализации решения № ПП-19 указа Президента Республики Узбекистан от 12 января 2024 года «О дополнительных мерах по увеличению потока иностранных туристов и дальнейшему повышению имиджа страны путем широкого продвижения изучения истории и культуры Узбекистана, узбекского языка и литературы в зарубежных государствах» В Стамбульском университетедоцент Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь»Султанов Т.И., предоставил турецким профессорам и исследователямпрезентациюна тему «Новый Узбекистан – его история,настоящее и будущее».
В презентации рассмотрена роль Нового Узбекистана в развитии Великого Шёлкового пути, богатая история нашей страны, учёные эпохи Ренессанса, реформы, проводимые в Узбекистане в области экономики, образовании, культуре, туризме и других областях,также была подробно раскрыта стратегия развития на 2022-2026 годы. На мероприятии приняли участие директор Института тюркологии Стамбульского университета, проф. АйшеЗишанФурат, заместитель директора доц. СаитТюркан, руководитель языкового центра доц. МехметЯлчинЙылмаз, также доцент кафедры современных тюркских языков и литературыРаилеКашгарлы, а также докторанты и магистранты университета.
Эта презентация оставила у профессоров и исследователей Стамбульского университета богатое впечатление об истории, настоящем и будущем Нового Узбекистана.
Summer school (Yozgi maktab)da o’qish uchun ro’yxatdan o’tgan talabalar 2024-yil, 1-iyuldan boshlab berilgan dars jadvali asosida dars mashg’ulotlariga qatnashishlariz so’raladi. Summer school (Yozgi maktab)da o’qish uchun ro’yxatdan o’tgan talabalar 2024-yil, 1-iyuldan boshlab berilgan dars jadvali asosida dars mashg’ulotlariga qatnashishlariz so’raladi. Dars jarayonlari an’anaviy (offline) shaklda olib boriladi va talabalarning davomati yuritiladi. Dars jadvalida berilgan fanlar ikki hafta davom etadi va keyingi ikki haftalik uchun yangi dars jadvali yuboriladi. Summer schoolda o’qish uchun ro’yxatdan o‘tmagan talabalar dushanba kuni 101-xonaga kelib ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
Сегодня 27 июня состоялась торжественная Церемония открытия Центра китайской книги в нашем университете. Организаторами этого значимого события являются Международный университет туризма и культурного наследия ‘’Шелковый путь’’ и издательство «Жэньминь хуабао»,. Центр станет важным культурным узлом, способствующим углублению культурных связей между Узбекистаном и Китаем. В рамках открытия было представлено 1000 книг, а также состоялся ценный диалог между молодежными представителями из обеих стран. Обсуждались вопросы культуры, образования и международного сотрудничества, что способствует укреплению взаимопонимания и дружбы между народами Китая и Узбекистана.
Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» 25 июня текущего года открыл свою кафедру «Узбекшунослик» в Стамбульском университете Турции.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida “26-iyun-Xalqaro giyohvandlikka qarshi kurashish kuni” munosabati bilan professor-o‘qituvchi hamda xodimlar o‘rtasida “Biz giyohvandlikga qarshimiz!” shiori ostida davra suhbati o‘tkazildi.Tadbirda universitet Yoshlar etakchisi S.Haydarov hamda universitet Xotin-qizlar Kengashi raisi M.Abbasova va Tillar va global tadqiqotlar kafedrasi o‘qituvchisi Z.Bektemirovlar Giyohvandlikning salbiy oqibatlari va undan yoshlarimizni asrashimiz uchun xar-birimiz ogoh bo‘lishimiz lozimligi haqida o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.Davra suhbatida aholi, ayniqsa, xotin-qizlar va yoshlarda “giyohvandlikka qarshi immunitet”ni, o‘quvchi va talabalar orasida kuchli ta’sir qiluvchi dorilarni iste’mol qilishga murosasiz munosabatni shakllantirish, universitetda psixofaol moddalar tarqalishining oldini olishga qaratilgan yangi ta’sirchan targ‘ibot-tashviqot va tarbiyaviy-profilaktik mexanizmlarni joriy etish takliflarini berishdi.
В целях изучения передового опыта европейских стран и взаимного обмена опытом команда университета приняла партнерское участие в первом семинаре проекта QUARTZ – “Quality Assurance for Reform and Transformation of HEIs in Uzbekistan” в рамках программы ERASMUS+ организованном в Болгарии в Варнском университете менеджмента (Varna University of Management) г.Варны 18-21 июня текущего года.
В ходе семинара представители университета предоставили подробную информацию вузам-партнерам о достижениях и планах на будущее, реализуемых в университете. В рамках проекта «QUARTZ» перед командой университета была поставлена задача "WP6. Контроль и мониторинг качества". Команда университета успешно разработала план работ, обеспечивающий успех проекта QUARTZ, разработанный план работ был с энтузиазмом встречен вузами-партнерами и рекомендован к реализации.
Также в рамках семинара были детально проанализированы задачи, поставленные перед командами вузов-партнеров, внесены соответствующие изменения и дополнения на основе предложений и рекомендаций, данных командой университета, а также даны окончательные выводы партнерам о реализации проекта на этапах реализации.
Для информации: ERASMUS+ это программа Европейского Союза по поддержке проектов, сотрудничества, деятельности и мобильности в сфере образования, обучения, молодежи и спорта. Она предоставляет возможности финансирования для сотрудничества между 33 европейскими странами (государствами-членами и ассоциированными государствами) во всех этих областях.
Участие университета в проекте в качестве вуза-партнера в рамках проекта «QUARTZ» программы ERASMUS+ значимо также в связи с возрастающей международной привлекательностью университета, основанной на достижениях, достигнутых в области образования и научных исследований за время его краткосрочной деятельности.
В рамках проекта QUARTZ программы ERASMUS+ в качестве вузов-партнеров кроме нашего университета участвуют следующие вузы:
Мы рады сообщить о проведении Международной научной конференции на тему «Изменение климата, нехватка воды и факторы миграции в Центральной Азии», которая состоится 15–16 октября 2024 года в Международном университете Вестминстер в Ташкенте. Это мероприятие проводится в сотрудничестве с Лейбницким институтом аграрного развития в переходных экономиках (IAMO).Мы рады сообщить о проведении Международной научной конференции на тему «Изменение климата, нехватка воды и факторы миграции в Центральной Азии», которая состоится 15–16 октября 2024 года в Международном университете Вестминстер в Ташкенте. Это мероприятие проводится в сотрудничестве с Лейбницким институтом аграрного развития в переходных экономиках (IAMO).
Конференция будет посвящена вопросам изменения климата, нехватки воды и миграции, объединяя ученых и заинтересованных сторон для обсуждения и предложения решений.
Мы приглашаем профессоров, докторантов и исследователей принять участие и представить статьи на английском языке. Подробности и инструкции по подаче заявок доступны на (undefined).
Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с:- Нилуфар Рашитова: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript. Ахтем Усеинов: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.Мы с нетерпением ждем вашего участия.
Посещение престижными китайскими журналами и СМИ Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь»Посещение престижными китайскими журналами и СМИ Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь»
Дорогие студенты,
Мы рады объявить о специальном мероприятии в Университете Шелкового пути. 26 июня наш кампус посетят представители престижного китайского журнала и СМИ. Этот визит направлен на укрепление образовательных связей и предоставление нашим студентам уникальных возможностей продолжить обучение в Китае на льготной основе.
Основные моменты мероприятия:
1. Образовательные возможности: - Узнайте о различных образовательных программах и стипендиях, доступных для обучения в Китае. - Взаимодействуйте с представителями, чтобы понять академические и культурные преимущества обучения в Китае.
2. Церемония дарения книг: - Наш университет получит щедрый дар книг от наших китайских гостей. - Эти книги обогатят нашу библиотеку и предоставят ценные ресурсы нашим студентам и преподавателям.
3. Церемония «Я читаю Китай»: - Примите участие в церемонии «Я читаю Китай», на которой избранные книги будут официально представлены нашему университету. - Получите представление о китайской литературе, культуре и академических достижениях.
Мы призываем всех студентов посетить это мероприятие и воспользоваться возможностью изучить перспективы образования в Китае. Это замечательный шанс расширить свой кругозор и улучшить свой академический путь.
Подробности мероприятия:
Дата: 26.06.2024
Время: 10:00
Место проведения: Университетский зал
Мы надеемся на ваше активное участие в этом значимом событии. Давайте вместе построим мосты знаний и культурного обмена между Университетом Шелкового пути и Китаем.
Искренне,
Отдел науки и инноваций
Ассистент кафедры Туризма Международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” Кадирова Шахноза получила сертификат Министерства юстиции Республики Узбекистан по программе «Управление экономическим потенциалом на промышленных предприятиях».