Joriy yilning 28-fevral kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti xotin-qizlar kengashi raisi M.Abbasova va birinchi bosqich tyutori G. Xusainova bilan birgalikda, talabalar yotoqxonasida bo‘lib talaba-qizlar bilan “Qarindoshlar o‘rtasidagi nikoh, erta turmush, oilada ayolning muomila madaniyati va ajrimlarning jamiyat taraqqiyotiga salbiy ta’siri” mavzularida davra suhbati o‘tkazdi.
Davra suhbatida mavzu yuzasidan fikrlar bildirilib qarindoshlar o‘rtasidag erta nikohning salbiy oqibatlari, oilada ayol kishining muomila madaniyati bugungi kunda yuz berayotgan ajrimlarning sabablari, oqibatlari, tarbiyalanayotgan bolalarning ruhiyati va tarbiyasiga ta’siri va shu kabi holatlarning oldini olish bo‘yicha fikr va mulohazalar bildirildi.
Tadbirda mas‘ullar tomonidan talaba-qizlarga badiiy kitoblarni ko‘proq mutoola qilish, muomala madaniyatini saqlash, tozalikka rioya qilish kabilar yuzasidan zarur tavsiyalar berildi. Savol-javob tarzida o‘tgan tadbir talaba-qizlar uchun juda ham ahamiyatli bo‘ldi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti 2024-yil 14-aprelda universitetda bo‘lib o‘tadigan 93-xalqaro koreys tilini bilish darajasini aniqlash (TOPIK) imtihoniga nazoratchilar uchun tanlov ochilganligini e’lon qiladi. Imtihonda nazoratchi sifatida qatnashish istagida bo‘lganlar quyidagi shartlarga muvofiq ariza topshirishlari so'raladi:
1. Ariza topshirish muddati : 1-martdan 20-martgacha
Imtihonda qatnashish uchun quyidagi anketani to‘ldirib imzolagan holda pasportingiz bilan kanerlagan holda telegram orqali @silkroadtopik manzilga yuboring.
Kuzatuvchilikka ariza
2. Tanlov shartlari : Arizalar soni imtihon uchun zarur nazoratchilar sonidan oshib ketganda quyidagi nomzodlar ustunlikka ega bo‘ladi:
So‘nggi 3 yil ichida TOPIK imtihon nazoratchisi sifatida ish tajribasiga ega bo'lgan shaxslar
Oxirgi 3 yil chet tili imtihonlari kuzatuvchisi sifatida tajribaga ega bo'lgan shaxslar
Ta‘lim muassasasida ish tajribasiga ega bo'lgan shaxslar
3. Qo‘shimcha shartlar:
- To'lov shartnoma shartlariga muvofiq amalga oshiriladi
- Imtihonda muvaffaqiyatli ishtirok etgan nazoratchilar,keyingi imtihonlarda qatnashish uchun imkoniyatga ega bo‘ladi.
Imtihon joylari va nazoratchilar soni
Imtihon hududi |
Zarur nazoratchilar soni |
“Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti ( TOPIK II ) |
38 |
Umumiy miqdor |
Joriy yilning 4-mart kuni soat 10:00da universitetimizning 229-xonasida Birlashgan Arab Amirligining Sharjah universiteti Sa'natshunoslik tarixi yo‘nalishi bo'yicha fan doktori Sami De Giosa ishtirokida online konferenseya tashkil qilinadi. Onlayn shaklda bo‘lib o‘tadigan konferensiya mavzusi “2024 yilda ilmiy tadqiqot ta’moyillarini belgilash”.
Ma'ruzachi: London universiteti Phd himoyachi doktori Sami De Giosa.
Taklif qilinadi: Mustaqil tadqiqotchilar, ilmiy izlanish olib borayotgan stajorlar va o’qituvchilar.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti bilimdon talabalaridan iborat jamoalari o‘rtasida kinolar mavzusida “Movie Quiz” o‘yini tashkil etildi.
Universitetimizda bu kabi “Zakovat Quiz”ning ushbu mavzulardagi o‘yinlari doimiy ravishda tashkil etilib, talabalar faol ishtirok etishmoqda. Yettita bosqichdan iborat bo‘lgan bilimlar bellashuvida jamoalarga oltitadan savollar berildi. Sakkizta jamoa ishtirok etgan bellashuvda savollar asosan kinolardagi ayrim qiziqarli faktlar, sountreklarning qaysi filmga tegishli ekanligi, mashhur aktyorlar ishtirok etgan kinolar nomi kabi savollarga javob izlandi.
Talaba-yoshlarning bilimdonligi, zukkoligiga ko‘ra, birinchi o‘rin “The last dance” jamoasi, ikkinchi o‘rin “Anubis” jamoasi va uchinchi o‘rin “Friends” jamoasiga nasib qildi.
Joriy yilning 29-fevral kuni "Ipak yo'li" turizm va madaniy meros xalqaro universitetida oliygoh magistratura bosqichi talabalari hamda universitet ilmiy tadqiqotchilari uchun seminar tashkil etiladi. Seminarga universitet Ilmiy tadqiqotlar va innovatsiya ishlari bo'yicha prorektori Tony Zou tomonidan O'zbekiston Respublikasi Turizm qo'mitasi Buxoro viloyati hududiy boshqarmasi mutaxassisi Lazizbek Muxtorov taklif etilgan.
Seminar o'tkazilish vaqti: 2024-yil 29-fevral soat 14:00
o'tkaziladigan joy: universitet binosi 229-xona
Seminar mavzusi: "Tourist-only zone-Eski shahar konsepsiyasi" tushunchasi, Buxoro viloyati turizm sohasidagi o'zgarishlar.
Seminarda ishtirok etish uchun Zoom havola: https://us02web.zoom.us/j/85844147102?pwd=S2pyK3pjS1FpWXBFVnVXQVJ3aGRDUT09
Konferentsiya ID: 858 4414 7102
Kirish kodi: 864961
Universitetimiz hamda Pekin Xalqaro tadqiqotlar universiteti o‘rtasidagi fakultet va talabalar almashinuv dasturiga binoan Pekin Xalqaro taqdiqotlar universitetining magistratura bosqichi talabasi Huang Mingshan oliygohimizda bir semestr muddatga almashinuv dasturi talabasi etib qabul qilingan edi.
Joriy yilning 27-fevral kuni universitetimiz Birinchi prorektori, prof. J.Eltazarov tomonidan xorijlik talabamizga o'quv yo'nalishida belgilangan fanlarni muvaffaqiyatli o'zlashtirganligini inobatga olib unga "Almashinuv dasturi bitiruvchi talabasi" sertifikatini topshirdi va uning kelajakdagi o'qish va ishlarida muvaffaqqiyat tiladi.
- Men “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida bir semestr davomida o‘z bilim va malakalarimni oshirganligimdan juda xursandman. Haqiqatan ham Samarqand turizm va madaniy merosni o‘rganish uchun eng qulay maskan ekanligini va universitetda yuqori bilimga ega bo‘lgan professor-o‘qituvchilar dars berishi menda katta taassurot qoldirdi. Bu esa mening kelajakdagi mehnat faoliyatimda muhim ahamiyat kasb etadi,-deydi Pekin Xalqaro tadqiqotlar universiteti talabasi Huang Mingshan.
Tarixdan ma’lumki, Xitoy davlatida Xitoy an’anaviy “Fonuslar bayrami” festivali nishonlanib kelinadi. Xitoy xalqining urf-odatlari va qadriyatlarini o‘rganish va hurmat nuqtai nazaridan joriy yilning 24-fevral kuni universitetimiz konferensiya zalida xitoy tilini o‘rganayotgan bir guruh talabalar, Samarqand davlat chet tillar institutining Konfutsiy instituti hamda “Istiqbolli ta’lim” maktabi o‘quvchilari ishtirokida "Bahor bayrami muborak" fonuslar bayrami bazmi o’tkazildi. Tadbir davomida turli chiqishlar tadbir qatnashchilarida katta qiziqish o‘yg‘otdi.
Amirsoy mijozlarga xizmat ko‘rsatish menejeri qor kurortini rivojlantirish nutqi bilan chiqish qildi2024-yil 22-fevral kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida prorektor professor Tony Zou tomonidan tashkil qilingan “Ipak yo‘li” turizm va madaniyat yetakchilarining 4-seminari bo‘lib o‘tdi. Amirsoy savdo menejeri Intizor Sapaeva qor kurortini rivojlantirishda “Dam olish maskanida mijozlarga xizmat ko‘rsatish va raqamli marketingni yaxshilash” mavzusidagi ma’ruzasi bilan chiqdi. Mijozlarga xizmat koʻrsatish boʻyicha menejer Amirsoy togʻ kurortining rivojlanish tarixi bilan oʻrtoqlashdi. U “Amirsoy” dam olish maskanining rivojlanish tarixi va istiqboldagi rejalari bilan alohida tanishtirdi, shuningdek, mijozlarning murojaatlari bilan qanday ishlashni ham batafsil tushuntirib berdi. Shuningdek, talabalarimiz Amirsoyda xizmat ko‘rsatishni yaxshilash bo‘yicha reklama uchun ingliz tilini qo‘llash, sayyohlik shikoyatlarini targ‘ib qilish va ko‘rib chiqish, mahalliy sayyohlarni jalb qilish maqsadida chiptalar narxini pasaytirish, yosh talabalar uchun turar joy bilan ta’minlash kabi yaxshi takliflarni berdilar. Seminarda magistrlar, PhD talabalari va ayrim o‘qituvchilar ishtirok etishdi.
Odobi go‘zal, bilimi chuqur, tafakkuri yuksak, mushohadasi keng, mas’uliyatni teran his etadigan, jamiyat ravnaqiga xizmat qilishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan AZIZ TALABA QIZLARIM!
Sizlarni bahor va muhabbat kuychisi Zulfiyaxonim tavalludining 109 yilligiga bag‘ishlangan “Sadoqat saroyining mangu malikasi yoxud Zulfiyaxonim” nomli she’riyat kechasiga taklif qilamiz.
Kechada Zulfiyaxonim ijodiga mansub she’rlar o‘zbek, ingliz, rus, turk, koreys, yapon, xitoy, fransuz, nemis va ispan tillarida o‘qiladi.

Материалы отфильтрованы по дате: февраля 2024
28 февраля этого года совместно с председателем женсовета международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" М.Аббасовой и тьютором первого курса Г.Хусаиновой был проведен круглый стол на тему "Браки между родственниками, ранние браки, культура отношения к женщине в семье и негативные последствия".
В ходе круглого стола были высказаны мнения о негативных последствиях ранних браков между родственниками, причинах различий в культуре отношения к женщине в семье на сегодняшний день, последствиях, влиянии на психику и воспитание воспитуемых детей и профилактике подобных ситуаций.
В ходе мероприятия студенты получили необходимые рекомендации о том, как внимательнее читать художественные книги, поддерживать культуру обращения и соблюдать чистоту. Мероприятие, проходившее в форме вопросов и ответов, стало гораздо более интересным для студенток.
Четверг, 29 февраля 2024 11:39
Международный университет туризма и культурного наследия "Шёлковый путь" набирает наблюдателей на 93-й экзамен TOPIK, который состоится 14 апреля 2024г. Всех желающих просим подать заявку в соответствии с нижеуказанными условиями.
1. Срок подачи заявок: с 1 марта по 20 марта
2. Способ подачи заявки: отправить заявку и скан паспорта  в личку  @silkroadtopik
Заявление наблюдателя
3. Условия отбора: в случае большого конкурса, предпочтение определяется согласно нижеследующим условиям:
 Лица, имеющие опыт работы наблюдателем экзамена TOPIK за последние 3 года
‚ Лица, имеющие опыт работы наблюдателем экзамена по иностранному языку за
последние 3 года
ƒ Лица, имеющие опыт работы в образовательном учреждении
5. Прочее:
- Плата предоставляется в соответствии с условиями договорённости
- При успешном проведении контроля экзамена, отдаётся предпочтение при следующем наборе
Места проведения экзамена и отбираемое количество наблюдателей
Регион проведения экзамена
Кол-во наблюдателей
Международный университет туризма и культурного наследия "Шёлковый путь" (TOPIK II)
Общее кол-во
Четверг, 29 февраля 2024 10:27
4 марта этого года в 10:00 в аудитории 229 нашего университета будет организована онлайн-конференция с участием доктора наук Сами де Гиоса по направлению истории сектоведения Шарджинского университета в Объединенных Арабских Эмиратах. Тема конференции, которая пройдет в онлайн-формате, - “Определение принципов научных исследований в 2024 году”.
Спикер: Сами Де Джиоса, PhD, Лондонский университет.
Приглашаются: независимые исследователи, стажеры и ученые, занимающиеся исследованиями.
Среди команд грамотных студентов международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" была организована игра "Movie Quiz" на тему кино.
В нашем университете игры подобного рода " Zakovat Quiz " на эти темы организуются постоянно, и студенты принимают в них активное участие. В конкурсе знаний, который состоял из семи этапов, командам задавались по шесть вопросов. В конкурсе, в котором участвовали восемь команд, искали ответы на такие вопросы, в основном, как некоторые интересные факты из кино, к какому фильму относятся затонувшие души, название фильмов, в которых снимались известные актеры.
По результатам студенческо-молодежной игры, первое место заняла команда "Последний танец", второе - команда "Анубис" и третье - команда "Друзья".
Среда, 28 февраля 2024 10:35
29 февраля этого года в международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь" будет организован семинар для студентов магистратуры и научных сотрудников университета. Тони Цзоу, проректор университета по научной и инновационной работе, пригласил на семинар Лазизбека Мухторова, специалиста регионального отдела Бухарской области Комитета по туризму Республики Узбекистан.
Время проведения семинара: 29 февраля 2024 года 14:00
место проведения: здание университета, аудитория 229
Тема семинара: концепция "Зона только для туристов - концепция Старого города", изменения в сфере туризма Бухарской области.
Ссылка на Zoom для участия в семинаре: https://us02web.zoom.us/j/85844147102?pwd=S2pyK3pjS1FpWXBFVnVXQVJ3aGRDUT09
Идентификатор конференции: 858 4414 7102
Код доступа: 864961
В соответствии с программой обмена преподавателями и студентами между нашим университетом и Пекинским международным исследовательским университетом, Хуан Миншань, магистрантка Пекинского международного исследовательского университета, была принята в качестве студентки по программе обмена на семестр в наш университет.
27 февраля этого года первым проректором нашего университета проф. Ж.Элтазаровым, учитывая тот факт, что студентка быстро освоила предметы, которые положены нашей иностранной студентке по образовательному направлению, был вручен ей сертификат "Выпускника программы обмена" и пожеланы успехи в дальнейшей учебе и работе.
- Я очень рада, что за семестр обучения в международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь" я повысила свои знания и квалификацию. Меня очень впечатлил тот факт, что Самарканд является самым удобным местом для изучения туризма и культурного наследия, а также преподавание в университете профессоров с высоким уровнем знаний. Это играет важную роль в моей будущей трудовой деятельности", - говорит Хуан Мингшан, студентка Пекинского университета международных исследований.
Из истории известно, что в китайском государстве отмечается китайский традиционный праздник фонарей. В плане изучения и уважения обычаев и ценностей китайского народа 24 февраля этого года в актовом зале нашего университета при участии группы студентов, изучающих китайский язык, Института Конфуция Самаркандского государственного института иностранных языков и Школы "перспективного образования" был проведен фестиваль фонарей "С праздником весны". В ходе мероприятия различные выступления вызвали большой интерес у участников мероприятия.
22 февраля 2024 года в международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь" прошел 4-й семинар лидеров туризма и культуры "Шелковый путь", организованный проректором профессором Тони Цзоу. Менеджер по продажам Amirsoy Интизор Сапаева выступила с докладом на тему "Улучшение обслуживания клиентов и цифровой маркетинг на курорте" в рамках развития снежного курорта. Менеджер по работе с клиентами поделился историей развития горного курорта "Амирсой". Он подробно рассказал об истории развития курорта "Амирсой" и его планах на будущее, а также подробно объяснил, как работать с обращениями клиентов. Также наши студенты дали хорошие предложения, такие как использование английского языка в рекламе для улучшения сервиса в Амирсое, продвижение и рассмотрение жалоб туристов, снижение стоимости билетов с целью привлечения местных туристов, предоставление жилья для молодых студентов. В семинаре приняли участие магистранты, докторанты и некоторые преподаватели.
Понедельник, 26 февраля 2024 14:27
ОБЪЯВЛЕНИЕ!!!
ДОРОГИЕ  СТУДЕНТКИ,
Обладающие прекрасными манерами, глубокими знаниями, высоким мышлением, широким кругозором, глубоким чувством ответственности, ставящие перед собой цель служить процветанию общества!
Приглашаем вас на вечер поэзии “Sadoqat saroyining mangu malikasi yoxud Zulfiyaxonim” , посвященный 109-летию со дня рождения певца весны и любви Зульфияхоним.
На вечере будут прочитаны стихи Зульфияхоним на узбекском, английском, русском, турецком, корейском, японском, китайском, французском, немецком и испанском языках.