Yangiliklar: Mart 2024
"Ipak yo'li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Zoom dasturi orqali o‘tkaziladigan seminarga taklif qiladi.
Mavzu: “Raqobatbardosh bozor sharoitida O‘zbekistonni xalqaro turizm yo‘nalishi sifatida rivojlantirish yo‘lidagi muhim yondashuvlar”.
Vaqti: 2024-yil 2-may, soat 17:00.
Moderator: “Turizm” kafedrasi mudiri, A.Odilov
Havola Zoom dasturi orqali o‘tkaziladigan seminarga: https://us02web.zoom.us/j/81393687614?pwd=bHpna29OU092bk9tN1ZoZGdDZWVSdz09
Konferensiya ID: 813 9368 7614
Kirish kodi: 2024
Seminar ma’ruzachisi Jorj Vashington universiteti profeesori, ekspert  Ibrohim Osta haqidagi to‘liq ma’lumotga e’lonning havolasi orqali tanishishingiz mumkin. Ibrohim Osta rivojlanayotgan mamlakatlar turizmini rivojlantirish bo’yicha tan olingan mutaxassis hisoblanadi. U mahalliy sharoitlarga moslashgan turizm dasturlarni ishlab chiqadi va rivojlantiradi. O’tgan 25 yil davomida uning faoliyati turli mamlakatlardagi minglab tadbirkorlar, sanoat xodimlari, turizm hamjamiyatlari va tashkilotlariga foyda keltirdi. Hozirda u Chemonics Internationalning iqtisodiy o’sish va savdo bo’yicha katta maslahatchisi va 6000 dan ortiq xodimga ega kompaniyaning turizm bo’yicha yetakchisi faoliyat olib bormoqda. 2023-yilda u Richard Branson kabi xalqaro turizm sanoati yetakchilari qatorida turizm sohasidagi ishlari uchun taqdirlangan.
2024-yil 30-mart kuni soat 11:00 da (universitet binosi 108-xona) “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti qoshidagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha ilmiy darajalar beruvchi DSc.33/01.02.2022.I.145.01 raqamli Ilmiy Kengash huzuridagi Ilmiy seminarda “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti tadqiqotchisi Hamdamov Amriddin Hamdam o‘g‘li 08.00.17 – “Turizm va mehmonxona faoliyati” va 08.00.16 - Raqamli iqtisodiyot va xalqaro raqamli integratsiya ixtisosliklari bo‘yicha “Raqamli iqtisodiyot sharoitida turizm sohasida raqamli texnologiyalardan samarali foydalanishning  tashkiliy-iqtisodiy mexanizmini takomillashtirish” mavzusidagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi muhokamasi bo‘lib o‘tadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining  “Oliy taʼlim muassasalarida huquqbuzarliklar profilaktikasini amalga oshirilishini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida”gi Qoʻshma qaror ijrosini ta’minlash maqsadida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida haftaning har payshanba kuni “Talabalar xavfsizligi” kuni sifatida belgilanib, ushbu kunda universitetda tuzilgan ishchi guruh tomonidan universitet hududidagi kuzatuv kameralari va Face ID tizimi holati nazorat qilinib bunolar kirish qismidagi xavfsizlikga javobgar xodimlarga tushuntirish ishlari olib borildi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida talabalarning darslarga ishtirok etish holari o‘rganildi.
Shuningdek, universitet talabalarining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishga qaratilgan madaniy, ma’rifiy va sport tadbirlari o‘tkazilmoqda. Ana shunday sport tadbirlaridan biri 28-mart kuni talabalar o‘rtasida guruhlararo voleybol musobaqasi o‘tkazildi.
Payshanba, 28 Mart 2024 11:47
Spiker: Liliya FILIPISHYNA, iqtisodiyot fanlari doktori, professor, Admiral Makarov nomidagi kemasozlik milliy universiteti, Ukraina.
Milliy iqtisodiy tadqiqotlar institutining faxriy professori (Batumi, Gruziya).
Mavzu:  «Raqamli innovatsiyalar: zamonaviy qiyinchiliklar, muammolar va istiqbollar»
Moderator: Turizm kafedrasi mudiri, Dr. Akmaljon Odilov.
O‘tkazilish joyi: 229-ma’ruza zali.
Vaqt: 11:00 - 12:00, 2024-yil 5-aprel (Juma)
Turizmda nazariyani amaliyot bilan uzviy olib borish talabaning bilim va malakasini oshirishda juda katta amaliy natija beradi. Shu bois universitetimizda talabalarning amaliyot jarayoniga alohida e’tibor qaratib kelinayapti. Hozirda talabalarimiz turizmning xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlarida,  davlat idoralarida hamda tashkilot va korxonalarda o'z sohasi bo'yicha amaliyot o'tashmoqda.
Joriy o‘quv yilida universitetimizning 42 nafar bitiruvchi talabalari Samarqand turizm markazida o'z bilim va ko'nikmalarini oshirmoqda. Xususan, talabalarimiz Samarqand turizm markazidagi mehmonxonalarda, "Boqiy shahar majmuasi" va restoranlarda turli kasblar bo'yicha amaliy tajribasini oshirmoqda.
Quvonarlisi shundaki, bugungi kunda turizm sohasida va Samarqand turizm markazida faoliyat yurituvchi xodimlarning katta qismi universitetimizda tahsil olgan talabalar hisoblanadi. Bundan tashqari har yili universitetimiz tomonidan amaliyotga yuborilgan talabalarning aksariyati ushbu majmuada ishga qolishayapti.
Yurtimizda hukumatimiz tomonidan yosh avlod uchun juda katta imkoniyat va shart-sharoitlar yaratib berilgan. Ushbu imkoniyatlardan ko‘plab yoshlarimiz oqilona foydalanib yuqori muvaffaqiyatlarga erishib kelmoqda. Bu kabi yoshlar “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida ham talaygina. Ming afsuslar bo‘lsinki, bugun jamiyatimizda ayrim yoshlarimiz turli ijtimoiy tarmoqlar orqali diniy ekstremistik oqimlar ta’siriga tushib qolmoqda.
Joriy yilning 18-mart kuni universitetimiz talabalari, tyuterlar ishtirokida Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi hamkorligida  “Yoshlarni ekstremizm g‘oyalaridan asrash – barqarorlik omili!” mavzusidagi davra suhbati tashkil etildi. Davra suhbatida so‘z olgan mutasaddilar talaba-yoshlarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishda ehtiyotkor bo‘lishi,  turli ta’qiqlangan sayt va kanallarga kirmaslik yuzasidan o‘z tavsiyalarini berishdi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti hamda Vakayama universiteti o‘rtasida imzolangan hamkorlik shartnomasi doirasida ikkinchi bosqich talabalarimizdan Diyorbek Otabekov hamda Karim Kadorkin bir yil mobaynida Yaponiyada o‘qish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Talabalarimiz Yaponiyadagi nufuzli universitetlardan biri hisoblangan Vakayama universitetida o‘z sohasi bo‘yicha  bilim va mahoratini oshirish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
Ma’lumot uchun shuni aytish lozimki, ushbu dastur talabalarimizga o'z universitetining ta'lim talablariga rioya qilgan holda xorijiy davlatdagi nufuzli universitetlarda ta’lim imkonini beradi. Albatta, talabalar almashinuvining asosiy afzalliklaridan biri bu til ko'nikmalarini takomillashtirish qobiliyatidir.
Joriy yilning 26-mart kuni viloyat Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi mas’ullari tomonidan “Ipak yo’li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti professor-o‘qituvchilari, xodimlari hamda talabalari uchun “Favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish va fuqaro muhofazasi oyligi” doirasida o‘quv-seminari o‘tkazildi.
“Zilzilaga qadar, zilzila vaqtida va zilziladan so‘ng harakatlanish qoidalari” mavzusidagi tadbirda soha mutaxassislari tomonidan favqulodda holatlarda harakatlanish, undagi birlamchi qoidalar xususida to‘liq ma’lumotlar berildi.
27-mart kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti xotin-qizlar qo‘mitasi raisi M.Abbasova, “Til va global tadqiqotlar” kafedrasi o‘qituvchisi N.Xalimova, “Tarix va madaniy meros” kafedrasi o‘qituvchisi K.Akramovalar ishtirokida Samarqand Turizm texnikumi o‘qituvchilari uchun seminar tashkil etildi. Dastlab seminarda bugungi kunda Samarqand Turizm texnikumida o‘quvchi-qizlarning ta’lim-tarbiya borasidagi ishlarini yanada jonlantirish, ta’lim muassasida faoliyat olib borayotgan o‘qituvchilardan hamda xodimlardan iborat xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash kabi dolzarb masalalarga to‘xtalib o‘tildi.
Shundan so‘ng tadbirning asosiy qismi zamonaviy pedagogik texnologiyalarni ta’lim jarayoniga tadbiq etish va bu borada turli mavzularda seminarlar, namunali darslarni ko‘paytirish xususida gapirildi. Kafedra o‘qituvchilari tomonidan o‘z fani bo‘yicha zarur tavsiyalar berilib savollarga javob qaytarildi.
2024-yil 30-mart kuni soat 10:00 da Samarqand shahri Registon maydonida “Ichki turizm yarmarkasi” o‘tkaziladi. Ushbu yarmarkaga ichki turizm sohasida faoliyat yurutivchi turoperatorlar, turagentlar, joylashtirish vositalari (mehmonxona, hostel, mehmon uyi) va boshqa turizm sohasi vakillarini o‘zari hamkorligini yo‘lga qo‘yish maqsad qilingan.
Shuningdek tadbir doirasida turizm va madaniy meros sohalarini yosh kadrlar bilan ta’minlash maqsadida  “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti hamda viloyatda faoliyat yuritayotgan korxona va tashkilotlar hamkorligida “Career-2024” mehnat yarmarkasi ham bo‘lib o‘tadi.

Материалы отфильтрованы по дате: марта 2024
Международный университет туризма и культурного наследия "Шелковый путь" приглашает на семинар через программу Zoom.
Тема: "Подход на основе цепочки создания ценности к развитию Узбекистана как международного туристического направления на конкурентном рынке".
Модератор: заведующий кафедрой "Туризма", А.Одилов
Ссылка на семинар, проводимый через программу Zoom: https://us02web.zoom.us/j/81393687614?pwd=bHpna29OU092bk9tN1ZoZGdDZWVSdz09
ID конференции: 813 9368 7614
Код доступа: 2024
С полной информацией о спикере семинара, профессоре Университета Джорджа Вашингтона, эксперте Абрахаме Оста, вы можете ознакомиться на сайте. Абрахам Оста - признанный эксперт по развитию туризма в развивающихся странах. Он разрабатывает и развивает туристические программы, адаптированные к местным условиям. За последние 25 лет его деятельность принесла пользу тысячам предпринимателей, промышленных рабочих, туристических сообществ и организаций в разных странах. В настоящее время он является старшим консультантом Chemonics International по вопросам экономического роста и торговли и руководителем туристического направления в компании с более чем 6 000 сотрудников. В 2023 году он был удостоен награды за свою работу в сфере туризма, среди международных лидеров туристической индустрии, таких как Ричард Брэнсон.
10 февраля 2024 года в 11:00 (ауд. 108) на научном семинаре при ученом совете по экономике международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" по присуждению ученой степени доктора наук номером DSc.33/01.02.2022.I.145.01 состоится обсуждение  диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc) самостоятельного  соискателя международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” Хамдамова Амриддина Хамдам угли по специальностям 08.00.17 - "Туризм и гостиничная деятельность" и 08.00.16 - Цифровая экономика и международная цифровая интеграция, на тему “Совершенствование организационно-экономического механизма эффективного использования цифровых технологий в сфере туризма в условиях цифровой экономики”.
В целях обеспечения реализации совместного постановления Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан "О дальнейшем совершенствовании работы по профилактике правонарушений в высших учебных заведениях" каждый четверг недели в международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь" объявлен днем "Студенческой безопасности", в этот день рабочей группой, созданной в университете, был проведен мониторинг камер наблюдения и состояния системы Face ID на территории университета, а также проведена разъяснительная работа с ответственными за безопасность сотрудниками на входе в здание.
В Международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь" изучалось участие студентов в занятиях.
Также проводятся культурно-просветительские и спортивные мероприятия, направленные на повышение правосознания и правовой культуры студентов университета. Одним из таких спортивных мероприятий стал организованный 28 марта межгрупповой турнир по волейболу среди студентов.
Четверг, 28 марта 2024 11:47
Спикер: Лилия ФИЛИПИШИНА, доктор экономических наук, профессор, Национальный университет кораблестроения имени адмирала Макарова, Украина; Почетный профессор Национального института экономических исследований (г. Батуми, Грузия)
Тема: «Цифровые инновации: современные вызовы, проблемы и перспективы.»
Модератор: Зав. Кафедрой Туризма, проф. Акмалджон Одилов
Локация: аудитория 229
Время: 11:00 – 12:00, 5 апреля 2024 г. (Пятница)
Постоянное проведение теории в туризме с практикой дает реальный практический результат в совершенствовании знаний и навыков студента. Поэтому в нашем университете особое внимание уделяется процессу практики студентов. В настоящее время наши студенты проходят практику по своей специальности в сферах обслуживания туристов, государственных учреждениях, организациях и предприятиях.
В текущем учебном году 42 выпускника нашего университета совершенствуют свои знания и навыки в Самаркандском туристическом центре. В частности, наши студенты повышают свой практический опыт работы по различным специальностям в гостиницах, комплексе "Вечного города" и ресторанах Самаркандского туристического центра.
Благодаря этому сегодня значительную часть персонала, работающего в сфере туризма и в Самаркандском центре туризма, составляют студенты, обучавшиеся в нашем университете. Кроме того, большинство студентов, ежегодно направляемых нашим университетом на практику, остаются работать в этом комплексе.
В нашей стране правительство создало огромные возможности и условия для молодого поколения. Многие из наших молодых людей грамотно пользуются этими возможностями и добиваются больших успехов. Такие молодые люди есть и в международном университете туризма и культурного наследия "Шелковый путь".  К сожалению, сегодня в нашем обществе некоторые молодые люди попадают под влияние религиозных экстремистских течений через различные социальные сети.
18 марта этого года при участии студентов нашего университета, тьюторов, совместно с Международным исследовательским центром имени Имама Бухари при Кабинете Министров РТ, был организован круглый стол "Защита молодежи от идей экстремизма - фактор стабильности!". Выступившие на круглом столе официальные лица дали свои рекомендации молодым студентам о том, как быть осторожными в использовании социальных сетей, не заходить на различные запрещенные сайты и каналы.
В рамках соглашения о сотрудничестве, подписанного между международным университетом туризма и культурного наследия "Шелковый путь" и университетом Вакаяма, наши студенты второго курса Диёрбек Отабеков и Карим Кадоркин получили возможность в течение года обучаться в Японии. Наши студенты получили возможность усовершенствовать свои знания и навыки в своей области в университете Вакаяма, который считается одним из престижных университетов Японии.
Для информации следует сказать, что данная программа позволяет нашим студентам учиться в престижных университетах другой страны при условии соблюдения образовательных требований своего университета. Конечно, одним из главных преимуществ студенческого обмена является возможность улучшить языковые навыки.
26 марта этого года в рамках месячника по защите от чрезвычайных ситуаций и обеспечению гражданской обороны сотрудниками регионального управления по чрезвычайным ситуациям был проведен обучающий семинар для преподавателей, сотрудников и студентов международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь".
На мероприятии под названием "Правила движения до, во время и после землетрясения" эксперты в области чрезвычайного движения предоставили полную информацию о главных правилах в нем.
27 марта при участии М.Аббасовой, председателя женского комитета международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь", Н.Халимовой, преподавателя кафедры "Язык и глобальные исследования", К.Акрамовой, преподавателя кафедры "История и культурное наследие", был организован семинар для преподавателей Самаркандского туристического техникума. Вначале семинара были рассмотрены такие актуальные вопросы, как дальнейшая активизация воспитательной работы студентов и девушек в Самаркандском туристическом техникуме сегодня, всесторонняя поддержка женского состава преподавателей и сотрудников, работающих в учебном заведении.
После этого в основной части мероприятия говорилось о внедрении в учебный процесс современных педагогических технологий и увеличении в связи с этим количества семинаров, показательных занятий на различные темы. Преподаватели кафедры дали необходимые рекомендации по своему предмету и ответили на вопросы.
30 марта 2024 года в 10:00 на площади Регистан города Самарканда состоится "Ярмарка внутреннего туризма". Целью ярмарки является налаживание сотрудничества работников внутреннего туризма, турагентов, средств размещения (гостиница, хостел, гостевой дом) и других представителей туристической индустрии.
Также в рамках мероприятия будет проведена ярмарка труда "Карьера-2024" совместно с международным университетом туризма и культурного наследия "Шелковый путь" и предприятиями и организациями, работающими в данной области, с целью обеспечения молодыми кадрами сфер туризма и культурного наследия.