Payshanba, 30 Dekabr 2021 15:41
Turizmni o'lchash yoki baholash oson ish emas. Ushbu kitoblar talab, taklif, tendentsiyalar va ta'sirlarni o'lchash usullarini tushunish uchun talabalar va amaliyotchilar uchun turizm iqtisodiyoti bo'yicha qisqacha qo'llanmani taqdim etadi. Turizm dunyoning ko'plab iqtisodiyotlari muvaffaqiyati uchun juda muhim va ko'p yillar davomida keng tadqiq qilingan sohadir.
Turizm bilan bog'liq faoliyatning eng muhim iqtisodiy xususiyati shundaki, ular rivojlanayotgan mamlakatlar uchun uchta yuqori ustuvor maqsadga erishishga hissa qo'shadi: daromad olish, bandlik va valyuta tushumlari.
Chorshanba, 29 Dekabr 2021 15:21
Bepul malakali gid bo'l!
Sizni universitet 4.0 bo'limi nomidan qishki ta'tildan so'ng boshlanadigan gid-ekskursovodlik amaliy mashg'ulotlar klubiga taklif qilishdan mamnunmiz.
Turizm sohasida 20 yillik tajribaga ega bo'lgan mutaxassisimiz bilan shahar va mamlakat bo'ylab sayyohlar va mehmonlarni qanday yo'naltirish bo'yicha foydali bilim va tajribaga ega bo'lasiz.
Ekskursiyani o'tkazish uslublari va usullarini o'rganish uchun diqqatga sazovor joylarni tomosha qilish shaklida o'quv mashg'ulotlari o'tkaziladi.
Samarqanddagi barcha tarixiy joylar oʻzlashtirilib, oʻzlashtirilgach, keyingi tarixiy va sayyohlik shaharlari bilan ishlashni davom ettiramiz. Har bir shahar qamrab olinganidan keyin universitetimiz nomidan sertifikatlar beriladi.
Biz O‘zbekistonning barcha sayyohlik shaharlarini qamrab olmoqchi bo‘lganimiz sababli, Samarqandda mahalliy ekskursiya bo‘yicha gid bo‘lishni xohlaysizmi yoki barcha shaharlarni o'zlashtirishni xohlaysizmi, bu butunlay sizga bog‘liq.
Mutaxassis gid bo'lish yo'lida bizga qo'shilishga ikkilanmang!
Agar bu sizni qiziqtirsa, iltimos, ma'lumotlarni Google dagi shaklda quyidagi havolada qoldiring:
Qo'shimcha ma'lumot olish uchun 304 - Universitet 4.0 bo'limiga tashrif buyurib, biz bilan bog'laning.
Chorshanba, 29 Dekabr 2021 15:03
HORECA akademiyasi
Horeca Akademiyasining asosiy maqsadi turizm sohasida yuqori sifatli ta’lim berish hamda talabalarga amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazish imkoniyatini yaratishdir. Horeca akademiyasi talabalarni sanoat va ijtimoiy sheriklar bilan birlashtirishga yordam beradigan va xalqaro standartlarga muvofiq tajribaga ega malakali xodimlarni tayyorlashga yordam beradigan ko'prikdir, turizmning barqaror rivojlanishini qo'llab-quvvatlaydi va zamonaviy tajribaga asoslangan boshqaruv va etakchilik qobiliyatiga ega yetakchi markaz hisoblanadi.
HoReCa Akademiyasi 5 ta asosiy yoʻnalishdan iborat:
- Mehmonxona boshqaruvi
- Qandolat mahsulotlari
- Ovqat pishirish
- Restoran ishi
- Xona xizmat (housekeeping)
HoReCa Akademiyasi mehmonxonalar va restoranlar uchun alohida kurslarni taklif etadi!
Chorshanba, 29 Dekabr 2021 12:22
Erasmus+ uslubiy seminari
2021-yil 28-dekabr kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida Yevropa Ittifoqining Erasmus+ ta’lim sohasidagi grant dasturlari bo‘yicha uslubiy seminar tashkil etildi. Seminarda universitet tadqiqotchilari bilan bir qatorda boshqa universitetlar vakillari ham ishtirok etishdi.
Yevropa Ittifoqining eng muvaffaqiyatli va uzoq muddatli dasturi sifatida eʼtirof etilgan Erasmus+ dasturi taʼlim, sport va yoshlarni qoʻllab-quvvatlash sohalaridagi loyihalar, hamkorlik, turli xil tadbirlar va mobillikni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan.
Tadbirning maqsadi:
• 2021-2027 yillarga mo‘ljallangan Erasmus+ dasturi doirasida 2022 yilga mo‘ljallangan yangi tanlov va O‘zbekiston oliy ta’lim hamjamiyatiga barcha yo‘nalishlar bo‘yicha ishtirok etish shartlari, Erasmus+ loyihalarining joriy faoliyati va dasturning oliy ta'limni modernizatsiya qilishga bo’lgan hissasi haqida ma’lumot berish.
• Tempus yoki Erasmus+ dasturlarida avval ishtirok etmagan yangi universitetlarga loyihalarni ishlab chiqishda uslubiy yordam ko‘rsatish.
Seminar davomida universitet nomidan Erasmus+ grant dasturlariga hujjat topshirishga qaror qilindi.
Chorshanba, 29 Dekabr 2021 10:25
Aziz Abduhakimovdan Tarixiy kitoblar to'plami!
Ko'plab ilmiy ishlar va muzey ko'rgazmalari bizni insoniyat tarixi haqida deyarli hamma ma’lumotni, tarixchilar esa deyarli har qanday savolga javob bera olishiga ishontiradi. Biroq, uzoq o'tmishga chuqurroq nazar tashlasak, u yerda juda ko'p qarama-qarshiliklar va nomuvofiqliklarni topamiz. Nega, masalan, o'rta asrlar rassomlari qadimgi personajlarni o'zlarining zamondoshlari sifatida rassomning hayot davriga mos keladigan kiyimda tasvirlashgan?
Agar bronza mo'rt modda bo'lsa va bronzadan yaxshi kesuvchi pichoqni yasash qiyin bo'lsa, qadimgi jangchilar o'z dushmanlarini bronza qilichlari bilan qanday mag'lub etishlari mumkin edi?
Qadimgi Misr metallni bilmagan bo'lsa, nima uchun Misr fir'avnlari qabrlarini qazishda po'lat qurollar topilgan? Yoki ular bilarmidilar? Va nihoyat, miloddan avvalgi 2900 yilda qurilgan Xufu piramidasida topilgan po'lat chiselni qanday tushuntira olasiz?
Tarixni sevuvchilar uchun sizni kutubxonamizga taklif qilamiz. Barcha savollaringizga javob topishingiz mumkin.
Kitoblar universitetimiz rektori A.A.Abduhakimov tomonidan sovg'a qilingan. Mazkur imkoniyat uchun rektorimizga minnatdorchilik bildiramiz.
Seshanba, 28 Dekabr 2021 13:48
Winter School
Hurmatli talabalar, shuni ma’lum qilamizki, 'Winter School' 10 yanvardan 21 yanvargacha davom etadi. O‘quvchilar arizalari asosida quyidagi fanlar o‘qitilishi yo‘lga qo‘yiladi:
1. Intercultural and Cross-cultural communication
2. Cultural and Heritage management
3. Human resources management
4. Foreign language (English)
5. Second Foreign language (Chinese)
6. Introduction to accounting
7. Hospitality Industry Financial Accounting
8. Tourism marketing
9. Marketing of tourism hospitality and events
10. Theory and Practice of Marketing
11. Consumer markets and purchasing behaviour
Eslatma: Agar siz tanlov kursida muvaffaqiyatsiz bo'lsangiz, o'quv rejangizda mavjud bo'lmagan kursni tanlov kursi sifatida o'rganishingiz mumkin.
Sizdan ushbu fanlarga ajratilgan kredit summasini Universitet gʻaznasiga toʻlashingiz va kvitansiyani roʻyxatga olish idorasiga 10.01.2022 yilgacha topshirishingiz soʻraladi.
Universitet hisob raqami: 400110860184017094100245001
Seshanba, 28 Dekabr 2021 12:16
Qariyalar doimo e’zozda!
Kirib kelayotgan Yangi yil arafasida “Ipak yoʼli” Turizm va Madaniy meros Xalqaro Universiteti Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi M.Аbbasova va talabalar Samarqand shahridagi “Sahovat uyi”ga tashrif buyurishdi.
Universitet vakillari ushbu maskanda istiqomat qiluvchi qariyalarga sovgʼa-salomlar, oziq-ovqat mahsulotlari olib kelishdi. Yoshi ulugʼ otaxonu onaxonlarni yangi yil bilan qutlab, ularga eng ezgu tilaklarni tilashdi.
Bunday tabdirlar ikki avlod vakillari oʼrtasidagi rishtani mustahkamlab, yoshlarda mehr-oqibat uygʼotishi, ezgu amallar qilishga undashi, shubhasiz.
Universitet Xotin-qizlar maslahat kengashi tashabbusi bilan tashkil etilgan Samarqand viloyat “Saxovat uyi” hamda “SOS Oʼzbekiston bolalar mahallasi” Samarqand filialiga 2022-yil uchun “Zarafshon” va “Самаркандский вестник” gazetalariga yillik imtiyozli obuna Sertifikati topshirildi.
Dushanba, 27 Dekabr 2021 18:17
Kollej va texnikumlar bilan integratsiya
Ikki kunlik seminarda universitet qoshidagi kollej va texnikumlar direktorlari va o'rinbosarlari ishtirok etdilar. Konferensiyada universitetimiz ma'muriyati va o'qituvchilari ishtirok etdilar. Istiqboldagi dolzarb muammolar va rejalar muhokama qilindi.
Mazkur konferensiya O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Turizm, madaniy meros va muzeyshunoslik sohalarida malakali kadrlar tayyorlashning uzluksiz tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi 5270-sonli Farmoni ijrosini ta'minlash maqsadida o'tkazildi.
Konferensiyadan video
Bobur Ismoilov zamonamizning mashhur rassomi, kino, animatsiya, teatr, kitob grafikasi va monumental rangtasvirda ijod qiladi.
Bobur Ismoilov o‘zbek milliy tasviriy san’atining boy tasviriy an’analarini zamonaviy talqin qilish, uni nafaqat o‘ziga xos imzo uslubi, balki muhabbat va hayotning chuqur falsafasi bilan sug‘orilgan g‘ayrioddiy qissasi bilan boyitib, ularning tug‘ilishini o‘rganishga beqiyos hissa qo‘shgan.

Материалы отфильтрованы по дате: декабря 2021
Кропотливая работа руководителей кадровых служб органов государственного управления и организаций региона, вносящих достойный вклад в реализацию единой кадровой политики в Республике Узбекистан, добросовестное проведение открытых конкурсов на госслужбу, формирование нетерпимого отношения к коррупции. Самаркандское региональное отделение Агентства развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан регулярно способствует укреплению своего имиджа.
На основании вышеизложенного в Самарканде в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» состоялась встреча с награждением руководителей кадровых служб государственных органов и организаций региона, внесших достойный вклад в единую кадровую политику в Республике Узбекистан. Во встрече принял участие руководитель Самаркандского регионального отделения Агентства развития государственной службы Р. Кобылов.
Измерение туризма - непростая задача. Эти книги представляют собой краткое руководство по экономическим аспектам туризма как для студентов, так и для практиков, чтобы расшифровать методы измерения спроса, предложения, тенденций и воздействий. Туризм жизненно важен для успеха многих экономик мира и является широко исследуемой областью на протяжении многих лет.
Наиболее важной экономической особенностью деятельности, связанной с сектором туризма, является то, что она способствует достижению трех высокоприоритетных целей развивающихся стран: получение дохода, занятость и валютные поступления.
Мы рады пригласить вас в клуб для прохождения практических занятий по подготовке экскурсоводов, которые начнутся после зимних каникул от имени кафедры университета 4.0.
Вы получите полезные знания и опыт в том, как вести туристов и гостей по городу, а также по стране, с нашим экспертом, Бекназаром Бердиевым, имеющим 20-летний опыт работы в туризме.
Это будет очное обучение в форме экскурсионного тура, для того, чтобы научиться манерам и технике проведения экскурсии.
После того, как в Самарканде будут пройдены и освоены все исторические места, мы перейдем к следующим историческим и туристическим городам. После прохождения каждого города будут выдаваться сертификаты от имени нашего университета.
Поскольку мы собираемся охватить все туристические города Узбекистана, вы сами решаете, хотите ли вы стать местным гидом в Самарканде или пройти все города.
Присоединяйтесь к нам на пути к тому, чтобы стать опытным гидом!
Если вы заинтересованы, пожалуйста, оставьте свои данные в Google forms, ссылка ниже:
Не стесняйтесь связаться с нами, посетив кабинет 304 - факультет Университета 4.0 для получения более подробной информации.
Среда, 29 декабря 2021 15:03
Академия HORECA
Основная суть Академии заключается в предоставлении качественного образования в сфере туризма, а также введении практических занятий для студентов. Академия является своего рода мостом между студентами, отраслевыми и общественными партнёрами, выпуская в результате высококвалифицированные кадры с опытом на основе международных стандартов. Данная концепция способна поддержать стабильное развитие туризма и обладает лидерскими качествами, основанными на большом современном отраслевом опыте.
В настоящее время академия HORECA включает в себя 5 основных направлений:
- Администрирование Отеля
- Ресторанное дело
- Поварское дело
- Кондитерское дело
- House keeping / Прачечная
Также, академия предоставляет отдельные курсы для Отелей и Ресторанов на платной основе!
Среда, 29 декабря 2021 12:22
Методологический семинар Erasmus+
28 декабря 2021 года в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» был организован методологический семинар по грантовым программам Европейского Союза в области образование Erasmus+. В семинаре участвовали исследователи университета а также представители других вузов.
Программа Erasmus+, признанная наиболее успешной и долгосрочной программой Европейского Союза, направлена на поддержку проектов, партнерств, мероприятий и мобильности в сфере образования, обучения, спорта и поддержки молодежи.
Цели мероприятия:
• проинформировать о новом конкурсе на 2022 год в рамках программы Erasmus+ на 2021-2027 и условиях участия по всем направлениям, доступным для высшего образовательного сообщества Узбекистана, о текущей деятельности проектов Erasmus+ республике и о вкладе программы в модернизацию высшего образования
• оказать методологическое содействие по разработке проектов вузам-новичкам, ранее не принимавшим участия в программах Темпус или Erasmus+.
В ходе семинара было решено подать заявку в грантовых программах Erasmus+ от имени университета.
Многочисленные научные труды и музейные выставки убеждают нас, что об истории человечества известно почти все и практически на любой вопрос у историков есть ответ. Однако если мы всмотримся в далекое прошлое более пристально, то обнаружим там множество противоречий и нестыковок. Почему, например, живописцы Средневековья изображали античных персонажей, как своих современников, в соответствующей времени жизни художника одежде?
И как древние воины могли поражать своих врагов бронзовыми мечами, если бронза — хрупкий материал и хорошее режущее лезвие из бронзы получить затруднительно?
И почему в раскопках гробниц египетских фараонов находят стальное оружие, если Древний Египет не знал металла? Или все-таки знал? А как, в конце концов, объяснить стальное долото, которое было найдено в пирамиде Хуфу, построенной за 2900 лет до н.э.?
Для любителей истории приглашаем в нашу библиотеку. Вы сможете найти ответы на все интересующие вопросы.
Книги были предоставлены нашим ректором А.А Абдукахимовым. Благодарим за предоставленную возможность!
Вторник, 28 декабря 2021 13:48
Winter School
Уважаемые студенты, сообщаем Вам о начале Winter School, которая будет длиться с 10 по 21 января. По заявкам студентов будут преподаваться следующие предметы:
1. Intercultural and Cross-cultural communication
2. Cultural and Heritage management
3. Human resources management
4. Foreign language (English)
5. Second Foreign language (Chinese)
6. Introduction to accounting
7. Hospitality Industry Financial Accounting
8. Tourism marketing
9. Marketing of tourism hospitality and events
10. Theory and Practice of Marketing
11. Consumer markets and purchasing behaviour
Примечание: Если вы не прошли элективный курс, вы можете изучить курс, которого нет в вашем учебном плане, как факультативного.
Осуществить оплату за кредиты по предметам необходимо до 10.01.2022 и предоставить квитанцию в Офис Регистратора.
Реквизиты счета университета для оплаты в банке: 400110860184017094100245001
Вторник, 28 декабря 2021 12:16
Доброта спасёт мир!
Накануне наступающего Нового года председатель Женского совета Международного Университета Туризма и Культурного наследия «Шелковый путь» М.Аббасова и студенты посетили «Саховат уйи», расположенный в городе Самарканд.
Представители университета преподнесли подарки и продукты питания, проживающим здесь, пожилым людям, также поздравили их с Новым годом и пожелали им всего наилучшего.
Такие мероприятия, несомненно, укрепят связь между двумя поколениями, вдохновят молодых людей на доброту и побудят их к добрым и благим делам.
Также по инициативе Женского совета университета Самаркандскому региональному филиалу “Детские махалли SOS Узбекистан” и “Саховат уйи” были вручены сертификаты на годовую подписку газет «Зарафшан» и «Самаркандский вестник».
Понедельник, 27 декабря 2021 18:17
Интеграция с колледжами и техникумами
В двухдневном семинаре приняли участие директора и заместители директоров колледжей и техникумов при университете. В конференции приняли участие администрация и преподаватели нашего университета. Обсуждались актуальные проблемы и планы на будущее.
Данная конференция проводилась во исполнение Постановление Президента Республики Узбекистан - 5270 "О мерах по дальнейшему совершенствованию непрерывной системы подготовки квалифицированных кадров в области туризма, культурного наследия и музееведения".
Видео с конференции
Бобур Исмоилов - известный художник современности, работал в кино, мультипликации, театре, книжной графике и монументальной живописи.
Бобур внес выдающийся вклад в современную интерпретацию богатых живописных традиций узбекского национального изобразительного искусства, обогатив его не только своим характерным стилем, но и необыкновенным повествованием, проникнутым глубокой философией любви и жизни, исследуя их рождение, путешествие и смысл.
Картины Бобура можно найти по всему миру, они, как самые ценные сувениры, прилетели из самого сердца Средней Азии, украшают галереи и частные коллекции.