Shu kunlarda Amerika Qo‘shma Shtatlarining Nyu York shahrida “2024 New York Travel & Adventure Show” xalqaro turizm yarmarkasi bo‘lib o‘tmoqda. Mazkur tadbirga 160 dan ortiq mamlakatdan jami 20 ming nafarga yaqin ishtirokchi tashrif buyurgan bo‘lib shundan ming nafardan ortig‘i turoperatorlar hisoblanadi.
Ahamiyatlisi, ushbu yarmarkada mamlakatimiz turizm salohiyati bilan birga, ko‘hna va hamisha navqiron Samarqand shahridagi tarixiy obidalar, turizm obe’ktlari va “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti faoliyati keng targ‘ib qilinmoqda.
Yarmarkada universitetimiz Horica bo‘limi boshlig‘i Akobir Sultonov faol ishtirok etib, oliygohimizda turizm sohasiga malakali mutaxassislar tayyorlash borasidagi amaliy ishlar keng targ‘ib qilinmoqda. Quvonarlisi, ko‘rgazmada talaba-yoshlarning turizm sohasi rivojlangan davlatlarda tajriba va amaliyot almashishini yo‘l qo‘yish borasida ham manzilli ishlar olib borilishi natijasida oliygohimiz yirik turistik korxonalar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bilan birga yetakchi kompaniyalarda talabalar amaliyotini tashkil etish bo‘yicha ham takliflarni qo‘lga kiritdi.
Joriy yilning 30-yanvar kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti hamda Ixtisoslashtirilgan ta’lim muasassalari agentligi tizimidagi Samarqand tumani ixtisoslashtirilgan maktabi o‘rtasida memorandum imzolandi. Ushbu memorandumni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Birinchi prorektori J.Eltazarov va Samarqand tumani ixtisoslashtirilgan maktabi maslahatchisi O. Shamsiev imzoladi.
Aniq va tabiy fanlarga ixtisoslashgan ushbu maktabda 343 nafar o‘quvchi ta’lim-tarbiya oladi. Ushbu memorandum doirasida professor-o‘qituvchilar tomonidan Samarqand tumani ixtisoslashtirilgan maktabida ochiq dars jarayonlari tashkil qilinishi, o‘quvchi-yoshlarning universitetga sayohatini tashkil qilinish kabi tadbirlar ko‘zda tutilgan. Ahamiyatlisi, ushbu maktab o‘quvchilarning ko‘pchiligi universitetimizda ta’lim olishga qiziqishmoqda.
Shu kunlarda Zulfiyaxonim nomidagi davlat mukofotining Respublika bosqichi bo‘lib o‘tmoqda. Quvonarlisi, ushbu tanlovning respublika bosiqichida universitetimizning eng zukko, bilimdon va dono talaba-qizlaridan to‘rt nafari ishtirok etmoqda. Tanlovga ishtirok etayotgan universitetimiz talaba-qizlariga “Xotin-qizlar kengashi” raisi M.Abbosova bosh-qosh bo‘layapti.
Ma’lumot uchun;
4-bosqich talabasi Shoxnigorbegim Jo‘raeva adabiyot yo‘nalishida
3-bosqich talabalari Sabina Mustafakulova fan yo‘nalishida
3-bosqich talabalari Fotima va Zuxro Baxromkulova jamoatchilik yo‘nalishida ishtirok etmoqda.
Universitetimiz jamoasi Samarqand viloyati va oliygohimiz nomidan ishtirok etayotgan Zulfiyachi talaba-qizlarimizga omad yor bo'lishini tilab qolamiz.
Joriy yilning 30-yanvar kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti talabalarining darsdan keyingi bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish va “Kitob klub” loyihasi loyihasi doirasida yoshlar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini yuksaltirishga qaratilgan davra suhbati tashkil qilindi.
Davra suhbatida kitobning yoshlar hayotidagi o‘rni va ahamiyati haqida qimmatli fikrlar aytildi. Shuningdek tadbirda taniqli yozuvchi O‘tkir Hoshimovning “Ikki eshik orasi” romanining mazmun-mohiyati, asardagi voqeliklar so‘zlab berildi. Ayniqsa ushbu romanning ikkinchi jahon urushining boshqa xalqlar qatori o‘zbek xalqi boshiga keltirgan kulfatlari, jangu- jadallaring insoniyatga xavf tug‘dirdirganligi, uning xalqimizga keltirgan mudhish oqibatlari va vatandoshlarimiz siymolari aks etgan badiiy obrazlari haqida gapirib berildi.
Joriy yilning 29-yanvaridan 2-fevraliga qadar “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida 2023-2024 o‘quv yili uchun qishki yakuniy imtihonlar bo‘lib o‘tmoqda. Imtihon jarayonlari “Tillar” va “Turizm menejmenti”, “Tarix va madaniy meros” kafedralari o‘qituvchilari tomonidan o‘tilgan fanlari bo‘yicha olinayapti. Og‘zaki, yozma va test ko‘rinishlarida bo‘lib o‘tayotgan bu jarayonlar talaba yoshlarning bilimlarini yana bir bor sinovdan o‘tkazmoqda. Talaba-yoshlarimizning bilimga bo‘lgan chanqoqligi ancha yuqori shu bois ularning imtihonlarga bo‘lgan tayyorgarligi ham qoniqarli bo‘lmoqda,-deydi nemis tili fani o‘qituvchisi Zohid Bektimrov.
Barcha talaba-yoshlarimizga imtihon jarayonlarida omad tilaymiz.
Joriy yilning 13-fevral kuni soat 15:00 da Ilmiy tadqiqotlar bo‘limi hamda universitetimiz “Tillar” kafedrasi o‘qituvchisi Yakubova Madina Kutfidinovna tomonidan “Plagiatdan qochish” mavzusida universitetning 108-xonasida seminar tashkil etilmoqda. Ushbu mavzuga qiziquvchilarni seminarga taklif etamiz.
Har bir oliy ta’lim muasassasining ilmiy darajasini jamoada faoliyat ko‘rsatib kelayotgan o‘qituvchilarning fanda erishgan yutuqlari, nufuzli jurnallarda chiqqan maqolalari, ilmdagi unvonlari belgilab beradi. Shu nuqtai nazardan olib qaraydigan bo‘lsak, universitetimiz pedаgogik jamoasining ilmiy salohiyati kun sayin oshib bormoqda. Navbatdagi xushxabar O‘zbekiston Respublikasi Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti kengashining tavsiyasiga ko‘ra, Ilmiy tadqiqotlar bo‘limi boshlig‘i Mansurova Nargiza Shamsidinovnaning “Demografiya. Mehnat iqtisodiyoti” ixtisosligi bo‘yicha dotsent ilmiy unvoni tasdiqlandi.
Universitetimiz jamoasi ham Nargiza Shamsidinovnaga ilmiy soha taraqqiyoti yo‘lida yuksak muvaffaqiyatlari muborak bo‘lsin va yutuqlari bardavom bo‘lishini tilaymiz.
Joriy yilning 25-yanvar kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Senatining 1-son yig‘lishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishni universitet Birinchi prorektori J.Eltazarov olib bordi. Dastlab yig‘ilishda kun tartibidagi birinchi masala Prezident Adminstratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va viloyat hokimligining direktiv hujjatlarining oliygohimizdagi ijrosi yuzasidan universitet Birinchi prorektori J.Eltazarovning axboroti tinglandi. Ta’kidlandiki, o‘tgan yilda Prezidentimiz tomonidan turizm, ta’lim, ilm-fan sohalarini yanada rivojlantirish maqsadida qabul qilingan farmon va qarorlar ijrosini ta’minlash maqsadida tegishli chora-tadbirlar belgilangan holda barcha amaliy ishlar yo‘lga qo‘yilgan. Bundan tashqari Vazirlar Mahkamasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va viloyat hokimligining direktiv hujjatlarida belgilangan vazifalar ham o‘z vaqtida bajarilishga erishilgan.
Shundan so‘ng kun tartibidagi ikkinchi masala universitetning 2024-yil uchun ish rejasini tasdiqlash yuzasidan universitetning Protokol kotibiyati bo‘limi boshlig‘i A.Izbasarova axborot berdi.
Kun tartibidagi uchinchi masala universitet Senati a’zolari tarkibiga o‘zgarishlar kiritish va tasdiqlash to‘g‘risida bo‘lib, unga ko‘ra munosib nomzod bir ovozdan a’zolikka qabul qilindi.
Oliygohning ilmiy tadqiqotlar bo‘limi boshlig‘i N.Mansurovaning “Tayanch doktorantlar va mustaqil izlanuvchilarning ilmiy rahbarlari va dissertatsiya mavzularini tasdiqlash to‘g‘risida”gi axboroti Senat a’zolari tomonidan tasdiqlanishi bilan birga qizg‘in muhokamalarga ham sabab bo‘ldi va ayrim ilmiy rahbarlar va dissertatsiya mavzulari qaytadan ko‘rib chiqilishi xususida asosli fikrlar bildirildi. Kun tartibidagi yana bir masala oliygohimizning bir guruh professor-o‘qituvchilarini katta o‘qituvchi lavozimiga tavsiya qilish yuzasidan kafedra mudiri T.Sultonovning axboroti eshitildi va nomzodlar tomonidan ta’lim, ilm-fan sohalariga qo‘shib kelayotgan hissalari xususida to‘liq ma’lumotlar berildi. Kun tartibidagi so‘nggi masala “Professor-o‘qituvchi va xodimlarni lavozim vazifalarini tasdiqlash” yuzasidan xodimlar bilan ishlash (HR) bo‘limi boshlig‘i A.Xolboevning axboroti tinglandi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Senatining 1-son yig‘lishi kuni tartibidagi barcha masalalar qizg‘in muhokamalardan so‘ng tasdiqlandi. Kun tartibidagi masalalar yuzasidan universitet progektori, prof. Toni Zou, Senat a’zolaridan A.To‘xtamishev, N.Mansurova, S.Matlabov va boshqalar o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Bugun 26-yanvar kuni oliygohimiz faollar zalida Samarqand viloyat turizm boshqarmasi va “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro univeristeti hamkorligida “Kelajakdagi turizm ustalari” nomli ko‘rik tanlovi o‘tkazildi.
Tanlovda “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro univeristeti, Samarqand Iqtisodiyot va servis instituti, Samarqand agroinnovatsiyalar va tadqiqotlar instituti hamda Turizm va madaniy meros texnikumi talabalaridan tashkil tashkil topgan jamaolar o‘zaro bellashdi.
Qizg‘in bellashuvning birinchi shartida jamoalar turizm sohasini yanada rivojlantirish maqsadidagi yangi startap loyihalari taqdimotini o‘tkazdi. Ushbu shart davomida universitetimiz talabasi Shoxrux Xaytboyev jamoasi ingliz tilida turli qiziqarli mavzularda teatr tomoshalarini namoyish qilish orqali ularni qiziqtirishga e’tibor qaratgan bo‘lsa, mustaqil tadqiqotchi Shaxriyor Sharipov jamoasi turistlar uchun qiziq bo‘lgan ochiq osmon ostidagi manzarali joylarda kinoteatrlarni tashkil qilish bo‘yicha taqdimot qildi.
Shundan so‘ng ikkinchi shart sabzavotlardan turli shakllardagi, mazali salatlar tayyorlash bo‘yicha ham ishtirokchilar o‘z iqtidorini namoyish qilishga harakat qildi. Jamoalar to‘rtta shart bo‘yicha o‘zaro kurash olib borishdi. Har bir shart yakuni bilan hakamlar jamoalarni baholab bordi. Yig‘ilgan ballarga ko‘ra, eng yuqori bal bilan 1-o‘ringa “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti “Silk Road” jamoasi, 2-o‘ringa Samarqand turizm va madaniy meros texnikumi “Tour Star” jamoasi va 3-o‘ringa “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti “Samariya” jamoasi munosib deb topildi.
G‘oliblarga tashkilotchilar tomonidan qimmatbaho va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Joriy yilning 25 yanvar kuni Marg‘ilon turizm va madaniy meros texnikumiga Saudiya Arabistoni Jidda shaxridan hamkorlar tashrif buyurishdi. Tashrif davomida Margilon turizm va madaniy meros texnikumi o‘quvchilarining amaliyotini Saudiya Arabistonining Jidda shaxrida utashlari yuzasidan kelishib olindi. Shundan so‘ng texnikum o‘quvchilarini suhbat asosida saralab olindi. Hamkorlar tomonidan o‘tkazilgan suhbatdan 7 nafar bitiruvchi o‘quvchilar muvaffikiyatli o‘tishdi va Jidda shahrida amaliyot o‘tash imkoniyatiga ega bo‘ldi. Ushbu o‘quvchilarning muvaffaqiyati bilan ularni qutlab qolamiz.

Международная туристическая выставка “2024 New York Travel & Adventure Show” проходит в эти дни в Нью-Йорке, США. В общей сложности мероприятие посетили около 20 000 участников из более чем 160 стран мира, из которых более тысячи - туроператоры.
Важно отметить, что наряду с туристическим потенциалом нашей страны на этой выставке широко пропагандируются исторические памятники, туристические объекты Самарканда и деятельность международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”.
Акобир Султанов, заведующий отделом Horica нашего университета, принял активное участие в ярмарке, а практическая работа по подготовке квалифицированных специалистов в области туризма широко пропагандируется в нашем университете. Приятно, что благодаря целенаправленной работе по обмену опытом и практикой студентов в странах с развитой сферой туризма, наш университет, наряду с налаживанием сотрудничества с крупными туристическими предприятиями, получил предложения по организации студенческих стажировок в ведущих компаниях.
30 января этого года был подписан меморандум между международным университетом туризма и культурного наследия “Шелковый путь” и специализированной школой Самаркандского района в системе специализированных образовательных учреждений агентства. Данный меморандум был подписан первым проректором международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” Ж.Элтазаровым и консультантом Самаркандской районной специализированной школы О.Шамсиевым.
Специализируясь на точных и точных науках, школа обучает 343 ученика. В рамках данного меморандума предусмотрены такие мероприятия, как организация открытых уроков преподавателей специализированной школы Самаркандского района, организация экскурсий студентов и молодежи в университет. Важно, что большинство учеников этой школы заинтересованы в обучении в нашем университете.
В эти дни проходит республиканский этап Государственной премии имени Зульфияханим. К счастью, в республиканском конкурсе этой премии участвуют четыре самые находчивые, знающие и мудрые студентки нашего университета. Председатель “женского совета” М.Аббосова руководит работой студентов и девушек нашего университета, участвующих в конкурсе.
Для информации;
Студентка 4 курса Шахнигорбегим Жураева в направлении литературы
Студентка 3-го курса Сабина Мустафакулова в направлении науки
Студентки 3-го курса Фатима и Зухро Бахромкуловы участвуют в общественном направлении.
Желаем нашим студенткам Зульфии, которые участвуют от имени команды Самаркандской области и нашего университета, удачи.
30 января этого года состоялся круглый стол, направленный на содержательную организацию свободного времени студентов международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” после занятий и продвижение культуры чтения среди молодежи в рамках проекта “Книжный клуб”.
На встрече за круглым столом были высказаны ценные замечания о роли и значении книги в жизни молодых людей. Также на мероприятии рассказали о сути романа “Между двух дверей” известного писателя Уткира Хошимова, существующих реалиях произведения. Особенно было сказано о художественных образах этого романа, который, среди прочих, донес до узбекского народа Вторую мировую войну, опасность войны для человечества, тяжелые последствия, которые она принесла нашему народу, и побуждения наших соотечественников.
С 29 января по 2 февраля этого года в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” проходят зимние итоговые экзамены за 2023-2024 учебный год. Экзаменационные процессы проводят преподаватели кафедр “Языки” и “Менеджмент туризма”, “История и культурное наследие” по своим предметам. Эти процессы, проходящие в устной, письменной и тестовой формах, в очередной раз проверяют знания студенческой молодежи. Жажда знаний у студенческой молодежи намного выше, поэтому и подготовка к экзаменам у них становится более удовлетворительной, - говорит преподаватель немецкого языка Захид Бектимров.
Мы желаем всем нашим студентам и молодежи удачи на экзаменах.
13 февраля, в 15:00, в аудитории 108 университета организуется семинар на тему “Избежание плагиата” преподавателя кафедры “Языки” Якубовой Мадины Кутфидиновны и отдела научных исследований нашего университета. Приглашаем на семинар всех, кто интересуется данной темой.
Академический уровень каждого высшего учебного заведения определяется достижениями преподавателей, работающих в коллективе, в науке, статьями в престижных журналах, званиями в науке. С этой точки зрения научный потенциал педагогического сообщества нашего университета растет с каждым днем. Следующая хорошая новость Высшая аттестационная комиссия Республики Узбекистан по рекомендации совета международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” утвердила ученое звание доцента начальника отдела научных исследований Мансуровой Наргизы Шамсидиновны по специальности “Демография. Экономика труда”.
Коллектив нашего университета также желает Наргизе Шамсидиновне больших успехов на пути развития научной сферы и чтобы ее достижения были устойчивыми.
25 января этого года состоялось 1-е заседание Сената международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”. Встречу провел первый проректор университета Ж.Элтазаров. Вначале была заслушана информация Ж.Элтазарова о том, что первым вопросом повестки дня на собрании было внедрение директивных документов Администрации Президента, Кабинета Министров, Министерства высшего образования, науки и инноваций и администрации области в нашем университете. Было отмечено, что за прошедший год была проведена вся практическая работа с установлением соответствующих мер по обеспечению выполнения указов и постановлений, принятых нашим президентом с целью дальнейшего развития сфер туризма, образования, науки. Кроме того, задачи, поставленные в директивах Кабинета министров, Министерства высшего образования, науки и инноваций и областной администрации, также выполнены вовремя.
После этого вторым вопросом повестки дня стал вопрос об утверждении плана работы университета на 2024 год, начальником отдела протокольного секретариата университета А.Избасарова предоставила информацию.
Третьим вопросом повестки дня стало внесение изменений и утверждение состава членов Сената университета, согласно которому достойный кандидат был единогласно принят в его состав.
Доклад начальника отдела научных исследований университета Н.Мансуровой “Об утверждении научных руководителей и тем диссертаций основных докторантов и независимых исследователей” вместе с его утверждением членами Сената вызвал бурные обсуждения, были высказаны обоснованные замечания о повторном рассмотрении некоторых научных руководителей и тем диссертаций. Еще один вопрос повестки дня - о рекомендации группы профессоров и преподавателей нашего университета на должность старшего преподавателя, была заслушана информация начальника кафедры Т.Султанова, а также предоставлена полная информация кандидатами о вкладе в сферу образования, науки. Последним вопросом повестки дня стало “Утверждение должностных обязанностей профессорско-преподавательского состава и сотрудников”, была заслушана информация начальника отдела по работе с сотрудниками (HR) А.Холбоева.
Все вопросы повестки дня 1-го заседания Сената международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” были утверждены после бурных обсуждений. По вопросам повестки дня выступили проректор университета, проф. Тони Зоу, представители Сената А.Тохтамишев, Н.Мансурова, С.Матлабов и другие выступили со своими мнениями.
Сегодня, 26 января, в актовом зале нашего университета состоялся конкурс “Мастера будущего туризма”, организованный совместно с Самаркандским областным управлением по туризму и международным университетом туризма и культурного наследия “Шелковый путь”.
В конкурсе приняли участие группы, состоящие из студентов международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”, Самаркандского института экономики и сервиса, Самаркандского института агроинноваций и Самаркандского техникума туризма и культурного наследия.
В первом этапе конкурса команды провели презентацию новых стартап-проектов, направленных на дальнейшее развитие туристической отрасли. В рамках этого конкурса команда студентa нашего университета Шахруха Хайтбоева сосредоточилась на том, чтобы заинтересовать, представив театрализованные представления на различные интересные темы на английском языке, а команда независимого исследователя Шахрияра Шарипова выступила с презентацией по организации кинотеатров в местах под открытым небом, представляющих интерес для туристов.
После этого, на втором этапе, участники попытались продемонстрировать свой талант в приготовлении вкусных салатов из овощей различной формы для иностранных гостей. По окончании каждого этапа судьи оценивали команды. Согласно набранным баллам, команда “Silk Road” международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” заняла 1 место с наибольшим количеством баллов, команда Самаркандского техникума туризма и культурного наследия “Tour Star” - 2 место, а команда “Samariya” международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” - 3 место.
Победители получили от организаторов ценные и памятные подарки.
25 января этого года партнеры из города Джидда Саудовской Аравии посетили Маргиланский техникум туризма и культурного наследия. В ходе визита была достигнута договоренность о том, что студенты Маргиланского техникума туризма и культурного наследия смогут пройти практику в Джидде, Саудовская Аравия. После этого студенты техникума были отсортированы на основе собеседования. По результатам собеседования, проведенного партнерами, 7 студентов прошли собеседование и получили возможность пройти стажировку в Джидде. Мы поздравляем этих студентов с успехом.