Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO)ning Madrid shahridagi qarorgohida 16-20 oktyabr kunlari tashkilot Bosh Assambleyasining yubiley sessiyasini Samarqandda o‘tkazish bo‘yicha O‘zbekiston hukumati va tashkilot o‘rtasida bitim imzolandi va tadbirni yuqori saviyada tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda UNWTO Bosh kotibi Zurab Pololikashvili, Madaniyat va turizm vazirining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek A’zamov hamda “Ipak yo‘li” xalqaro turizm universiteti rektori Aziz Abduhakimov Samarqand shahrida UNWTO Xalqaro turizm akademiyasini tashkil etish yuzasidan memorandum imzoladilar.
Aytish kerakki, mamlakatimiz tarixida ilk marotaba BMT oilasiga kiruvchi xalqaro tashkilot Bosh Assambleyasini qabul qilish yo‘lida yana bir muhim tashlamoqda. Bosh Assambleya nafaqat O‘zbekistonning boy madaniyati, turizm salohiyati, investitsion jozibadorligini jahon hamjamiyatiga keng namoyish etadi va balki xalqaro turizm industriyasi uchun yangi davrni ochib beruvchi tadbirga aylanadi.
Aslida bu tashabbus xususida Davlatimiz rahbari va tashkilot Bosh kotibi o‘rtasida kechgan uchrashuvda ilgari surilgan va yurtboshimiz tomonidan qo‘llab-quvvatlangan edi.
O‘z navbatida Samarqandda Xalqaro turizm akademiyasining tashkil etilishi UNWTO va O‘zbekiston o‘rtasidagi 30 yillik hamkorlikni yanada mustahkamlab, turizm sohasida xalqaro miqyosdagi mutaxassislarni tayyorlash imkonini yaratadi.
Eng muhimi, xorij tajribasini puxta o‘rganib, boyitib, amaliyotga tatbiq etish uchun xalqaro maydon yaratiladi.
Bosh assambleya tomon yana bir qadam | O'zbekiston Respublikasi Madaniyat va Turizm Vazirligi
TDIU huzuridagi “O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishning ilmiy asoslari va muammolari” ilmiy-tadqiqot markazida 2023-yil 31-may kuni “Milliy iqtisodiyotni isloh qilish va barqaror rivojlantirish istiqbollari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Prezidentimizning joriy yilning 22-may kuni o‘tkazgan videoselektor yig‘ilishida ijtimoiy soha obe’ktlarida quyosh panellarini o‘rnatish topshirig‘i ijrosi yuzasidan “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros хalqaro universitetida ham bir qator amaliy ishlarga qo‘l urildi. Bugungi kunda universitetda 70 kvt/soat quvvatga ega quyosh panellari o‘rnatilgan bo‘lib, 2023-yil III-chorak yakuniga qadar yana qo‘shimcha 234 kvt/soat quvvatga teng quyosh panellari o‘rnatish reja qilingan.
Quyosh panellari o‘rnatish bo‘yicha Toshkent davlat Texnika universitetidan biriktirilgan ishchi guruhi a’zolari oliygohga tashrif buyurib bu yerda qilingan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
28-may kuni Ipak yo‘li nashriyoti raisi Zang Xongyan xonim (O‘zbekiston), Pekin Silk Road Culture Development Co.Ltd (Xitoy) asoschilaridan biri "Ipak yo‘li" universitetiga tashrif buyurdi. Rais Zang tomonidan nashr etilgan Ipak yo‘li madaniyatiga oid bir qator kitoblarni “Ipak yo‘li” universitetiga sovg‘a qildi. Prorektor Toni Zou delegatsiyani qabul qildi va mehmonlar bilan universitet va nashriyot o‘rtasidagi hamkorlik, jumladan, Ipak yo‘li turizmi va madaniy merosga oid kitoblarni birgalikda nashr etish, Xitoy va O‘zbek madaniyatiga oid ishlarni ko‘p tillarda homiylik qilish, O‘zbekistonning “Xitoy burchagi” ga doimiy ravishda yangi kitoblarni sovg‘a qilish masalalarini muhokama qildi.
Tashrifga “Minyun” mehmonxonasi bosh direktori Yan Funin, “Ipak yo‘li” nashriyoti bosh direktori Otebek Tuliganov hamrohlik qildi.
Sian shahrida bo‘lib o‘tgan Xitoy-Markaziy Osiyo sammiti davomida "Ipak yo‘li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti prorektori, Professor Tongqian Toni Zou 18-may kuni Xitoyning Sian shahridagi Northwest universitetga tashrif buyurdi. Northwest universiteti vitse-Prezidenti, Professor Chang Jiang, Professor Zhouni qabul qildi. Uchrashuvda fan va texnologiyalar bo‘limi, rejalashtirish va ijro intizom bo‘limi, xalqaro bo‘lim, madaniy meros maktabi, Ipak yo‘li arxeologik hamkorlik ilmiy-tadqiqot markazi rahbarlari hamda “Geologiya” kafedrasi hamda shahar va atrof-muhit fanlari maktabi o‘qituvchilarining Markaziy Osiyoga ilmiy ekspeditsiyasida ishtirok etgan vakillari ishtirok etdi.
Birinchi navbatda, prorektor Zou “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining rivojlanish holati bilan tanishtirdi. U Northwest universiteti homiyligida “Ipak yo‘li” universitetining arxeologik laboratoriya qurilishi uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Prorektor Zou Sianing ta’kidlashicha “Ipak yo‘li” ning boshlang‘ich nuqtasi sifatida Ipak yo‘lining boy madaniy merosi va sayyohlik resurslariga ega va Northwest universiteti madaniy merosni boshqarish va turizmni boshqarish kabi fanlarda yuqori hurmatga ega. “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetidagi qurilishi fan uchun muhim ahamiyatga ega. Umid qilamizki, Northwest universitet kadrlar tayyorlashda, o‘qituvchilarning o‘zaro tashriflarida, fan almashinuvida, laboratoriya qurilishida va hokazolarda qo‘llab-quvvatlay oladi va sivilizatsiyalar va Ipak yo‘li bo‘ylab odamlar o‘rtasidagi aloqalarni o‘zaro o‘rganishga hissa qo‘shadi.
Professor Chang Jiang “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetidan tashrif buyurgan vakilni iliq kutib oldi. U Sian Ipak yo‘lining boshlang‘ich nuqtasi, Samarqand Ipak yo‘lidagi marvarid, Northwest universitet va “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti hamkorlik uchun yaxshi asos va hamkorlikning keng istiqbollariga ega ekanligini ta’kidladi. “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining birgalikdagi arxeologik tadqiqotlar sohasidagi ko‘magi va yordami uchun minnatdorlik bildirdi. U ikki universitetga Ipak yo‘li arxeologik hamkorlik tadqiqot markazini tashkil etishni, inson va atrof-muhit uchun Xitoy-Markaziy Osiyo “kamar va yo‘l” qo‘shma laboratoriyasini qurishni va Markaziy Osiyo arxeologik tadqiqotlar va qazish ishlarini birgalikda olib borishni taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ikkala tomon ham o‘quv dasturlarini yaratish, tashrif buyurgan olimlarni almashish, o‘qituvchilarni tayyorlash, ilmiy tadqiqotlar sohasida hamkorlik qilish, laboratoriyalarni birgalikda qurish va h.k., hamkorlikni chuqurlashtirishni davom ettirish, xalqaro ta’sir bilan qo‘shma natijalar ishlab chiqarish bo‘yicha sa’y-harakatlarni davom ettirishi mumkin. Professor Changning so‘zlariga ko‘ra, ikki universitetimiz o‘rtasidagi hamkorlik Ipak yo‘li bo‘ylab universitetlar o‘rtasida hamkorlik va almashinuv uchun namuna bo‘ldi.
Uchrashuvda ishtirokchilar kelgusidagi hamkorlik va almashinuvlarga oid masalalar yuzasidan chuqur muhokamalar o‘tkazdilar.
2023-yil 17-may kuni Sian shahrida Xitoy - Markaziy Osiyo sammiti davomida O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Xitoy savdo vazirligi hamkorligida “O‘zbekiston - Xitoy biznes forumi” o‘tkazildi. Forumda O‘zbekiston va Xitoydan 500 dan ortiq vakillar ishtirok etdi. Forumda O‘zbekiston investitsiya, sanoat va savdo vazirligi, energetika vazirligi, qishloq xo‘jaligi vazirligi, raqamli texnologiyalar vazirligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining barcha vazirlari ishtirok etib, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi biznes hamkorlik bo‘yicha nutq so‘zladilar. Forumda O‘zbekiston Respublikasining Xitoydagi elchixonasi taklifiga binoan “Ipak yo‘li” universiteti prorektori, professor Toni Zou ishtirok etdi. Mashhur kompaniyalarning ko‘plab bosh menejerlari, shu jumladan Tianjin Kaiteng Investment Group guruhi, Shanxay xalqaro qurilish guruhi va Huawei va Xitoyning 20 dan ortiq universitetlari vakillari, jumladan, Lanzhou universiteti, Northwest universitet va Shaanxi Normal universiteti, shuningdek, ushbu forumda ishtirok etishga taklif qilindi.
Barcha Vazirlar O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi, ishlab chiqarish, ta’lim, energetika, raqamli texnologiyalar sohasining so‘nggi rivojlanishini joriy etib, Xitoy bilan hamkorlik qilish tilaklarini bildirdilar. 20 dan ortiq hamkorlik loyihalari hamkorlik hujjatlari bilan almashildi.
Uchrashuvda Xitoy va O‘zbekistondan universitet vakillari sifatida prorektor Toni Zou ishtirok etib, O‘zbekiston Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri I.Abduraxmonovga “Ipak yo‘li” universitetining ilmiy va innovatsiya sohalaridagi amalga oshirilgan ishlari bo’yicha hisobotini taqdim qildi. Shuningdek, u bir qancha universitet va kompaniyalar bilan “Ipak yo‘li” universiteti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalarini muhokama qildi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida tashkil etilgan “Talabalar drama klubi” a’zolari tomonidan Amerika dramasining Postmodern yo‘nalishida “True West” spektakli ingliz tilida namoyish etildi. Mazkur spektakl US Embassy Alumni Outreach Grants Program granti asosida moliyalashtirildi. Ushbu grantni 2022 yilda, universitet professori Kamol Mustayev tomonidan yozilgan loyihasi asosida sovrindori bo‘lgan va “Talabalar drama klubi”ga asos solingan edi.
Spektaklni sahnalashitirish jarayoni orqali, talabalar Amerika (teatr) san’atini, aktyorlik, muloqot qilish, omma oldida chiqish qilish, ravon gapirish mahoratlarini o‘rganish, ingliz tilini mukammal o‘rganish va rivojlantirish imkoniyatini berdi. Shuningdek, yoshlar orasida millatlararo munosabatlarni uyg‘unlashtirish, jamiyatda do‘stlik, o‘zaro hamjihatlik, jipslik, insonparvarlik va bag‘rikenglik madaniyatini mustahkamlashga xizmat qildi.
Mazkur grant orqali jamiyatda ko‘p millatli katta oila his-tuyg‘usini kuchaytirish, respublikamizda yashayotgan turli millat va elat vakillari o‘rtasida do‘stlik va totuvlikni yanada mustahkamlash, yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash kabi oliy maqsadlarga erishildi.
Samarqand shahridagi yoshlarni tadbirkorlikka keng jalb qilish maqsadida muvaffaqiyatga erishgan tadbirkorlar ishtirokida “Biznes marafon” motivatsion treninglari tashkil etilmoqda. Ushbu treninglarda “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti talabalari ham ishtirok etdi. Trening davomida ishbilarmonlar o‘z tajribalari, tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish qoidalari va muvaffaqiyatga erishish sirlari, bu yo‘lda boshidan kechirgan mashaqqatli mehnat onlari haqida so‘zlab berdilar. Shuningdek mutaxassislar tomonidan tadbirkorlik faoliyatini boshlash, biznesda ustoz va shogirdlikning o‘rni, investitsiya jalb etishdagi ustuvor yo‘nalishlar hamda marketingni samarali yuritish bo‘yicha tavsiyalar berildi. Trening yakunida talabalar ham mazkur soha bilan shug‘ullanish davomida o‘zlari uchragan muammolarga qanday yechim topish borasida savollar yo‘llab, tadbirkorlardan foydali va muhim bo‘lgan javoblarni olishdi.
“Muzey va ta’lim” kursi doirasida Muzeyshunoslik yo‘nalishining magistrantlari Afrosiyob muzeyi va Konigilga tashrif buyurishdi. Ushbu tanlangan joylar aloqa va ta’lim loyihalari jihatidan juda farq qiladi. Tashriflar davomida talabalar ushbu muzeylarning hozirgi holatini, tashrif buyuruvchilarning maqsadini, hozirda amalga oshirilayotgan ta’lim dasturini, shuningdek, ularning joylari va ko‘rgazmalarining imkoniyatlari va chegaralarini tahlil qildilar. Nazariy va amaliy mashg‘ulotlar davomida o‘rganganlariga ko‘ra, ular Afrosiyob muzeyini turli tashrif buyuruvchilar uchun yanada jozibali, qiziqarli va ma’rifiy qilish uchun ta’lim loyihalarini taklif qildilar.

Материалы отфильтрованы по дате: мая 2023
На встрече в центральном офисе Всемирной туристской организации (ЮНВТО) в Мадриде 16-20 октября было подписано соглашение между правительством Узбекистана и организацией о проведении юбилейной сессии Генеральной Ассамблее организации в Самарканде, а также обсуждены вопросы организации мероприятия на высоком уровне.
На встрече Генеральный секретарь ЮНВТО Зураб Пололикашвили, первый заместитель министра культуры и туризма Улугбек Ашамов и ректор международного университета туризма “Шелковый путь” Азиз Абдухакимов подписали меморандум о создании Международной академии туризма ЮНВТО в Самарканде.
Надо сказать, что впервые в истории нашей страны Международная организация, входящая в семью ООН, делает еще один важный шаг к принятию Генеральной Ассамблеи. Генеральная Ассамблея не только широко демонстрирует мировому сообществу богатую культуру, туристический потенциал, инвестиционную привлекательность Узбекистана, но и становится событием, открывающим новую эру для международной индустрии туризма.
Фактически, эта инициатива была выдвинута на встрече главы государства с генеральным секретарем организации и поддержана руководителем страны.
В свою очередь, создание Международной академии туризма в Самарканде еще больше укрепит 30-летнее сотрудничество между ЮНВТО и Узбекистаном, сделав возможным подготовку международных специалистов в области туризма.
Прежде всего, будет создано международное пространство для глубокого изучения, обогащения и применения на практике зарубежного опыта.
Вторник, 30 мая 2023 16:15
31 мая 2023 года планируется проведение республиканской научно-практической конференции на тему «Перспективы реформирования и устойчивого развития национальной экономики» в НИЦ «Научные основы и проблемы развития экономики Узбекистан» при ТГУЭ.
Информационное письмо прилагается.
Plaukų šalinimas lazeriu Vilniuje gera kaina ir depiliacija Estetikos Centre Oblaka
В связи с реализацией задачи по установке солнечных батарей в объектах социальной сферы на видеоселекторном совещании, проведенном Президентом 22 мая т.г., в международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» также был проведен ряд практических работ.
В настоящее время в университете имеется солнечная электростанция общей генерирующей мощностью 70 кВт/ч. К концу 3-го квартала планируется построить еще одну станцию общей мощностью 234 кВт/ч.
Кроме того, специалисты Ташкентского государственного технического университета посетили наш университет, чтобы ознакомиться с действиями, которые были предприняты для внедрения зеленых источников энергии в университете.
28 мая госпожа Цзан Хунъянь, председатель издательства "Шелковый путь" (Узбекистан), соучредитель Beijing Silk Road Culture Development Co. Ltd (Китай) посетила университет “Шелковый путь”. Председатель Цанг передала в подарок университету “Шелковый путь” партию книг о культуре Шелкового пути, опубликованных издательством “Шелковый путь”. Проректор Тони Цзоу принял делегацию и обсудил с гостями дальнейшее сотрудничество между университетом и издательством, которое включает совместное издание книг, связанных с туризмом и культурным наследием Шелкового пути, спонсирование работ по китайской и узбекской культуре на нескольких языках, постоянную передачу новых книг в дар “Китайскому уголку” университета “Шелковый путь”.
Визит сопровождали генеральный директор отеля “Миньюн” Ян Фунин, генеральный директор издательства “Шелковый путь” Отебек Туляганов.
Во время саммита Китай-Центральная Азия в Сиане профессор Тунцянь Тони Цзоу, проректор международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”, посетил Северо-Западный университет 18 мая в Сиане, Китай. Профессор Чан Цзян, вице-президент Северо-Западного университета, принял профессора Цзоу. На встрече присутствовали руководители научно-технического отдела, отдела планирования и дисциплин, международного отдела, школы культурного наследия, исследовательского центра археологического сотрудничества “Шелковый путь”, а также представители преподавателей геологического факультета и школы городских и экологических наук, участвующих в научной экспедиции в Центральную Азию.
Сначала проректор Цзоу представил информацию о развитии международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”. Он выразил искреннюю благодарность за строительство археологической лаборатории университета “Шелковый путь”, спонсируемое Северо-Западным университетом. Проректор Цзоу сказал, что Сиань, как начальная точка “Шелкового пути”, имеет богатое культурное наследие Шелкового пути и туристические ресурсы, а Северо-Западный университет пользуется высокой репутацией в таких дисциплинах, как управление культурным наследием и управление туризмом, он имеет важное базовое значение для построения дисциплины международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”. Мы надеемся, что Северо-Западный университет сможет оказать большую помощь и поддержку в подготовке кадров, взаимных визитах преподавателей, обмене предметами, создании лабораторий и т.д., и совместно внести вклад во взаимное изучение цивилизаций и связи между людьми вдоль Шелкового пути.
Профессор Чан Цзян приветствовал визит международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”. Он отметил, что Сиань является начальной точкой Шелкового пути, Самарканд - жемчужиной Шелкового пути, Северо-Западный университет и Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь” имеют хорошую основу для сотрудничества и широкие перспективы для сотрудничества. Он выразил благодарность за поддержку и помощь международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” в области совместных археологических исследований. Он предложил двум университетам создать исследовательский центр археологического сотрудничества “Шелковый путь”, построить совместную лабораторию “Пояс и путь” Китай-Центральная Азия для человека и окружающей среды, совместно проводить археологические исследования и раскопки в Центральной Азии. Он сказал, что обе стороны могут продолжать прилагать усилия в создании учебных программ, обмене приглашенными учеными, подготовке преподавателей, сотрудничестве в области научных исследований, совместном строительстве лабораторий и т.д., продолжать расширять сотрудничество, производить совместные результаты с международным влиянием. Профессор Чанг отметил, что сотрудничество между нашими двумя университетами стало примером для сотрудничества и обменов между университетами вдоль Шелкового пути.
На встрече участники провели детальные обсуждения вопросов, касающихся будущего сотрудничества и обменов.
17 мая 2023 года утром, во время саммита Китай - Центральная Азия, Министерство инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Министерство коммерции Китая совместно провели в Сиане “Бизнес-форум Узбекистан – Китай”. В форуме приняли участие более 500 представителей из Узбекистана и Китая. Все министры из Министерства инвестиций, промышленности и торговли, Министерства энергетики, Министерства сельского хозяйства, Министерства цифровых технологий, Министерства высшего образования, науки и инноваций Узбекистана приняли участие в форуме и выступили с основными докладами о деловом сотрудничестве между Узбекистаном и Китаем. Профессор Тони Цзоу, проректор университета “Шелковый путь”, принял участие в форуме по приглашению посольства Республики Узбекистан в Китае. На форум также были приглашены многие генеральные менеджеры известных компаний, включая Tianjin Kaiteng Investment Group, Shanghai International Construction Group и Huawei, а также более 20 ректоров китайских университетов, таких как Lanzhou University, Northwest University, Shaanxi Normal University и др.
Все министры представили последние достижения в области сельского хозяйства, производства, образования, энергетики, цифровых технологий в Узбекистане и выразили искреннее желание сотрудничать с Китаем. Более 20 проектов сотрудничества обменялись документами о сотрудничестве.
Проректор Тони Цзоу принял участие во встрече в качестве представителей университета из Китая и Узбекистана, министру высшего образования, науки и инноваций Узбекистана И.Абдурахмонову был представлен отчет о работе университета “Шелковый путь” в области науки и инноваций. Он также обсудил с несколькими университетами и компаниями возможность установления сотрудничества с университетом “Шелковый путь”.
Спектакль “True West” в направлении Постмодерна американской драмы был представлен на английском языке участниками “Студенческого драматического клуба”, организованного в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь”. Это представление было профинансировано грантом US Embassy Alumni Outreach Grants Program. Этот грант был выигран в 2022 году на основе проекта, написанного профессором университета Камолом Мустаевым, и был основан “Студенческий драматический клуб”.
В процессе постановки спектакля студенты смогли научиться американскому (театральному) искусству, актерскому мастерству, общению, выступлению на публике, приобрести навыки разговорной речи, изучить и развить английский язык в совершенстве. Это также послужило гармонизации межнациональных отношений среди молодежи, укреплению культуры дружбы, взаимной солидарности, гуманизма и толерантности в обществе.
Благодаря этому гранту были достигнуты более высокие цели, такие как укрепление в обществе чувства многонациональной большой семьи, дальнейшее укрепление дружбы и согласия между представителями разных национальностей и народностей, проживающих в нашей республике, воспитание подрастающего поколения в духе любви и верности Родине.
Мотивационные тренинги “Бизнес-марафон” проводятся с участием успешных предпринимателей с целью привлечения молодежи к предпринимательству в Самарканде. В этих тренингах также приняли участие студенты международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь”. В ходе тренинга предприниматели рассказали о своем опыте, о правилах занятия предпринимательской деятельностью и секретах достижения успеха, о моментах тяжелой работы, которые они пережили на своем пути. Также экспертами были даны рекомендации по началу предпринимательской деятельности, роли наставничества и ученичества в бизнесе, приоритетным направлениям в привлечении инвестиций, а также эффективному проведению маркетинга. В конце тренинга студенты также получили полезные и важные ответы от предпринимателей, задавая вопросы о том, как найти решение проблем, с которыми они столкнулись во время своего участия в этой сфере.
Четверг, 25 мая 2023 16:00
Визит студентов в музеи
В рамках программы обучения “Музей и образование” магистранты группы музееведения посетили музей Афрасиаб и музей Кони Гил Мерос. Эти места были выбраны потому, что они очень разные с точки зрения коммуникационных и образовательных проектов. Во время визитов студенты проанализировали текущую ситуацию в этих музеях, целевую аудиторию, образовательную программу, осуществляемую в настоящее время, а также возможности и ограничения их пространств и выставок. В соответствии с тем, что они узнали во время теоретических и практических занятий, они предложат образовательные проекты для музея Афрасиаб, чтобы сделать его более привлекательным, интересным и познавательным для различных аудиторий.