Yangiliklar: Avgust 2022
Bugun o‘zbek-xitoy munosabatlari yangi bosqichga chiqdi. Bu davlatlarning o‘zaro manfaatli munosabatlarni kengaytirishning istiqbollariga birdek harakatlanib, intilayotganidan darak beradi. Uzoq va samarali hamkorlik natijasi o‘laroq, bugun kengqamrovli yirik loyihalar, turli sohalardagi tashabbuslar amalga oshirilmoqda.
Shunday qilib, joriy yilning 29 avgust kuni Rektor prof.Dr. Axmet Kutluhan boshchiligidagi Pamukkale universiteti (Turkiyaning Denizli shahri) vakillari "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universitetiga tashrif buyurishdi. Faxriy mehmonlarni universitetning birinchi prorektori prof. J. Eltazarov kutib oldi.
Rasmiy uchrashuv davomida umuman universitetlar o‘rtasida o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolandi va qo‘shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, talabalar darajasida ham, o‘qituvchilar darajasida ham ilmiy amaliyot va tashrif buyurgan professorlar uchun dasturlar formatida akademik almashinuv hamda turli ilmiy loyihalar doirasida hamkorlik qilish rejasini o‘z ichiga olgan shartnoma tuzildi.
Bundan tashqari, tomonlar "Erasmus Plus" akademik harakatchanlik dasturi doirasida gumanitar fanlar talabalari va o‘qituvchilari almashinuvini tashkil etadigan hamkorlik shartnomasini imzoladilar. Bunday hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishi madaniy merosni tiklash va saqlash, gastronomik turizm, shuningdek, sog’lomlashtirish turizmi hisoblanadi.
"Ipak yo‘li" universiteti talabalar almashinuvi bo‘yicha faol dastur olib boradi, O‘zbekiston Respublikasida turizm sohasini shakllantirish va rivojlantirishdan iborat fan, ta‘lim va innovatsiyalarni birlashtirish tamoyillari asosida yuqori malakali kadrlar tayyorlashni amalga oshiradi.
Ma‘lumot uchun: Pamukkale universiteti Turkiyadagi eng yirik universitetlardan biridir. Uning tarkibida 4 ta institut, 10 ta fakultet, 5 ta kollej va 8 ta professional litsey mavjud. Universitetning ilmiy va professor-o‘qituvchilari 1700 kishidan iborat. Universitet xalqaro talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi dasturlarida ishtirok etadi, shu bilan birga xalqaro talabalar soni bo‘yicha Turkiyada birinchi o‘rinlardan birini egallaydi. Hozirgi kunda Pamukkale universiteti dunyoning turli universitetlari bilan hamkorlik qilish uchun 40 dan ortiq xalqaro shartnomalarga ega.
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining - “Yosh olimlarni yetakchi xorijiy ilmiy tashkilotlarga qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarga yuborish” va Kolumbiya universitetining “Xorijlik olimlar bilan hamkorlik qilish” dasturi – granti asosida ayni vaqtda “Ipak Yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti kafedra mudiri Odilov Akmaljon Amerika Qo‘shma Shtatlarining Kolumbiya Universitetida (dunyo reytingida 11-o’rinda turuvchi) ilmiy izlanish olib borayapti.
Akmaljon Odilov mutahassislik sohasida malaka oshirish  bilan birga, Kolumbiya Universiteti ta’lim tizimi bilan bevosita tanishish va horijlik mutaxassislar bilan hamkorlikda yangi o‘quv darsliklarini yaratish, tajribalar almashish maqsadida oliy ta’limda dars berish amaliyotini ham o‘taydi
PDF: BATAFSIL TANISHISH
❗️ Eslatib o'tamiz: O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 15-iyundagi PQ-279-son qaroriga muvofiq 2022/2023- o'quv yilidan boshlab magistratura qabuli bo'yicha belgilangan yangi tartib, jumladan, magistraturaga qabul bir yilda ikki marta – avgust va yanvar oylarida tashkil etiladi.
“Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti ayollar kengashi raisi M. Abbosova tashabbusi bilan universitet shifokori S. Tosheva bilan hamkorlikda universitetda ishlayotgan ayollarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish tashkil etildi.
Tibbiy ko‘rikda nevropatolog, kardiolog, akusher-ginekolog, jarroh, oftalmologning ishtiroki, ultratovush apparati yordamida tekshiruvlar sog‘liqni saqlash holatidagi o‘zgarishlarni, shuningdek yashirin kasalliklarni aniqlashga yordam berdi. Aniqlangan kasalliklar bo‘yicha aniq tashxis qo‘yildi. Tekshiruv davomida 85 ga yaqin xodim tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
Ma‘muriyat, shuningdek, "Ipak yo‘li" universiteti ayollar kengashi raisi M. Abbosova Samarqand shahar 2-sonli poliklinikasi shifokorlariga D.A.Rasulovа (nevrolog), M.O.Hamdamovа (LOR), N.Sh.Davidova (ginekolog), B.A.Baykabaeva (oftalmolog), N.P.Rabbimov (jarroh) shuningdek, hamshiralar Z.A.Salimova, O.M.Bekmuxamedova, Sh.Murtazaeva, M.Kudratova, N.Xolikova, Yu.S.Fayzullayevalarga o‘z minnatdorchiligini bildiradi.
ANNOTATSIYA
“Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish, shuningdek ayrim qonun hujjatlarini oʻz kuchini yoʻqotgan deb topish toʻgʻrisida”gi Qonun Prezident tomonidan imzolandi.
Qonun bilan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi toʻgʻrisidagi qonunchilikni buzganlik uchun mansabdor shaxslarga BHMning 3 baravaridan 5 baravarigacha (900 ming soʻmdan 1,5 mln soʻmgacha) jarima solishga sabab boʻlishi belgilandi.
Mazkur huquqbuzarliklar yuzasidan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining mansabdor shaxslari maʼmuriy huquqbuzarlik toʻgʻrisida bayonnoma tuzadi.
“Advokatura toʻgʻrisida”gi Qonunda advokatlar iqtisodiy, fuqarolik va maʼmuriy ish yuritilayotganda davlat va nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlari tomonidan shartnoma asosida ishonch bildiruvchi shaxs roziligi bilan ekspertiza oʻtkazilishini soʻrash huquqiga ega ekanligi belgilandi.
Shuningdek, advokat ekspertiza xulosasini ish materiallariga qoʻshib qoʻyilishini va sud tomonidan ushbu xulosa ishdagi mavjud dalillar bilan birgalikda baholanishini talab qilishi mumkin.
Sud ekspertlik faoliyati bilan nodavlat tashkilotlar shugʻullanishiga ruxsat berilganligi munosabati bilan Fuqarolik protsessual kodeksi va Maʼmuriy sud ishlarini yuritish toʻgʻrisidagi kodeksga nodavlat sud-ekspertiza tashkiloti tushunchasi kiritildi.
Ilova .pptx
Oʻzbekiston Respublikasining
OʻRQ–786-son Qonuni, 03.08.2022-y.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining London Xalqaro Konferentsiyasi (LIMUN) Yevropadagi eng yirik universitet darajasidagi Birlashgan Millatlar Tashkiloti Modeli konferensiyasidir.
Joriy yilning 25-27 fevral kunlari “Ipak yo‘li” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari Birlashgan Millatlar tashkilotining London xalqaro model konferentsiyasida (LIMUN) ishtirok etishdi.
Yaqinda konferentsiya ishtirokchilari LIMUN 2022 konferentsiyasida muvaffaqiyatli ishtirok etganliklari uchun sertifikatlar oldilar.
Ta’kidlash joizki, konferentsiyaning maqsadi madaniyat va millat chegaralarini kesib o‘tgan yoshlar o‘rtasida global muammolar va boshqaruv to‘g’risida tushunchalarni shakllantirishdir. LIMUN va Birlashgan Millatlar Tashkilotining boshqa model tadbirlarida shakllangan bilim, tajriba va munosabatlardan foydalangan holda, dunyo rahbarlarining keyingi avlodi xalqaro hamkorlik ruhida global muammolarni hal qilishga tayyor bo‘ladi.
Umuman olganda, MUN kuchli etakchilik, innovatsion fikrlash va omma oldida so‘zlash, muzokaralar olib borish, vositachilik qilish va konsensusga erishish, turli xil kelib chiqishi va madaniyati bo'lgan odamlar bilan tezkor munosabatlarni o‘rnatish qobiliyati kabi barcha ta’lim va ish joylari uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni rivojlantirishni rag’batlantiradi.
2022 yil 19 avgustda "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universiteti vakillari "Markaziy Osiyo va MDH mintaqasida ta'lim" mavzusida ECG (London) ko'magida OCA xalqaro onlayn konferentsiyasida ishtirok etishdi.
Onlayn konferentsiyada ECG raisining o‘rinbosari va OCA jurnali noshiri Marat Ahmejanov, ECG raisi professional yozuvchi, rassom va muharrir Gareat Stamp, "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universitetining xalqaro hamkorlik va reyting bo'limi boshlig’i Mironshox Uktamov, Kembrij Markaziy Osiyo forumi direktori Siddxart Saksena ishtirok etdi.
Konferentsiya davomida Buyuk Britaniya, MDH va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan ishtirok etgan chet ellik mehmonlar va mutaxassislar bilan qiziqarli va foydali munozaralar bo‘lib o‘tdi, ular Markaziy Osiyodagi ta’lim holati, universitet dasturlari va innovatsiyalari haqida eng yangi ma’lumotlar bilan bo‘lishdilar.
Ta’kidlash joizki, bu yil tahririyat OCA-ning "Education 2022"maxsus sonini chiqarishni rejalashtirmoqda. Loyihaning maqsadi ta’lim va tadqiqot imkoniyatlarini rivojlantirish uchun o‘rta Osiyo universitetlari, ekspertlari va ommaviy axborot vositalarini birlashtirishdir.
Respublikamizning davlat oliy ta’lim muassasalari ichida bir yilda ikki marta talabalikka qabul qiluvchi “Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Sizni 1 yillik magistratura mutaxassisliklariga o‘qishga taklif qiladi. Barcha magistratura mutaxassisliklarida grant o‘rinlari mavjud.
MAGISTRATURA MUTAXASSISLIKLARI:
• Logistika (turizm yo‘nalishi bo‘yicha);
• Turizm (faoliyat turlari bo‘yicha);
• Muzeyshunoslik, tarixiy-madaniy obyektlarni konservatsiya qilish, ta’mirlash va saqlash;
• Menejment (Madaniy meros sohasi bo‘yicha);
• Ijodiy sanoat;
Hujjatlarni qabul qilish universitetning rasmiy veb-sayti: admissions.univ-silkroad.uz orqali 2022-yil 10-sentabrgacha (shu kuni ham) amalga oshiriladi.
Eslatib o'tamiz, “Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida ta’lim ingliz tilida olib boriladi, shu sababli qabul jarayonida ingliz tili bo‘yicha yetakchi xalqaro va baholash tizimlarining amaldagi sertifikatlariga, jumladan IELTS bo‘yicha kamida 5,5 ball va undan yuqori, Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) bo‘yicha kamida B2 va undan yuqori, TOEFL IBT bo‘yicha kamida 72 va undan yuqori ball bilim darajasi ko‘rsatkichi bilan xalqaro sertifikatlarga, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi tomonidan taqdim etilgan ingliz tilini bilish darajasi (B2 va undan yuqori) to‘g‘risidagi milliy sertifikatga ega bo‘lgan abituriyentlarning hujjatlari qabul qilinadi.
Qo'shimcha ma'lumotlar uchun universitet qabul komissiyasining elektron pochta manziliga (Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.) yoki quyidagi telefon raqamlariga murojaat qilishingizni soʻraymiz:
+998662406770
+998662408616
+998662406786
+998662408606
+998933483380
+998902241442
“Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universitetini tanlab, Siz ishonchli kelajakni tanlaysiz!
Joriy yilning 20 avgust kuni Xitoy Xalq Respublikasining Favqulodda va Muxtor elchisi Jian Yan boshchiligidagi delegatsiya "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universitetiga rasmiy tashrif bilan buyurdi.
Tashrifning asosiy maqsadi-yaqinlashib kelayotgan ShHT sammiti doirasida Xitoy burchagining rasmiy ochilish marosimi.
Faxriy mehmonlarni Bosh vazir o'rinbosari, O‘zbekiston Respublikasi turizm va madaniy meros vaziri, "Ipak yo‘li" universiteti rektori A. Abduhakimov, shuningdek, birinchi prorektor J. Eltazarov kutib oldi.
Tashkillashtirilgan ekskursiya davomida Jiang Yang xonim noyob smart-kampus va universitetning innovatsion kutubxonasi bilan tanishdi. O‘quv jarayonida qo‘llanilayotgan boshqaruv modeli va ilg‘or texnologiyalar, shuningdek, Buyuk Ipak yo‘lining tarixini aks etgan galereyalar va universitet kutubxonasi elchida katta taassurot qoldirdi.
Tashrif davomida "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universiteti kutubxonasida Xitoy burchagining rasmiy ochilishi bo‘lib o‘tdi. Ta’kidlash joizki, Xitoy Xalq Respublikasi elchixonasi kutubxonaga Xitoy tarixi, madaniyati va turizmi, shuningdek, muzeyshunoslik, me’morchiligi va san’atga bag’ishlangan 550 dan ortiq kitoblarni topshirdi, universitet professor-o‘qituvchilari va talabalari uchun ilmiy izlanish va ta’lim jarayonida katta foyda berishi shubhasiz.
Marosim davomida Xitoyning ikkita tarixiy milliy liboslari ham sovg’a qilindi.
"O‘zbekiston va Xitoy xalqlari o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashda madaniy aloqalar alohida o‘rin tutadi. Ikki mamlakat jamoatchiligini yaxshiroq tushunish uchun adabiy asarlar almashinuvi katta
ahamiyatga ega. Bugungi tadbir-universitet kutubxonasida burchak ochilishi - ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish va qo‘llab - quvvatlashning alohida darajasidan dalolat beradi", - dedi A. Abduhakimov.
Xitoy elchisi ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik ko‘plab sohalarda, jumladan, madaniy, gumanitar va ta’lim sohalarida izchil rivojlanib borayotganini va davlatlarimiz rahbarlari o‘rtasida erishilgan kelishuvlar buning uchun muhim asos ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, nutq davomida A. Abduhakimov mustahkam ishchi aloqalarni davom ettirish, shuningdek, ikki davlat oliy o‘quv yurtlari talabalari va professor-o‘qituvchilarining to‘siqsiz harakatlanishi uchun akademik ko‘prik tashkil etish zarurligini ta’kidladi.
Tez orada Xitoy Xalq Respublikasi elchixonasi va O‘zbekiston Respublikasi turizm va madaniy meros vazirligi ko‘magida "Ipak yo'li" universiteti talabalari uchun "Xitoy tarixi va madaniyati" mavzusida tanlov e‘lon qilinadi, natijada g’oliblar til va Xitoy madaniyatini chuqurroq o‘rganish uchun Xitoyga tashrif buyurishlari mumkin.

Материалы отфильтрованы по дате: августа 2022
1-3 ноября 2022 г. в Нижнем Новгороде (Российская Федерация) в рамках празднования 300-летия Российской академии наук планируется проведение форума молодых ученых стран СНГ «Наука без границ» совместно с Исполнительным комитетом СНГ. Желающие участвовать на форуме, могут отправить прилагаемую форму и краткий тезис лекции на русском языке в рабочую группу при Академии наук (Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.), (телеграм: +99894 667 73 34) до 5 сентября 2022 года.
Сегодня узбекско-турецкие отношения демонстрируют качественно новый виток своего активного и динамичного развития, свидетельствующего об общности стремлений обоих государств к дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества.
Долгое и эффективное сотрудничество между государствами по сей день дают значительные результаты в виде крупных совместных проектов и действенных инициатив в различных сферах.
Так, 29 августа текущего года представители Университета Памуккале (г.Денизли, Турция), во главе с ректором проф. Др. Ахметом Кутлухан с рабочим визитом посетили Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь». Почетных гостей встретил первый проректор университета проф. Ж.Элтазаров.
В ходе официальной встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между вузами в целом и заключено соглашение, которое включает в себя план разработки совместных образовательных программ, академического обмена как на уровне студентов, так и на уровне преподавателей в формате научной практики и программ для приглашенных профессоров, а также совместной работы в рамках различных исследовательских проектов.
В дополнение, стороны подписали соглашение о сотрудничестве, в соответствии с которым будет организован обмен студентами и преподавателями гуманитарных дисциплин в рамках программы академической мобильности «Erasmus Plus». Перспективным направлением такого сотрудничества представляется реставрация и сохранение культурного наследие, гастрономический туризм, а также оздоровительный туризм.
Университет «Шелковый путь» ведет активную программу по обмену студентами, реализует подготовку высококвалифицированных кадров на принципах интеграции науки, образования и инноваций, которая заключается в формировании и развитии сферы туризма в Республике Узбекистан.
Справочно: Университет Памуккале входит в число крупнейших вузов Турции. В его структуре 4 института, 10 факультетов, 5 колледжей и 8 профессиональных лицеев. Научно-преподавательский состав университета насчитывает 1700 человек. Университет принимает участие в международных программах обмена студентов и преподавателей, одновременно занимая одно из первых мест в Турции по количеству иностранных студентов. В настоящее время Университет Памуккале имеет более 40 подписанных международных договоров о сотрудничестве с различными вузами мира.
В данные момент заведующий кафедрой «Общепрофессиональных и специальных дисциплин» Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» Одилов Акмалжон проводит научные исследования в Колумбийском университете США (11-е место в мировом рейтинге).
Данное исследование реализуется на основе гранта Министерства инновационного развития Республики Узбекистан «Направление молодых ученых на краткосрочные научные стажировки в ведущие зарубежные научные организации» и программы – гранта Колумбийского университета «Сотрудничество с зарубежными учеными».
Наряду с повышением квалификации в области специальности, Акмалжон Одилов будет проходить практику преподавания в высшем учебном заведение с целью непосредственного знакомства с системой образования Колумбийского университета и создания новых учебных пособий в сотрудничестве с зарубежными специалистами.
? PDF: УЗНАТЬ ПОДРОБНЕЕ
❗️ Напоминаем: в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-279 от 15 июня 2022 года установлен новый порядок приема в магистратуру начиная с 2022/2023 учебного года, в том числе организован прием на степень магистра два раза в год - в августе и январе.
По инициативе председателя Женского совета Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» М.Аббасовой в сотрудничестве с университетским врачом С.Тошевой был организован медицинский осмотр женщин, работающих в университете.
Участие невропатолога, кардиолога, акушера-гинеколога, хирурга, офтальмолога в медицинском освидетельствовании, проведение обследований с помощью аппарата УЗИ помогли выявить изменения в состоянии здоровья, а также скрытые заболевания. По выявленным заболеваниям были поставлены точные диагнозы. В ходе проверки медосмотр прошли около 85 сотрудниц. Все необходимые процедуры были назначены тем, кто нуждается в медицинской помощи.
Администрация, а также председатель Женского совета университета «Шелковый путь» М.Аббасова выражает благодарность врачам Самаркандской городской поликлиники№2 Д.А.Расулову(невролог), М.О.Хамдамову(ЛОР), Н.Ш.Давидову(гинеколог), Б.А.Байкабаеву (офтальмолог), Н.П.Раббимову (хирург), а также медсестрам З.А.Салимовой, О.М.Бекмухамедовой Ш.Муртазаевой, М.Кудратовой, Н.Холиковой, Ю.С.Файзуллаевой, которые осмотрели и дали назначения для дальнейшего лечения.
ANNOTATSIYA
“Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish, shuningdek ayrim qonun hujjatlarini oʻz kuchini yoʻqotgan deb topish toʻgʻrisida”gi Qonun Prezident tomonidan imzolandi.
Qonun bilan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi toʻgʻrisidagi qonunchilikni buzganlik uchun mansabdor shaxslarga BHMning 3 baravaridan 5 baravarigacha (900 ming soʻmdan 1,5 mln soʻmgacha) jarima solishga sabab boʻlishi belgilandi.
Mazkur huquqbuzarliklar yuzasidan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining mansabdor shaxslari maʼmuriy huquqbuzarlik toʻgʻrisida bayonnoma tuzadi.
“Advokatura toʻgʻrisida”gi Qonunda advokatlar iqtisodiy, fuqarolik va maʼmuriy ish yuritilayotganda davlat va nodavlat sud-ekspertiza tashkilotlari tomonidan shartnoma asosida ishonch bildiruvchi shaxs roziligi bilan ekspertiza oʻtkazilishini soʻrash huquqiga ega ekanligi belgilandi.
Shuningdek, advokat ekspertiza xulosasini ish materiallariga qoʻshib qoʻyilishini va sud tomonidan ushbu xulosa ishdagi mavjud dalillar bilan birgalikda baholanishini talab qilishi mumkin.
Sud ekspertlik faoliyati bilan nodavlat tashkilotlar shugʻullanishiga ruxsat berilganligi munosabati bilan Fuqarolik protsessual kodeksi va Maʼmuriy sud ishlarini yuritish toʻgʻrisidagi kodeksga nodavlat sud-ekspertiza tashkiloti tushunchasi kiritildi.
Ilova .pptx
Oʻzbekiston Respublikasining
OʻRQ–786-son Qonuni, 03.08.2022-y.
Лондонская международная конференция модели Организации Объединенных Наций (LIMUN) - крупнейшая конференция Модели Организации Объединенных Наций университетского уровня в Европе.
С 25 по 27 февраля, текущего года, преподаватели и студенты Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» приняли участие в Лондонской международной конференции модели Организации Объединенных Наций (LIMUN).
Совсем недавно участники конференции получили сертификаты за успешное участие в конференции LIMUN 2022.
Стоит отметить, что цель конференции - сформировать понимание глобальных проблем и управления среди молодежи, которая пересекает границы культуры и национальности. Есть надежда, что, используя знания, опыт и отношения, которые они формируют на LIMUN и в рамках других мероприятий Модели Организации Объединенных Наций, следующее поколение мировых лидеров будет готово решать глобальные проблемы в духе международного сотрудничества.
В более общем плане MUN поощряет развитие навыков, необходимых для всех областей обучения и трудоустройства, таких как сильное лидерство, инновационное мышление и публичные выступления, ведение переговоров, посредничество и достижение консенсуса, а также способность быстро устанавливать отношения с людьми разного происхождения и культуры.
19 августа 2022 года представители Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» приняли участие в Международной онлайн конференции OCA при поддержке ECG (Лондон) на тему: «Образование в Центральной Азии и регионе СНГ».
Онлайн конференция объединила команду экспертов, таких как вице-председатель ECG и издатель журнала OCA Марат Ахмеджанов, Гареат Стэмп - председатель ECG, профессиональный писатель, иллюстратор и редактор, Мироншох Уктамов - руководитель отдела международного сотрудничества и рейтинга Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь», Сиддхарт Саксена — директор Кембриджского форума Центральной Азии и др.
В ходе конференции состоялась интересная и полезная дискуссия с зарубежными гостями и экспертами из Великобритании, стран СНГ и Средней Азии, которые поделились последними данными о состоянии образования в Центральной Азии, а также об университетских программах и инновациях.
Стоит отметить, что в этом году редакция журнала планирует выпустить специальный выпуск OCA «Education 2022». Цель проекта – объединить университеты, экспертов и представителей СМИ Центральной Азии для продвижения образовательных и исследовательских возможностей.
Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь”, принимающий студентов два раза в год, приглашает Вас на годичное обучение в магистратуре. Все специальности магистратуры имеют грантовые места.
НАПРАВЛЕНИЯ МАГИСТРАТУРЫ:
• Логистика (по направлению туризма);
• Туризм (по сферам деятельности);
• Музееведение, консервация, реставрация и сохранение объектов
• Культурного наследия;
• Менеджмент (по сфере культурного наследия);
• Креативная индустрия;
• Археология.
Подача документов осуществляется на официальном сайте вуза: admissions.univ-silkroad.uz до 10 сентября 2022 года включительно.
Напоминаем, что обучение в Международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” осуществляется на английском языке, в связи с этим при поступлении необходимо иметь действующую сертификацию ведущих международных и оценочных систем по английскому языку, в том числе не менее 5,5 баллов по IELTS и выше, не менее B2 и выше по Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), Международные сертификаты по TOEFL IBT с показателем уровня знаний не менее 72 баллов и выше, а также, принимаются документы абитуриентов, имеющих национальный сертификат об уровне владения английским языком (B2 и выше), предоставленный Государственным центром тестирования при Кабинете министров Республики Узбекистан.
Для получения дополнительной информации свяжитесь с приемной комиссией университета по электронной почте (Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript. ) или по следующим номерам:
+998933483380
+998902241442
Выбирая Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь”, вы выбираете надежное будущее!
20 августа текущего года делегация посольства Китайской Народной Республики, во главе с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в Узбекистане госпожой Цзян Янь с официальным визитом посетила Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
Основная цель визита – официальная церемония открытия Китайского уголка, в рамках предстоящего саммита ШОС.
Почетных гостей встретил заместитель Премьер-министра, Министр туризма и культурного наследия Республики Узбекистан, ректор университета «Шелковый путь» А. Абдухакимов, а также первый проректор Ж.Элтазаров.
В ходе ознакомительной экскурсии по университету г-жа Цзян Янь была впечатлен моделью управления и передовыми технологиями, используемыми в процессе обучения, а также уникальными историческими элементами Великого Шелкового пути.
В ходе визита состоялось официальное открытие Китайского уголка в библиотеке Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь». Стоит отметить что Посольство Китайской Народной Республики передало в библиотеку более 550 книг, которые посвящены истории, культуре и туризму Китая, а также музееведению, архитектуре и искусству, что, несомненно, принесет большую пользу нашим преподавателям и студентам в процессе научных исследований и обучения.
В ходе церемонии также были подарены два исторических национальных костюма Китая.
«Культурные связи играют особую роль в укреплении дружеских отношений между народами Узбекистана и Китая. Для лучшего взаимопонимания общественности двух стран большое значение имеет обмен литературными произведениями. Сегодняшнее мероприятие - открытие китайского уголка в библиотеке университета- является свидетельством особого уровня развития и поддержания двусторонних отношений» - отметил А.Абдухакимов.
Посол Китая отметил, что сотрудничество между двумя странами стабильно развивается во многих сферах, в том числе в культурной, гуманитарной и образовательной, и договоренности, достигнутые между лидерами наших государств, являются для этого важной основой.
Также в ходе выступления А.Абдухакимов подчеркнул необходимость поддержки прочных рабочих контактов, а также установления академического моста для беспрепятственной мобильности студентов и преподавателей вузов обеих стран.
В скором времени при поддержке посольства Китайской Народной Республики и Министерства туризма и культурного наследия Республики Узбекистан будет объявлен конкурс на тему «История и культура Китая» для студентов университета «Шелковый путь», по итогам которого, победители смогут посетить Китай для более глубокого изучения языка и его культуры.