Yangiliklar: Yanvar 2023
2023-yil 2-fevral kuni "Ipak yo'li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti talabalari va "Konfutsiy" instituti bilan hamkorlikda "Xitoy bahor bayrami" uchun tayyorlangan tadbirga universitetimiz professor-o'qituvchilari va talabalarini taklif etamiz!!!
Tadbir davomida siz:
• Xitoy milliy raqsi
• Taijiquan(Xitoy gimnastikasi)
• Xitoy kalligrafiyasi
• Xitoy choy marosimi
Xitoy milliy musiqasi va bir qancha Xitoy madaniyatiga xos lavhalardan bahramand bo'lasiz.
Samarqand viloyati delegatsiyasi Malayziyadagi tashrifi davomida O‘zbekistonning Malayziyadagi elchisi R. Usmanov hamrohligida QS jahon universitetlari reytingida yuqori 300 talik o‘rinda turuvchi UCSI xalqaro univesitetiga tashrif buyurdi.
Dastlab R. Usmanov tomonidan O‘zbekistondagi universitetlar hamda hukumat tomonidan rivojlangan mamlakatlarning ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
UCSI universitet rektori Hamisah Binti Tapsir delegatsiyani iliq kutib olib, anglashinuv memorandum imzolashga tayyorlgini bildirdi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetining birinchi prorektori J. Eltazarov Samarqanddagi xalqaro universitet bo‘yicha taqdimot o‘tkazdi.
Viloyat hokimi o‘rinbosari R. Qobilov UCSI xalqao universiteting Samarqandda filialini tashkil etishni taklif etdi.
Bildirilgan takliflar asosida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti hamda UCSI xalqaro universiteti o‘rtasida anglashinuv memorandum imzolandi.
Seshanba, 31 Yanvar 2023 11:40
Xayr, stress!
Joriy yilning 30-yanvar kuni “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti psixologi Dildora Turdiyeva qishning sovuq kunlarida jamoadoshlari qalbiga iliqlik bag‘ishlash va ko‘tarinki kayfiyat ulashish maqsadida “Xayr, stress!” nomli motivatsion trening tashkil qildi.
Qiziqarli tarzda o‘tgan tadbirda zamonaviy kishi hayotining ajralmas qismiga aylanib ulgurgan stressning biz uchun ijobiy (Ajablanayapsizmi? Aslida ham shunday!) tomonlari, undan xalos bo‘lish usullari haqida gapirildi. Turli relaksatsion mashqlar, to‘g‘ri nafas olish gimnastikasi ichki zo‘riqishning oldini oluvchi, emotsional balans va xotirjamlikka eltuvchi ajoyib vosita bo‘ldi. Trening davomida o‘zaro guruhiy munosabatlarni yaxshilashga erishish, guruhda sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish maqsadida tashkil etilgan rolli va harakatli o‘yinlar barcha ishtirokchilarga pozitiv kayfiyat ulashdi. “Qalqon” metodikasi har bir kishining ayni damdagi ruhiy holatini ochib, emotsional-hissiy sohadagi buzilishlar, aybdorlik hissini psixokorreksiya qilishda yordam berdi.
Ish unumdorligi, birinchi navbatda, insonning ruhiy holatiga bog‘liq. Zero, qalb xotirjam, ruhiyat sog‘lom bo‘lsa, qolgan barcha faoliyati samarali va ijobiy kechadi. Dildora Turdiyeva tomonidan o‘tkazilgan motivatsion trening maqsadi ham shu edi.
Joriy yilning 27 - yanvar sanasida Samarqand viloyatidagi Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida ananaviy tarzda o‘tkaziladigan “Universiada” sport musobaqalarining shaxmat-shashka o‘yin turi bo‘yicha saralash o‘yinlari tashkil etildi.
Musobaqada ikki nafar talabamiz munosib ishtirok etdi. Shashkachi qizlar bahslarida universitet shanini himoya qilgan 4-bosqich talabasi Qodirova Onajon 3-o‘rinni, shaxmat o‘g‘il bolalar bahslarida esa universitetmizning 3-bosqich talabasi Yo‘ldoshev Shahriddin 3-o‘rini egalladi.
Hozirgi vaqtda dunyoda yuqori o‘rinlarda turuvchi Hamad Xalqaro Aeraportida Yuqori martabali mijozlarga xizmat ko‘rsatish agenti (Senior Customer Service Agent) sifatida amaliyot o‘tayotgan universitetimiz talabasi Sultonov Shohruh futbol bo‘yicha o‘tkazilgan jahon chempionati davrida aeraport Operation Managementda yuqori darajadagi faoliyati uchun ushbu soha bo‘yicha dunyoning eng kuchli mutaxassisi Mr Denis Blankdan maxsus sertifikatni qabul qildi.
Bu sertifikatning muhim jihati shundaki, dunyodagi eng nomdor musobaqa davrida eng muhim bo‘g‘in bo‘lgan aeraportdagi tajribani o‘zida aks ettiradi va talabamizning kelajakdagi faoliyati uchun juda muhim asos bo‘lib xizmat qiladi.
Juma, 27 Yanvar 2023 15:18
Online-seminar
Samarqand viloyat Turizm va madaniy meros bosh boshqarmasi, "Ipak yo'li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti rahbariyati va professor o'qituvchilari tomonidan talabalarning qishki ta'til dvrida vaqtlarini mazmunli o'tkazilishini ta'minlash maqsadida ilmiy maqola va tezislar yozish tartibi, plagiatga tekshirish metodologiyasi bo’yicha onlayn seminar-trening tashkil etilmoqda.Seminarda universitetimiz Ilmiy tadqiqotlat bo'limi boshlig'i Mansurova Nargiz Shamsidinovna, "Turizm menejmenti' kafedrasi o'qituvchisi Raximova Nilufar Aminovna hamda "Tarix va madaniy meros" kafedrasi o'qituvchisi Xushvaqtov Nodir Xakimovichlar o'zlarining ma'ruzalari bilan ishtirok etadilar.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
“Silk Road” International University of Tourism and Cultural Heritage is inviting you to a scheduled Zoom meeting.
Topic: Online-seminar
Time: Jan 28, 2023 15:00 Islamabad, Karachi, Tashkent
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/81854519900?pwd=MUhqZGx5R1B3WU9PU2l3dUtzWWw0Zz09
Meeting ID: 818 5451 9900
Passcode: 844818
Anjumanga maqola va tezislar 2023-yilning 15-fevraligacha qabul qilinadi.
Anjuman jarayonida muhokama qilinadigan yo’nalishlar:
?1- sho’’ba. Globallashuv sharoitida iqtisodiy xavfsizlikni ta’minlash va axborot muhofazasini yanada takomillashtirish;
?2- sho’’ba. Bank-moliya tizimida xavfsizlikni ta’minlash va axborot muhofazasini yanada takomillashtirish;
?3- sho’’ba. Innovatsiya va iqtisodiyotni raqamlashtirish sharoitida moliyaviy xavfsizlikni ta’minlash masalalari;
?4- sho’’ba. Iqtisodiyotni raqamlashtirish sharoitida agrar sohada transformatsiya jarayonlari: global oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash.
☎️Murojaat uchun: +998 97 462 25 84 (M. Umarova)
Email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра..
Qirg'iziston mintaqalarini kompleks rivojlantirish bo'yicha GIZ dasturidan Qirg'ziston Respublikasining Jalol Obod viloyatidagi davlat va nodavlat sektorlar namoyandalarining “Ipak Yo’li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga tashrifi.
Dastur doirasida 2023-yil, 18-yanvar kuni Qirg'ziston Respublikasining Jalol Obod viloyatidagi davlat va nodavlat sektorlar vakillari “Ipak Yo’li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga tashrif buyurishdi. Faxriy mehmonlarni universitet birinchi prorektori J.Eltazarov kutib oldi. Tashrif davomida mehmonlarga universitetning o'quv jarayoni, O'zbekiston ta'lim tizimi faoliyati haqida ma'lumot berildi. Mehmonlar o'zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar. Universitetning noyob smart-kampusi, o‘quv jarayonida qo‘llanilayotgan boshqaruv modeli va ilg‘or texnologiyalar, Buyuk Ipak yo‘lining noyob tarixiy elementlariga boy unikal galereya, hamda universitetning innovatsion kutubxonasi mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Xorijiy va nodavlat universitetlardan o‘qishlarini “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga ko‘chirishni istagan talabalar diqqatiga!
Agar siz o‘qishingizni zamonaviy va qulay ta’lim muhitiga ega “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida davom ettirishni xohlasangiz unda bu yangilik siz uchun.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti 2023-yilning
20-yanvardan 10-fevraliga qadar o‘qishini ko‘chirishni istagan talabalarning hujjatlarini universitetning 317-xonasida qabul qiladi.
Joriy yilning 17-yanvar kuni «Ipak yo‘li» turizm va madaniy meros xalqaro universiteti Xotin-qizlar kengashi raisi M.Abbasova tomonidan talabalar turar-joyida istiqomat qilayotgan talaba-qizlar o‘rtasida «Talaba qizlar haq-huquqlari, qadr-qimmati va sha’ni himoyada!» mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Tadbirda universitet psixologi D.Turdiyeva ishtirok etdi.
Ayni kunlarda talabalar turar-joylariga kelib joylashayotgan talaba-qizlarning yashash sharoitlari va yotoqxonadagi issiqlik manbalari holati o’rganildi. Ushbu o’rganish jarayonida universitet vakillari TTJda istiqomat qiluvchi talaba qizlarga havo haroratining pasayib ketishi natijasida o’z sog’liklariga e’tiborli bo’lish yuzasidan tushuntirish ishlarini olib borishdi.
Xotin-qizlar kengashi tomonidan talaba qizlar o‘rtasida doimiy ravishda o‘tkazib kelinayotgan yig‘ilishlarning bu galgi mavzusi «Talaba qizlar haq-huquqlari, qadr-qimmati va sha’ni himoyada!» deya nomlanib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. Mirziyoevning Oliy Majlis va xalqqa Murojaatnomasining mazmun-mohiyatiga to’xtaldi. Ushbu mavzudagi bahs-munozara shaklida o‘tgan davra suhbati qizlarimizning o‘z o‘y-kechinmalarini bildirish imkonini berdi va ularning nechog‘lik ilg‘or, teran va mustaqil fikrli ekanligini namoyon etdi. Ular “Oila oldidagi burchimiz nimadan iborat?”, “Siz oilaviy hayotga tayyormisiz?”, “Oilada erkakning o‘rni qanday bo‘lishi kerak?”, “Oila va nikoh tushunchalariga munosabatingiz”, “Oilaviy nizolar va ularning qanday turlarini bilasiz?”, “Hiyonat va sadoqat tushunchalarini izohlang” kabi savollariga javob berishdi.
M.Abbasova, D. Turdiyeva o‘z hayotiy tajribalaridan kelib chiqib, qizlarga qimmatli maslahat va tavsiyalar berishdi. O‘z navbatida, oila atalmish qurg‘onni qadrlash, avaylash, uni muqaddas sanash, mas’uliyatli bo‘lishga chaqirishdi. Psixolog D.Turdiyeva “Orzular xaritasi” nomli ajoyib motivatsion trening o’tkazdi. Ijobiy emotsional muhitda o’tgan tadbirda qiziqarli o’yinlar, mashqlar barchaga manzur bo’ldi. Shuningdek, oila haqida to‘xtalib, uning inson hayoti, shaxs kamoloti uchun nechog‘lik muhim ekanligini psixologik jihatdan tushuntirdi.

Материалы отфильтрованы по дате: января 2023
2 февраля 2023 года студенты Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" в сотрудничестве с Институтом "Конфуций" приглашает профессорско-преподавательский состав и студентов нашего университета на мероприятие посвященное "Китайскому весеннему празднику»
Во время мероприятия вы можете окунуться в атмосферу китайской национальной культуры и посмотреть:
• Китайский национальный танец
• Taijiquan (китайская гимнастика)
• Китайскую каллиграфию
• Китайскую чайную церемонию
Послушав китайскую национальную музыку, вы можете посмотреть сценки связанные с культурой Китая!!
В рамках визита в Малайзию делегация Самаркандской области в сопровождении посла Узбекистана в Малайзии Р. Усманова посетила Международный университет UCSI, входящий в число 300 лучших университетов мира в рейтинге QS.
В своём выступлении Равшан Усманов остановился на работе, проводимой правительством и вузами Узбекистана в деле сотрудничества с учебными заведениями развитых стран.
Ректор UCSI Хамисах Бинти Тапсир тепло приветствовал делегацию и выразил готовность подписать меморандум о взаимопонимании.
Ж.Элтазаров, первый проректор Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» выступил с презентацией о международном университете.
Заместитель хокима области Р.Кобилов предложил создать в Самарканде филиал международного университета UCSI .
На основе предложений был подписан меморандум о взаимопонимании между международным университетом туризма и культурного наследия «Шелковый путь» и международным университетом UCSI.
Вторник, 31 января 2023 11:40
Прощай, стресс!
30 января текущего года психологом международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» Дилдорой Турдиевой был организован мотивационный тренинг «Прощай, стресс!».
На интересном мероприятии было рассказано о положительных (да-да, не удивляйтесь!) сторонах стресса, ставшего неотъемлемой частью жизни современного человека, и способах избавления от него. Различные релаксационные упражнения, правильная дыхательная гимнастика стали отличным средством для снятия внутреннего напряжения, привнесения душевного равновесия и спокойствия. В ходе тренинга ролевые и подвижные игры, организованные с целью улучшения взаимоотношений в группе, создания здоровой конкурентной среды в группе, подарили позитивный настрой всем участникам. Психодиагностическая методика «Щит» выявила психическое состояние каждого человека в данный момент, помогла в психокоррекции эмоционально-эмоциональных нарушений и чувства вины.
Производительность труда зависит прежде всего от эмоционального состояния человека. Психическое благополучие ведет человека к счастливой, здоровой и успешной жизни. Это и было целью мотивационного тренинга, проведенного Дилдорой Турдиевой.
Joriy yilning 27 - yanvar sanasida Samarqand viloyatidagi Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida ananaviy tarzda o‘tkaziladigan “Universiada” sport musobaqalarining shaxmat-shashka o‘yin turi bo‘yicha saralash o‘yinlari tashkil etildi.
Musobaqada ikki nafar talabamiz munosib ishtirok etdi. Shashkachi qizlar bahslarida universitet shanini himoya qilgan 4-bosqich talabasi Qodirova Onajon 3-o‘rinni, shaxmat o‘g‘il bolalar bahslarida esa universitetmizning 3-bosqich talabasi Yo‘ldoshev Shahriddin 3-o‘rini egalladi.
Султанов Шахрух, студент нашего университета, в настоящее время практикующий в качестве агента по обслуживанию VIP-клиентов в международном аэропорту Хамад, занимающем высокое место в мире, во время чемпионата мира по футболу в Operation Management показал хорошие результаты, за что был награжден сертификатом от г-на Дени Бланка, сильнейшего в мире эксперта в этой области.
Важным аспектом этого сертификата является то, что он отражает опыт работы в аэропорту, который является важнейшим звеном во время самого известного в мире футбольного турнира, и служит очень важной основой для будущей деятельности нашего студента.
Пятница, 27 января 2023 15:18
Online-seminar
Руководством и профессорско-преподавательским составом Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" организуется онлайн-семинар-тренинг по процедуре написания научных статей и тезисов, методике проверки на плагиат в целях обеспечения значимого проведения времени студентов в период зимних каникул. В семинаре примут участие начальник Научно-исследовательского отдела Университета Мансурова Наргиз Шамсидиновна, преподаватель кафедры "Менеджмент туризма "Рахимова Нилуфар Аминовна и преподаватель кафедры" История и культурное наследие " Хушвактов Нодир Хакимович
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
“Silk Road” International University of Tourism and Cultural Heritage is inviting you to a scheduled Zoom meeting.
Topic: Online-seminar
Time: Jan 28, 2023 15:00 Islamabad, Karachi, Tashkent
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/81854519900?pwd=MUhqZGx5R1B3WU9PU2l3dUtzWWw0Zz09
Meeting ID: 818 5451 9900
Passcode: 844818
Статьи и тезисы для конференции принимаются до 15 февраля 2023 года.
Направления, которые будут обсуждаться в ходе конференции:
?1- Обеспечение экономической безопасности в условиях глобализации: проблемы и решения
?2- Обеспечение безопасности в банковско-финансовой системе и дальнейшее совершенствование защиты информации
?3- Вопросы обеспечения финансовой безопасности в условиях инноваций и цифровизации экономики
?4- Трансформационные процессы в агропромышленном комплексе в условиях цифровизации экономики: обеспечение глобальной продовольственной безопасности.
☎️Вы можете обратиться: +998 97 462 25 84 (М.Умарова)
Email: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript..
Визит представителей государственного и частного секторов Жалал Абдаского региона Республики Кыргызстан в Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» по программе GIZ по комплексному развитию регионов Кыргызстана
В рамках данной программы 18 января 2023 года представители государственного и частного секторов Жалал Абдаского региона Республики Кыргызстан посетили университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь”.
Почетных гостей сопровождал первый проректор проф. Ж.Элтазаров. Во время визита гостям было предоставлена информация об учебном процессе университета, о работе образовательной системы Узбекистана. Гости получили ответы на интересующие их вопросы. В ходе ознакомительной экскурсии гости были ознакомлены с уникальным смарт-кампусом и инновационной библиотекой университета. Гости были впечатлены моделью управления и передовыми технологиями, используемыми в процессе обучения, а также уникальными историческими элементами Великого Шелкового пути, установленными галереями и Библиотекой университета.
Вниманию студентов, желающих перевести обучение из зарубежных и негосударственных вузов в Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь»!
Если вы хотите продолжить обучение в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» с современной и комфортной образовательной средой, то эта новость для вас.
С 20 январь по 10 февраль 2023 года  в 317 аудитории  будут приниматься документы студентов, желающих перевестись на учебу в Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» .
Список необходимых документов:
1. Паспорт
2. Транскрипт оценок
3. Копия университетской лицензии
4. Сертификат о знании языка (IELTS 5.5, CEFR B2, TOEFL 72)
17 января текущего года председатель Женского совета международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» М.Аббасова провела встречу со студентками, проживающими в студенческом общежитии, на тему «Права студенток под защитой государства!» В мероприятии приняла участие психолог университета Д. Турдиева.
Представителями университета были изучены условия проживания студенток, а также проведены профилактические работы касательно здоровья молодых девушек в связи с резким понижением температуры воздуха.
Тема очередного собрания, которые регулярно проводятся среди девушек вуза, «Права студенток под защитой государства!» была выбрана неспроста. Ибо в ходе мероприятия М.Аббасова обратила внимание присутствующих к Обращению Президента Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису и народу Узбекистана, где были выслушаны мнения молодого поколения. Круглый стол, прошедший в форме дискуссии, дал возможность девушкам высказать свои мысли и продемонстрировать, насколько они прогрессивны, глубоки и самостоятельны в своих мышлениях, рассуждениях. Они ответили на множество вопросов, касающихся готовности к семейной жизни, о роли женщин в семье, отношения к понятиям брака, измены, верности.
М.Аббасова и Д.Турдиева, исходя из своего жизненного опыта, дали студенткам ценные советы и рекомендации, а также, призвали уважать, беречь семью. В свою очередь, психолог Д. Турдиева провела замечательный мотивационный тренинг «Карта желаний», где были проведены интересные игры и упражнения, подаривший всем присутствующим позитивные эмоции и хороший настрой. Также в ходе мероприятия были проведены индивидуальные беседы со студентками. Были выслушаны мнения и предложения девушек относительно их дальнейшей учебы, социально-общественной жизни.