2023-yilning 1-3-may kunlari “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida “Insoniyat va yer yuzi uchun gastronomik turizm kongressi: innovatsiya, imkoniyatlar va barqarorlik” bo‘yicha xalqaro kongress bo‘lib o‘tadi.
Xalqaro kongressda Buxoro, Samarqand viloyatlari va Turkiya, Indoneziya, Ozarbayjon, Tojikiston, Hindiston, Portugaliya, BAA davlatlaridan taniqli olimlar ishtirok etadi.
2023-yil 28-aprel sanasida universitet faollar zalida universitet rahbariyati hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi hamkorligida bitiruvchi talabalarni kelgusida davlat organlariga ishga joylashish tartibi yuzasidan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi Samarqand viloyati filiali Kadrlar ma’muriyatchiligi bo‘limi bosh inspektori Axatov Foziljon Olimjonovich hamda universitetimizning bitiruvchilari qatnashishdi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida O‘zbekiston yoshlar ittifoqining Yoshlar Kengashi va fakultet koordinatorlari saralandi.
Ma’lumki, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi va Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashining 2023-yil 4-apreldagi “O‘zbekiston yoshlar ittifoqining oliy ta’lim muassasalaridagi boshlang‘ich tashkilotlari faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qo‘shma qarori qabul qilingan edi. Qarorda yoshlar ittifoqining oliy ta’lim muassasalaridagi boshlang‘ich tashkilotlari faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha bir qator vazifalar belgilangan.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida kengash a’zolarini saralab olish maqsadida O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Samarqand viloyati kengashi mas’ullari va universitetning tegishli bo‘lim boshliqlari ishtirokida suhbat jarayoni tashkil etildi.
Tashkil etgan suhbat jarayonida munosib nomzodlar saralab olindi va ularga yuklatilgan vazifalar tahlil qilindi.
O‘zbekiston yoshlar ittifoqining “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetidagi kengashi faoliyatiga omad tilaymiz!
Amerika elchixonasining Fulbright ta’lim va madaniyat dasturi asosida 2023-yil 7-8-aprel kunlari tashkil etilgan malaka oshirish seminarida Fulbright ETA (ingliz tili o‘qituvchi yordamchisi) Chanel Nassir va “Ipak yo‘li” turizm va nadaniy meros xalqaro universiteti “Tillar” kafedrasi o‘qituvchisi Gulruh Yusupova ishtirok etishdi.
Seminarning asosiy maqsadi mahalliy hamda Fulbright ingliz tili o‘qituvchi assistentlarini o‘z darslarida amalga oshirish uchun yangi fikrlar va usullar bilan ta’minlash, ularning professional faoliyatini rivojlantishga yordam berishdan iborat. Seminarda amerikalik yuqori malakali tajribali mutaxassislar ma’ruza o‘qishdi. O‘qituvchilar esa malaka oshirish bilan bir qatorda kasbdoshlari bilan turli mavzularda fikr almashishdi. Seminar ishtirokchilari sertifikat bilan taqdirlandilar.
Koreya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi janob Kim Hi-sang boshchiligidagi delegatsiyasi “Ipak Yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga tashrif buyurdi.
Faxriy mehmonlarni birinchi prorektor J.Eltazarov kutib oldi. Uchrashuv davomida Koreya va Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalari oʻrtasida taʼlim sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish surʼatlarini oshirish, shuningdek, qoʻshma taʼlim dasturlari va ilmiy tadqiqotlar ustida ishlash kabi loyihalarni ilgari surildi. Janob Kim Hi-sang o‘z nutqi davomida ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik yo‘nalishlari asosan sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalariga qaratilganligini va hozirgi kunga kelib zamon talablaridan kelib chiqib turizm va madaniy meros yo‘nalishlarini yo‘lga qo‘yish kerakligini ta’kidlab o‘tdi. Koreya va Oʻzbekiston asosan uch yo‘nalishda hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga maqsad qilib olinganligini eslatib o‘tdi:
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti besh yulduzli “Silk Road by Minyoun” mehmonxonasi bilan hamkorlik qildi. Ushbu hamkorlik universitet bitiruvchilariga mehmondo‘stlik bo‘yicha mutaxassislar bilan amaliyot o‘tkazish va kasbiy bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lish uchun yaxshi imkoniyat yaratishga qaratilgan.
Joriy yilning 17-aprel kuni “Tarix va madaniy meros” kafedrasi dotsenti Anjese Fusaro, “Arxeologiya” yo‘nalishi magistrantlari va ushbu hududda tug‘ilgan Arxeologiya instituti professori Hikmatulla Hoshimov ko‘magida Jomboy tumanidagi (Samarqandning shimoli-sharqida) bir necha tepaliklarga (sun’iy qo‘rg‘onlarga) tashrif buyurdi.
Ushbu tadbir “Arxeologiya fanlarida tadqiqot metodologiyasi” kursining bir qismi edi. Sayohat ushbu sohadagi tadqiqotlar davomida amalga oshirilishi kerak bo‘lgan tadbirlar bo‘yicha amaliy dars bo‘ldi.
Bundan tashqari, talabalarga arxeologik materiallar topilganda o‘zini qanday tutish kerakligini va madaniy meros va arxeologik sharoitlarni kelajak avlodlar va kelajakdagi tadqiqot ishlari uchun qanday qilib saqlab qolish kerakligini ko‘rsatish uchun muhim imkoniyat bo‘ldi.
UNESCO tashkiloti “Ipak yo‘li” dasturi doirasida “Ipak yo‘li yoshlar tadqiqot granti - Ipak yo‘li tashabbusi orqali yosh tadqiqotchilar salohiyati va hissasini kuchaytirish” deb nomlangan 3-xalqaro tanlovini e’lon qildi. Mazkur tanlov Xitoy Xalq respublikasining UNESCO ishlari bo‘yicha Milliy komissiyasi tomonidan moliyalashtiriladi.
Mazkur tanlovning asosiy maqsadi yosh tadqiqotchilarni Ipak yo‘lining umumiy merosini o‘rganishi uchun safarbar etishga qaratilgan bo‘lib, 35 va undan kichik yoshdagi ayollar va erkaklarga 12 ta grant ajratadi.
Nomzodlar Ipak yo‘li bo‘ylab asrlar davomida o‘zaro hamkorlikda rivojlangan umumiy meros va o‘ziga xoslik bilan bog ‘liq ta’lim yo‘nalishlariga ariza topshirishlari mumkin. Shuningdek, ulsrning tadqiqotlari dolzarbligini va bu merosning o‘ziga xos bo ‘lgan ijodkorlik, muloqot, ijtimoiy hamjihatlik, xalqaro va mintaqaviy hamkorlik, barqaror tinchlik va rivojlanish uchun UNESCO mandatiga muvofiq bo‘lishi lozim.
Tanlovda qatnashish uchun nomzodlar 2023-yilning 31-may kuniga qadar (https://en.unesco.org/silkroad/youthgrant) veb-sahifasi orqali shaklni onlayn to‘ldirishlari so‘raladi. Tanlov haqida qo‘shimcha ma’lumot olish uchun UNESCOning Ipak yo‘llari dasturi bo‘yicha mutaxassislari Mehrdad Shabahang (Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.) va Tara Golkar xonim (Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.) bilan bog‘lanishingiz mumkin.
Joriy yilning 17-aprel kuni “Tarix va madaniy meros” kafedrasi dotsenti Anjese Fusaro va “Arxeologiya” yo‘nalishi magistrantlari “Kulolchilik texnikasi va arxeometrik tahlil” kursi doirasida Samarqandning Konigil turizm qishlog‘idagi kulolchilik ustaxonasiga tashrif buyurishdi. Magistrantlarga usta kulol Mehroj tomonidan keramika ishlab chiqarishning an’anaviy ishlab chiqarish jarayoni bo‘yicha amaliy dars o‘tkazildi.
Ushbu amaliy dars magistrantlarga keramika ishlab chiqarish jarayonining ketma-ketligi, shu jumladan, xom ashyoni qayta ishlash, shakllantirish texnikasi, ishlatiladigan bezaklar va qoplamalar, ish joyini tashkil qilish talablari bilan juda foydali bo‘ldi va yaqindan tushunishga yordam berdi.
Magistrantlar Samarqandda an’anaviy tarzda davom etib kelayotgan hunarmandchilik san’ati, hunarmandning fidokorona mehnati bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
2023 yil, 1-may kuni Samarqand shahridagi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida “Turizm. Fan. Innovatsiya” mavzusida xalqaro yoshlar turizmi konferensiyasi bo‘lib o‘tadi. Sizni ilmiy-amaliy anjumanda ishtirok etishga taklif qilamiz.

Материалы отфильтрованы по дате: апреля 2023
С 1 по 3 мая 2023 года в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь” пройдет международный конгресс по гастрономическому туризму для людей и планеты: инновации, расширение возможностей и сохранение.
В международном конгрессе будут принимать участие известные профессора из Бухарской и Самаркандской областей, а также из других государств - Турции, Индонезии, Азарбайджана, Таджикистана, Индии, Португалии и ОАЭ.
Категория Конференции
28 апреля 2023 года в зале активном зале университета совместно с руководством университета и Агентства по развитию государственной службы при Президенте Республики Узбекистан была организована встреча по вопросу дальнейшего трудоустройства выпускников в государственные органы.
В нём приняли участие главный инспектор отдела управления кадрами Самаркандского областного филиала Агентства по развитию государственной службы при Президенте Республики Узбекистан Ахатов Фазилжон Олимджонович и выпускники университета.
Молодежный совет и координаторы факультетов Союза молодежи Узбекистана были отобраны в международном университете туризма и культурного наследия “Шелковый путь”.
Как известно, 4 апреля 2023 года было принято совместное постановление Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и Центрального совета Союза молодежи Узбекистана “О мерах по совершенствованию деятельности первичных организаций в высших учебных заведениях Союза молодежи Узбекистана”. В постановлении изложен ряд задач по совершенствованию деятельности первичных организаций Союза молодежи в высших учебных заведениях.
С целью отбора членов совета международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” был проведен процесс беседы с участием ответственного Самаркандского областного совета Союза молодежи Узбекистана и руководителей соответствующих отделов университета.
В ходе организованной беседы были отобраны достойные кандидаты и проведен анализ поставленных перед ними задач.
Желаем удачи в деятельности Совета Союза молодежи Узбекистана при международном университете туризма и культурного наследия Шелковый путь!
На обучающем семинаре, организованном 7-8 апреля 2023 г. на базе образовательно-культурной программы Fulbright Посольства США участвовали ассистент преподавателя английского языка Шанель Насир (Fulbright ETA) и преподаватель кафедры языков международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” Юсупова Гульрух.
Основная цель семинара – предоставить местным преподавателям и ассистентам преподавателей английского языка программы Fulbright  новые идеи и методы для реализации на своих занятиях, помочь в развитии их профессиональной деятельности.  На семинаре выступили с лекцией американские высококвалифицированные и опытные специалисты.  Помимо обучения, преподаватели обменялись идеями со своими коллегами на различные темы.  Участники семинара были награждены сертификатами.
Делегация Республики Корея во главе с послом Республики Узбекистан господином Ким Хи Саном посетила международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь”.
Почетных гостей приветствовал первый проректор Ж.Элтазаров. В ходе встречи были продвинуты такие проекты, как увеличение темпов развития образовательного сотрудничества между корейскими и узбекскими вузами, а также работа над совместными образовательными программами и научными исследованиями. Во время своего выступления господин Ким Хи Сан подчеркнул, что направления сотрудничества между двумя государствами в основном направлены на сферы здравоохранения и образования, и что на сегодняшний день туризм и культурное наследие должны быть созданы в соответствии с требованиями времени. Он отметил, что Корея и Узбекистан в основном нацелены на развитие сотрудничества в трех направлениях:
• Запланировано 900 единиц учебной литературы по корейской культуре и языку для предоставления в университетскую библиотеку.
• Организация лекций археологов и профессоров на тему реставрации для студентов нашего университета и обеспечение совместных стажировок студентов университета на исследуемых объектах в рамках данного агентства осуществляется в агентстве Korea Cultural Heritage Foudation (KCHF).
• Обмен студентами был важным аспектом в развитии образовательного сотрудничества, а также в заключении соглашений о совместном обучении и исследованиях.
Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь” сотрудничает совместно с пятизвездочным отелем “Silk Road by Minyoun”. Цель этого сотрудничества заключается в том, чтобы предоставить нашим студентам-выпускникам хорошую возможность пройти практику у профессионалов гостиничного бизнеса и получить опыт, который пригодится им в будущей профессии.
18 апреля 2023 года доцент кафедры “История и культурное наследие” Анджезе Фусаро вместе со студентами магистратуры направления “Археология” посетила несколько тепе (искусственных курганов) в Джомбойском районе (к северо-востоку от Самарканда) под руководством профессора, коренного жителя этого района, и при поддержке профессора Хикматуллы Хошимова из института археологии.
Данное мероприятие было частью курса “Методология исследований в археологических науках”. Поездка представляла собой практический урок, связанный с деятельностью, которая должна быть проведена во время исследования в полевых условиях.
Более того, это была важная возможность показать студентам, как вести себя в случае обнаружения археологических материалов и как сохранить культурное наследие и археологические контексты в неповрежденном виде для будущих поколений и будущих исследовательских работ.
В рамках программ "Шелковый путь" и МОСТ, продолжающих работу над улучшением понимания богатой истории и общего наследия и духа "Шелкового пути", ЮНЕСКО, при поддержке Национальной комиссии Китайской Народной Республики по делам ЮНЕСКО, в рамках Сектора социальных и гуманитарных наук приступила к предоставлению Гранта Шелковый путь для молодых исследователей.
В рамках этой новой инициативы, направленной на объединение молодых исследователей для дальнейшего изучения всеобщего наследия Шелкового пути, молодым женщинам и мужчинам в возрасте до 35 лет будет предоставлено 12 грантов на проведение исследований.
Соискателям грантов предлагается рассмотреть области академических исследований, которые связаны с общим наследием и множественной идентичностью Шелкового пути, а также с его внутренним разнообразием и потенциалом в современных обществах для творчества, межкультурного диалога, социальной сплоченности, регионального и международного сотрудничества. и в конечном итоге устойчивый мир и развитие.
Для участия в конкурсе кандидатам предлагается заполнить онлайн-форму на веб-сайте (https://en.unesco.org/silkroad/youthgrant) до 31 мая 2023 г. Для получения дополнительной информации о конкурсе, пожалуйста, свяжитесь с экспертами программы ЮНЕСКО «Шелковый путь» г-ном Мехрдадом Шабахангом (Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.) и г-жой Тарой Голкар (Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.).
17 апреля этого года доцент кафедры “История и культурное наследие” Анджезе Фусаро и студенты магистратуры направления “Археология” посетили гончарную мастерскую в туристическом поселке Конигил Самарканда в рамках курса “Техника гончарного дела и археометрический анализ”. Магистранты были ознакомлены с традиционным производственным процессом изготовления керамики мастером-гончаром Мехроджем.
Данное практическое занятие было очень полезным и помогло студентам внимательно разобраться в последовательности процесса производства керамики, включая обработку сырья, технику формования, используемые декоры и покрытия, требования к организации рабочего места.
Магистранты смогли познакомиться с искусством ремесел, самоотверженным трудом ремесленника, который продолжается в традиционном виде в Самарканде.
1 мая 2023 года cостоится международная молодежная конференция по туризму на тему «Туризм. Наука. Инновации» Приглашаем Вас принять участие в научно-практической конференции.